Kuduz ??? Acil Bakın

Bugün boynu yara olmuş bir sokak kedisini veterinere götürmeye çalıştım muhtemelen köpek ısırmış, çok küçük ve derin olmayacak şekilde tırmaladı 3 yerden beni, ama dediğim gibi çok küçük sıyrıklar. Kuduz aşısı olmalı mıyım bu yüzden, ve evde kedim var onu da riske atmak istemiyorum ama insandan hayvana bulaştığına dair bi bilgi bulamadım internette

6 CEVAP

Hfter

Tam 13 kez kuduz aşısı oldum ben aşırı paranoya biriyim ama sokak hayvanlarını besliyorum riske atamıyorum maalesef sana şunu diyim birçok veteriner ve sağlık çalışanı bana yavru kedi ya da köpek de kuduz olmadığını söylediler gerçekten dogru mu bilemem ama kuduz hiçbir şekilde riske atilmaya gelmez mutlaka aşı ol daha önce aşılandıysan hatırlatma dozu olursun 2 kez. Çünkü kuduzun hiçbir şekilde çözümü yok :(

ssedef28

kediden kuduz bulaşma riski çok çok az türkiyede hiç yok kuduz olduğunu sanmıyorum. ısırıldığınızda ya da tırmalandığınızda vakit kaybetmeden direkt gidip aşı olmanız gerekiyor eğer kuduzsa zaman geçtikçe aşının hiçbir etkisi kalmıyor

Ketonmanya

Merhabalar.

Çok geçmiş olsun. Kedi tırmığından çok ısırığı kuduz riski taşıyor, hekimimiz böyle söylemişti. Bir de sıyrıkların görülmeyecek kadar yüzeysel olduğunu yazmışsınız, yarayı vakit kaybetmeden bol sabunlu suyla yıkadıysanız aşıya gerek olmayabilir. Ancak tetanoz aşınız eğer yoksa onu mutlaka olmanızı öneririm.

Bol patili günler dilerim.

Sıyrıklar görülmeyecek kadar küçük, yarın tekrar boxa sokmayı deneyeceğim onu ama bi yandan da kuduzsa diye korkuyorum

Hfter

Ve son yazdiginı görmemiştim insandan hayvana da geçiyor diye biliyorum çünkü kuduz türler arası da bulaşan bir hastalik