Çipli Hayvan Nasıl Sahiplenilir

Ozgcrn

Merhabalar, 5 ay önce sokakta yara bere içinde bulunmuş bir kediyi geçen hafta sahiplendim. Bugün kısırlaştırma için gittiğimde çipi olduğunu öğrendim. Hayvan bitik halde çok zayıf hamile ve yaralı bulunmuş. İran british kırması bir kedi. Belediye çip numarasını alarak sahibine bilgilendirme yapacağını söyledi ancak kedi bizim bildiğimiz zaten 5 aydır evinde değil. Kendi veterinerimiz de sokaktan sahiplenildiğine dair fotoğraf videoları tutmamızı söyledi. Hayvan engelli. Acil kısırlaştırılması gerekiyor, kızanda.

Kedi sahibine nasıl ulaşabilirim? Kayıp olan çipli hayvanın üzerinde hak için belli bir süre var mı? Sahibini nasıl bulabilirim? Yarın öbürgün kediyi elimden alabilirler mi? Bilgisi olan yazabilirse sevinirim.

9 CEVAP

Mia1roz3

Bende sokağa atılmış çipli kedi sahiplendim sahibi istemediğini söyledi şimdi ben sahiplenirken biri bulmuştu onda görüp sahiplendim zaten o kişi bana evdeki kedimle anlaşırsa çipi ben halledeceğim dedi zaten sahibiyle konuşmalar vs durduğu için sanırım direk geçebilir ama bilmiyorum bende süreci. Bence sahibi ile bi konuşun istemezse zaten çipi size verecektir

Ozgcrn

İşte sorun şu ki çipi olduğunu bilmiyorduk. Kedi cins olduğu için şüphelenip çip okuttular. Ki sokakta bulunduğuna dair fotoğraflar, yara izleri bulunuyor. Çipli olan hayvanlara belediye kısırlaştırma yapmıyor. Cins diye, eve aldım diye de suçlandım üstelik. Bir hayvanın üretilmek için kullanılması, engelli olmasına rağmen yaşadıkları, canının hiçe sayılması suç değilmiş de benim almam, sahiplendiğim kişinin yaralarını iyileştirmesi suçmuş gibi. Ben özelde de kısırlaştırırım o sorun değil. Yoksa ben de kaçma veya sokağa bırakma gibi bir durum yaşan kişiye, hele ki engelli bir canda, geri vermek istemem. Zaten istemiyorum. Kişiyle anlaşıp kedinin çipini üzerime almak istiyorum.

akbas1

Çipli kediyi veterinere ya da Tarım il müdürlüğüne götürüp durumu anlatıp Çipi üzerinize aldirabiliyorsunuz diye biliyorum ayrıca sahibi aylardır onu arıyor olabilir ya da sahibinin bir engeli olabilir. Bu tür kediler insanlardan uzak bir şekilde uzun süre yaşayabiliyor. Sahibine mutlaka ulaşın yaşadığını bilsin belki kediyi size verecek o da

aslihan_e

Üstüne aldırmak için sahibinin de imzası gerekli, öyle götür üstüne geçir yok. Onun bir formu var, doldurup sahibe de imzalatıyorsunuz. Sahibi istemezse alınabilir. Belediye kısırlaştırmadan önce çipi var mı diye mi bakmış? Cins kedi mi? Dikkatlerini mi çekmiş? Anlamadım belediyeye kısırlaştıracaksanız sahip onayı mı gerekiyormuş çipli kedi için veya çipli olduğu için belediye yapmayı kabul etmiyor mu? Kayıp hayvan için belirli süre var ancak onun için öncelikle sahibinin kayıp bildirimi yapması gerekiyor. Onlar sahibini arayacak, sahibi teslim almazsa ceza kesilecek. Ceza yazılmasın diye alırlar zaten büyük ihtimalle, almazsa çipi iptal olur mu bilmiyorum.

Ozgcrn

Kedinin cinsi değil engelli bir can olması ayrıcalık kılıyor. Kedi tıraşlı bir deri bir kemik dışarıda kalmış. Şu anda amacım çipin kayıtlı olduğu kişi ile görüşüp anlaşmak. Bu süreçte tüm kayıp ilanlarını inceledim ancak en ufak bir iz bile yok.

aslihan_e

Ben neden kısırlaştırılamadığını anlayamadım, çiple ilgisi ne çözemedim.

aslihan_e

Yani neden çipine baktırdınız ki, direkt kısırlaştırıp bakmaya devam etseydiniz. Şimdi belediye arayıp sahibi ile görüşünce belki de sokağa gitmesine izin veren sahibin gözünde kıymetlenecek ve kötü şartlarda bakmaya devam edecek. Siz gidip de çipini okutturmadığınız sürece kimse sizden alamazdı. Tamam belki kaçtı ve sahibi onu arıyor ama bence kaçırmak da bir sorumsuzluk. İnsanlık hali, kaçırabiliriz ama öyle durumda mesela ben defalarca en uzak yerlere kadar gidip dip köşe bakıyorum, çevredeki evlere soruyorum, sonuçta ev kedisi ağaçta falan da kalabiliyor ve siz bulmazsanız orada aç susuz bitkin düşebilir. Kediler köpekler gibi değiller ki, belirli bir çevreden uzağa çıkmazlar. Zaten traş ettirmek de başlı başına bir işkence. Umarım sonuçta hayırlısı olur.

Ozgcrn

İşte sorun şu ki çipi olduğunu bilmiyorduk. Kedi cins olduğu için şüphelenip çip okuttular. Ki sokakta bulunduğuna dair fotoğraflar, yara izleri bulunuyor. Çipli olan hayvanlara belediye kısırlaştırma yapmıyor. Cins diye, eve aldım diye de suçlandım üstelik. Bir hayvanın üretilmek için kullanılması, engelli olmasına rağmen yaşadıkları, canının hiçe sayılması suç değilmiş de benim almam, sahiplendiğim kişinin yaralarını iyileştirmesi suçmuş gibi. Ben özelde de kısırlaştırırım o sorun değil. Yoksa ben de kaçma veya sokağa bırakma gibi bir durum yaşan kişiye, hele ki engelli bir canda, geri vermek istemem. Zaten istemiyorum. Kişiyle anlaşıp kedinin çipini üzerime almak istiyorum.

aslihan_e

Siz bence özelde kısırlaştırın hemen ve eğer iletişime geçerse kediyi tedavi ettirip kısırlaştırdım ama sonra kaçtı veya sokağa saldım deyin, sonuçta evde tutma zorunluluğunuz yok. Sokakta dolaşıyordu, belki arayıp bulurum, kediyi geri istiyor musunuz veya sahiplendirmeyi düşünüyor musunuz diyerek ağzını arayın. Baktınız kedimi çok severdim, bulmayı çok istiyorum falan diyor belki masrafları karşılaması karşılığında vermeyi düşünürsünüz veya istemiyorum derse "Ben kediyi bulsam çipini üstüme geçirsek kabul eder misiniz" dersiniz. Belediye el koymadı hayvana, sizde değil mi? Ben de bir kedi buldum, aynı sizinki gibi çok kötü durumdaydı. Çipi çıkmadı bizimkinin. Ben de eğer çıksaydı, karşıdaki kedimi buldunuz mu hemen gelip alayım diye sevinçle arasaydı verecektim, "Biz onu sokağa salmıştık, kendi halinde geziyordu." falan deseler kafamda kaçtı derim diye düşünmüştüm. Çocuğumun sahibini bulamadık ama zor olsa da bizi kabul etti artık.