İshal Yavru Kedi İçin Mama Önerisi

AhsenAise

Merhaba,annelerinden ayrılıp atılmış iki adet yavru kedi getirdiler,ikiside ishal ,iç parazitleri yapıldı veteriner enfeksiyon kaynaklı olabileceğini söyleyip flagyl şurup verdi kullanıyoruz umarım duzelirler
Bu dönemde onların sindirim sistemi için ishali kesebilecek mama arayışındayim , sanabelle yavru kedi maması düşünüyorum lakin yorumlarda çok yağlı olduğu yazıyor, Royal canin,proplan,ve hills gibi çöp mamalar dışında önerilerinize açığım
Şimdiden teşekkür ederim

4 CEVAP

aslihan_e

İshalse bence mama yerine bir süre hafif sulu lapa pirinç ve tavuk göğsünü robota iyice çektirip kaşıkla bastırarak süzgeçten geçirin ve şırınga ile besleyin. Geçen hafta kedimin biri kanlı ishaldi, belki de vefat eden kedimden virüs kaptı ve başta mama vermeye devam ettim, mama değişiminin daha kötü hale getirebileceğinden korktum, zaten mamaları normalde kabız bile yapıyor yani kakaları sert oluyor, sonunda sadece su gibi kanlı mukoza yapmaya başladı ve ateşlenip kusuyordu da. Ben en son vefat eden kedimin midesine ve böbreğine antibiyotik zarar vermiş olabilir dedikleri için ve veteriner kedimi kurtaramadığı için ne vete gitmek ne de antibiyotik yaptırmak istemedim açıkçası ve onun yerine üç gün biraz kekik suyu içirdim. İlk kez aç karnına içirdikten sonra kedim o kadar rahatladı ki, yattı uyudu, baktım ateşi düşmüş, kusması kesildi. Birkaç saat sonra lapayı da yedirdim çok rahatladı. Bizimki dakika başı tuvalete koşuyordu. İshal birden tamamen kesilmedi ama saatlerce tuvalete gitmeden durabildi. Bu kedimde o gün düzelme görmesem tabi ki yine de veteriner yardımı alacaktım. Vefat eden kedimi en son yumurta sarısı ile besliyordum ama veteriner mide koruyucu yaptık bir şey olmaz mama yiyip güçlensin diyerek bana mama yedirtti ve o gün çocuğum sindiremeyip kanlı kustu. Bence mama ağır gelebiliyor ishalken. Kekik suyu veya kekik çayı da içirebilirsiniz. Antibiyotik virüsü öldürmez ama kekik bağırsaklarda bulunan bakterileri de virüsleri de öldürüyor. Antibiyotiğin ishali kötüleştirme ihtimali var ama kekik iyi geliyor. Uzmanların araştırmalarına göre kekikte bulunan bir madde kedilerdeki fip virüsünü bile öldürüyormuş. İshalde kekik ve pirinç lapasından iyisi yok bence. Kedim resmen ölümden döndü. Çocuğumun kustuğunu görünce zaten vefat eden kedimi atlatamadığım için dizlerimin bağı çözülüp yere düşmüştüm, o gece bizim için mucize oldu. Tabi ki antibiyotik kullanabilirsiniz ama bence kekiği de deneyin derim.

kj0122

Konu hakkında pek bilinçli olmasamda mama açısından probiyotik desteğinde de bulunabilirsiniz tabi enfeksiyon durumuda göz önünde bulundurularak hekiminize sorup deneyin uygun görürse bağırsak sağlınıda dengelesin

yumik

Natures variety kitten

AhsenAise

Aslıhan hanım öncelikle vefat eden kediniz için tekrar baş sağlığı diliyorum, dönüşümlü olarak tavuk göğsü ile pirinç lapası , haşlanmış yumurta sarısı veriyorum lakin çok küçük olduğu için karaciğerine ağır gelmesinden korktum , açıkçası kuru mama son tercihim kedi ,köpek beslenmesinde ama çaresiz hissetim ,saydığım gıdalar ve ilaç kâr etmeyince epey korktum ,evet kekiği iç parazit içinde kullanıp olumlu sonuç almıştım ,çok çok teşekkür ederim hem doğal ,minik karaciğerini yormayacak ,hemde gerçekten şifa olacak bir bitkiyi onerdiginiz için