Sahiplendirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

duman2707

Arkadaşlar yavru kedilerim 3 haftalık oldular
1,5 aylıktan sonra sahiplendirmeye başlamayı planlıyorum ama sahip seçiminde sizce nelere dikkat etmeliyim şu an konuştuğum 2-3 kişi var ama asla emin olamıyorum
Hepsine de insan ayrı ayrı bağlanıyor ama sahiplendirmeye mecburum
Sizce nasıl şartlar belirlemeli miyim?
Takip şartı hakkında siz ne düşünürdünüz?
Objektif yorum yapabilirseniz çok sevinirim bazı insanlar sanırım sahiplendikten sonra kedi benimdir zırt pırt kedi nasıl iyi mi diye sorulmaktan rahatsız edilmekten hoşlanmıyorlar ama sonuçta böyle düşünen gidip sokaktan sahiplensin diyorum bende
Sizce şartlar nasıl olmalıdır?Tabiki ömür boyu soru sorulmaz da en azından birkaç ay durumu takip edilmeli bence ben böyle düşünüyorum

8 CEVAP

Bende bunu konuda bir panik bir insanım asla güvenemiyorum ve ters bir şey olursa diye korkuyorum
Daha önce sahiplendirdiğim kedide yaklaşık 2.5-3 ay oldu hala ara ara resim video istiyorum sağ olsunlar ben istemeden kendileri de atıyorlar genel sağlık durumuyla ve aşılarıyla ilgili bana bilgilendirme yapıyorlar
Kısırlaştırma şartı istiyorum ve ara ara haberleşme ama sanırım haytap sözleşmeleri varmış bu konuda bilgim yok ama merak ediyorum

Reynaa

Açıkçası ben de kedi sahiplenirken kesinlikle takip şartı var diyenlerden asla sahiplenmedim çünkü bu kedi belki benimle 10 yıl geçirecek ve ben o kişiye sürekli atmak zorunda değilim. Ama bana rica ettiler arada bi durumunu bildirirseniz fotoğraf atarsanız çok iyi olur diye ve anlayışla karşıladım bazen durup durup onlara atıyorum yani vereceğiniz kişinin size verdiği güvene de bağlı sizi tersleyip kedi artık benimdir ilgilendirmez tarzı konuşursa zaten o kişiye kedi verilmez önemli olan gerçekten hayvansever biriyle konuştuğuna emin olmak

Emirrckr

Öncelikle her şeyi geçtim,karşınızdaki kişiyle sahiplendirme öncesi sık sık iletişim kurun.
Örneğin bugün birini buldum yarın sahiplendiriyorum yapmayın.
Zaten zamanla az çok tanıyacaksınız mesela ara sıra kedinin fotoğraflarını atın o ara bir muhabbet kurulur zaten.
Kedinin durumundan bahsedin,mamaya başladı,bugün ilk kez kumuna tuvaletini yaptı vs.
Bu esnada da araya sorular sıkıştırın,işte evdeki güvenlik önlemleri,kedi bakımı hakkında ne kadar bilgiye sahipler bunları öğrenmeye çalışın.
Eğer acemiyse rica edip siz bilgilendirme yapın sonuçta sizin tecrübeniz var.
Bunca muhabbet sohbetle zaten karşınızdaki kişi hakkında az çok fikir oluşacak kafanızda.
Kimileri sahiplendirme öncesi yüz yüze görüşme de yapıyor ama ben gerekli mi bilemiyorum.
Çünkü zaten sahiplenmeye geldiklerinde eğer memnun kalmazsanız vermiyorum deme hakkınız var.
Takip şartına gelirsek bence sırf karşıdaki kişiye gözdağı vermek için koyulmalı.
Çünkü bazı insanlar maalesef sırf zevk için veya yavru kedi o esnada çok tatlı geldiği için sahipleniyor ve gerçekten de büyüdüğünde sokağa alıştırırım/sahiplendiririm/köye,bahçeye gönderirim kafasında oluyorlar.
En azından takip şartıyla bu tip insanların önüne kısmen geçebilirsiniz,daha ciddi insanlar yazar.(birde bazı üni öğrencileri okul döneminde kediyle ilgilenip yazın giderken sokağa bırakıyorlar neyseki sizin bebekler bu döneme denk gelmediler,zaten bu kafada bir öğrenci,bu ayda kedi sahiplenmez.)
İletişimi arttırdıkça çok fazla sıkmayacağınızı sadece ilk aylar ara sıra fotoğrafını videosunu göndermelerini rica edersiniz.
Gerekçeniz de var;doğduklarından bu yana ilgileniyorsunuz insan haliyle çok farklı bir bağ kuruyor ve sahiplendirme sonrası da durumunu merak ediyor.Bence sahiplendirdim oldu bitti yerine en azından birkaç hafta yeni yuvasıyla irtibatta kalmak önemli.
Ki zaten sahiplenen kişiler de,kedisini tanıması amacıyla size danışmalılar diye düşünüyorum.

Miyoshka

Yakın bir zamanda biz de petlebiden sahiplendirdik yavru kedi.Ben bizzat evlerine götürdüm.Belki takıntılı bir davranış ama onlar da sağolsunlar çok tatlı ve mütevazı insanlar.Kanımca hiç bir kedi insanı ayda haftada bir fotoğraf atmaktan imtina etmez o yüzden takip şartını rahatlıkla öne sürebilirsiniz bence.@Emirrckr 'ın önden bir iki gün muhabbet kurma önerisi de çok yerinde ve faydalı ben de destekliyorum.Aşı ve kısırlaştırma takibi kesinlikle çok önemli ve dediğim gibi iyi niyetli insanlar rahatsız da olmayacaklardır büyük sorumluluk can teslim etmek sonuçta bemce içiniz rahat olmalı şart öne sürerken

duman2707

evet bende de güven sorunu var ama insanları da çok boğmak sıkmak istemiyorum haliyle şartlar konusunda kararsız kalıyorum
Geçen sefer 4 yavru sahiplendirdim 2 sini verdiğim yerden çok ama çok memnunum hala takipleştiğimiz için kedilerimi görebiliyorum ama diğer ikisi belirsizliğe gitti en baştan çok iyi gibi görünüyorlar hatta bu dediğim kişi ilk günler sürekli fotoğraf bile atardı sonra nolduysa oldu takipçilerden falan çıkardılar ardından kedimi ilanlarda gördüm yazdım ama cevap vermeye bile tenezzül etmediler umarım iyi bi yere sahiplendirmiştirler en azından

duman2707

teşekkürler yine evet zaman var en ince ayrıntısına kadar konuşmak lazım
birde şeyi merak ediyorum sizce kedi bakımı hakkında bilgisi az olan birine sahiplendirme yapılmalı mı?
hani bana soruyor bilgi alıyor ama çok tecrübeli değil gibi görüyorum

Miyoshka

Yakın bir zamanda biz de petlebiden sahiplendirdik yavru kedi.Ben bizzat evlerine götürdüm.Belki takıntılı bir davranış ama onlar da sağolsunlar çok tatlı ve mütevazı insanlar.Kanımca hiç bir kedi insanı ayda haftada bir fotoğraf atmaktan imtina etmez o yüzden takip şartını rahatlıkla öne sürebilirsiniz bence.@Emirrckr 'ın önden bir iki gün muhabbet kurma önerisi de çok yerinde ve faydalı ben de destekliyorum.Aşı ve kısırlaştırma takibi kesinlikle çok önemli ve dediğim gibi iyi niyetli insanlar rahatsız da olmayacaklardır büyük sorumluluk can teslim etmek sonuçta bemce içiniz rahat olmalı şart öne sürerken

Miyoshka

Kedi bakımında bilgisi az olan insanlar da kedi bakabilir bem neredeyse hiç bir şey bilmiyordum petlebiye de öyle yolum düştü.Ilgili ve kediseven biri araştırır öğrenir. İlk ön bilgilendirmeyi de siz yapabilirsiniz özellikle zorluklar,vet ziyaretleri,mama kum seçimi ayrıntıları gibi