Kedi Bakımı Hakkında Bilgim Yok

brkin07

merhaba bana kısaca kedi bakımını özetlermisiniz ? birde şey benim sahipleneceğim kedi 52 günlük neyle beslenir ? aşıya götüreyimmi ne kadar tutar hangi aşılar yapılıırr

5 CEVAP

Merhaba. Etraftan çok sık kedi köpek bakımı çok zor gibi cümleler duymuşsunuzdur. Bir kedi sahibi olmadan önce bunu söyleyen herkese sinir olurdum çünkü ailemden izin alma olasılığım bu tepkiler sayesinde azalıyordu. Ama kedimi sahiplendikten sonra daha iyi anladım ki bir evcil dostun sorumluluğunu almak o kadar da kolay değilmiş. Her gün kumunu değiştirmek, birkaç saatte bir mamasını suyunu kontrol etmek, günde en az bir saatini onunla oyun oynamaya ayırmak, başına bir şey gelmesin diye sürekli göz kulak olmak, hastalandığında gecelerce uyumayıp başında beklemek, her yere kustuğunda hiç iğrenmeden temizlemek, her gün taramak, en sevdiğiniz eşyalarınızın parçalanmasına göz yummak, gecenin bir yarısı başınızda saçınızı çekerek veya ayağınızı ısırarak oyun oynamak için uyandıran bir canla baş etmek, evden uzun saatler ayrı kalamamak, işten veya okuldan çıkıp koşa koşa eve gitmek, kafana göre tatil planları yapamamak ve daha sayamadığım onlarca sorumluluk. Ama tüm bunlara karşılık bilgisayar başında işiniz çok yoğunken klavyenin üzerine yatıp göbeğini sevmeniz için açan, hasta olduğunuzda başınızda bekleyip ağrıyan yerinize patisini koyan, kötü geçen bir günün ardından sizinle oynayarak kafanızı dağıtan dünyalar tatlısı bir can. Evet sizinle oynayarak dedim çünkü özellikle kedilere siz sahiplik yapamazsınız. Evin de eşyaların da sizin de sahibiniz odur. O ne isterse onu yapmak ve o nasıl isterse öyle yaşamak zorundasınız. Bir insan bebeğinden tek farkları 15 yaşına geldiklerinde bile bebek olarak kalmalarıdır. İşin bir de maddi yönü var ki bazen en zorlayıcı kısım bu olabiliyor. Ben kedim eve geldiği ilk günden itibaren her harcamasını bir deftere not ettim. Tabiki büyüyüp meslek sahibi olduğunda bak ben sana bu kadar harcama yapmışım şimdi geri ver demek için değil. Kedi sahibi olmak isteyenlerin kafasındaki soru işaretlerini giderebilmek için. İlk aşıları bir buçuk iki ay boyunca her hafta oldu ve 900-1000 tl civarında tuttu. Tabiki bu bulunduğunuz semte ve gittiğiniz veterinere göre değişiklik gösterir. Ayrıca ondan sonra da 2 ayda bir iç dış parazit aşısı devam ediyor. Emin değilim ama sanırım her sene ilk olduğu aşılar tekrarlıyor. Ayrıca isterseniz kedinizi sahiplenmeden önce evinize yakın bir veterinere gidip aşı fiyatlarını öğrenebilirsiniz. 52 günlük bir kedi yavrular için olan kuru mamaları yiyebilir. Mamaların da çok çeşitleri var ve fiyat olarak çok değişkenlik gösteriyor. Kaliteli bir mamanın 10 kilosu 350-400 tl civarında. 6-7 ay yetebiliyor. Kumlar da yine aynı şekilde çok fazla çeşitli. 10 litresi 15 tl olan da var 75 tl olan da. Tercih size kalmış ama tabiki birkaç marka var ki diğerlerinden daha başarılı. Mesela maddi durumunuz iyiyse Everclean en iyisi. Ama uygun fiyatlı olarak Vancat ve Sanicat gayet başarılı. 10 litre kum bana 20-25 gün yetiyor. Ayrıca kedinin yatağı tuvaleti mama ve su kabı oyuncakları tırnak makası tarağı gibi diğer ihtiyaçları da var. Bunlarda da maddi durumunuza uygunları bulabilmek mümkün. Kısacası en başta da dediğim gibi ciddi sorumluluk gerektiriyor. Ben yoruldum, tüyü çok dökülüyor, param bitti gibi bahanelerle terk edemezsiniz. Siz onu terk etseniz sonrasında vicdanınız sizi terk etmez. Bu yüzden her açıdan iyice düşünüp değerlendirmelisiniz. Umarım kedinizi sokaktan, barınaktan veya terk edilmek üzere olduğu bir yerden sahipleniyorsunuzdur. Çünkü o zor şartlardan kurtardığınız bir bebeğin evinizde huzurla rahatça uyuduğunu görmek paha biçilemez bir mutluluk. Yazım çok uzun oldu farkındayım ama hepsini okumanız yararlı olur diye düşünüyorum. Aklınıza takılan başka şeyler olduğunda mesaj atabilirsiniz. Şimdiden küçük dostunuzla size bir ömür boyu mutluluklar. Umarım hiç ayrılmazsınız.

ezgiisu

Vallahi yazmaya gelmiştim ama o kadar güzel açıklanmış ki ne eklesem bilemedim, ek sorunuz varsa sorun onu cevaplayayim ben de

brkin07

Çok teşekkür ederim çok saolun :)

brkin07

mama konusndaki önerileriniz nelerdir

Acana sığır etli mama öneriyorum içeriği çok iyi ve özel mamalara giriyor tek eksiği pahalı olması ama ilerde sağlık sorunlarıyla karşılaşmak istemiyorsanız mamanızı iyi seçmelisiniz. Mamayı seçerken fiyatına değil içeriğine bakmalısınız. Balıklı mama önermem çünkü kediler etobur canlılardır ve et mamanın içinde mutlaka olmalıdır. SelenUrl çok iyi açıklamış ama yine de siz YouTube’dan kedi bakımı hakkında Videolar izleyip daha çok Bilgi sahibi olabilirsiniz kedi bakımı hakkında:)