2,5 Aylık Kedi Mantar Aşısı Olmak Zorunda Mı

Reynaa

Kedim bugün geçen hafta ve bugün karma ve lösemi aşısı oldu ama şu an halsiz ve biraz titremedi olduğu için haftaya mantar aşısı yaptırmak istemiyorum 4. Veya 5. Ayına gelince yaptırsam olur mu veya o zamana kadar bir sıkıntı olur mu kesin hemen olması mı gerekli

10 CEVAP

ssedef28

mantar aşısı zorunlu bir aşı değil ben yaptırmadım. mantar olursa ve ilaçlarla vs geçmezse ancak o şekilde yaptırırım. yaptırmak istemiyorsanız direkt veterinerinize söyleyebilirsiniz

ssedef28

aşı %100 korumuyor zaten her zaman öyle bir risk var mantar olduktan sonra(olursa eğer) türüne göre aşı yaptırmak daha mantıklı. mantar aşısı bağışıklığı düşürüyor yavru kediye ağır gelir

Sznyll

karma, kuduz ve lösemi hariç başka aşı yaptırmadım kedime bir sorun da olmadı mantar aşısı diye özellikle yapılan bir aşı zaten yok mantar genellikle bağışıklığın düşmesinden kaynaklandığı için bağışıklığı güçlendirmek adına yapılan bir şeydir muhtemelen benim fikrim aşıyı yaptırmanızın gerekli olmadığı yönünde bakımlarına dikkat ettiğiniz sürece evde bakıldığı için mantar kapacağını sanmıyorum düzenli tuvalet, mama kabı, kulak, vb. temizliğine dikkat etmeniz ve vitamin kullanmanız yeterli olacaktır gimcat kitten paste yavru kediler için kullanılabilecek güzel bir malt tavsiye ederim yine de veteriner hekiminize sormayı ihmal etmeyin

esrayurteri

Kedimin mantarı olduğu halde yaptırmadım. Mantarı batikonla geçti. Aşı zorunlu değil ve ağır bir aşı. Yaptırıcaksanız bile çok küçük, biraz büyüyünce yaptırmanızı tavsiye ederim

Tolga_yay26

Zorunlu bir aşı değil mantar aşısı ve yavru kedilerin bağışıklık sistemini çökeltir kediniz mantar dahi olsa Mantar aşısı yerine başka alternatif tedavi yöntemlerine başvur

Ketonmanya

Merhabalar.

Mantar aşısı asla ve asla zorunlu bir aşı değildir. Son zamanlarda çok duyuyorum hekimimsilerin biraz daha para kazanmak için mantar aşısını da zorunlu bir aşıymış gibi takvime ekleyip konu hakkında bilgisi olmayan hayvan sahiplerinin duygularını suistimal ettiklerini.

Mantar aşısı çok ağır bir aşı ve eğer bağışıklığı yeterince kuvvetli değilse bir kediyi canından bile edebilir. Hadi kedinin hayatının geri kalanında hiçbir şekilde mantara yakalanmayacağının garantisini verse belki risk alınabilir diyeceğim ama öyle bir şey de yok. Lütfen yaptırmayın.

Bol patili günler dilerim.

Reynaa

Hepinize çok teşekkür ederim ilk defa kedi sahiplendiğim için çok bir bilgim olamıyor sizlere soruyorum kedim 2,5 aylık olmasına rağmen mantar aşısının önemli olduğunu ve bağışıklığını güçlendireceğini söyledi ama hem daha yavru hem de dudak uçuklatan fiyatı yüzünden kararsız kalmıştım sizce veterineri değiştirmeli miyim

Reynaa

Sanırım direkt mantarı etkileyen aşı yokmuş ama bağışıklık aşısına mantar aşısı deniyormuş bende korkuyorum ilerde mantar olur da canına zarar gelir diye ama şimdi de bir sürü aşı üst üste bindi

ssedef28

yavru kedilerde sahiplendikten sonra ilk aşılar birkaç hafta arayla art arda yapılıyor zaten o konuda bir problem yaşamazsınız

Reynaa

Mantar aşısı olmasa hayatında risk olur mu