Sokağa Düşmüş Bir Kediden Ev Kedisine Ne Tür Hastalıklar Bulaşabilir?

elfelyaf

6-8 arası aylık bir kedi evden sokağa atılmış Ve bacağını - kalçasını kırmıştı. Veterinere götürdük orada 2-3 hafta kadar kaldı ve iyileşti. Klinikte kısırlaştırıldı iç dış paraziti yapıldı ancak hiç aşı yapılmadı. Bu kediye geçici yuva olduk. Kedinin çene aknesi var. Başka bir hastalığı yok gördüğümüz kadarıyla. Ancak Kendi kedimize bir hastalık bulaştırma ihtimali var mı? Mama su kaplarını kesinlikle ayrı yerlere koyup birbirlerine dokundurmuyoruz. Aynı şekilde tuvalet kapları da ayrı yerlerde ve sadece kendilerininkini kullanıyorlar. Pek temasları olmadı ama ısırma ve tırmalama durumları olursa birbirlerinden hastalık geçme ihtimali var mı? Yoksa bu kadar titiz davranmamıza gerek yok mu? Tecrübesi olanlar ysrdım etsin lütfen

5 CEVAP

Mia1roz3

Karma aşısını hemen yaptırın çok temas etmesinler, kuduz aşısını da yaptırın bende öyle sokaktan aldım aldığımda iç dış parazit yaptırdım kuduz da yaptırdım sonra karmasını oldu ama bi sıkıntı olmaz bence yine de dikkat edin temas etmesinler de. Ama yarın aşı olsun kesinlikle aksatmayın

ssedef28

klinikte test yaptırabilirsiniz hangi hastalığı olup olmadığına bakarlar bence aşılarını ve testlerini yaptırdıktan sonra bir araya getirmeniz daha doğru olurdu sadece tırmalama ve ısırmayla bulaşmaz çünkü aynı ortamdalar hava yoluyla da bulaşabilir. mama su tuvaletini ayırsanız da siz uyurken evde yokken vs. aynı kabı kullanıp kullanmadığından emin olamazsınız iyice tanıyana kadar kediler farklı yerlerden su içmeyi çok severler. ben sokaktan iyileştirmek için yavru bir kedi aldım calicivirusü vardı banyodan çıkarmadım maması suyu tuvaleti oradaydı ama veterinerimiz kediyi sahiplendirdikten sonra banyoyu iyice dezenfekte etmemi evi de havalandırmamı söyledi. çamaşır suyu sirke karbonatla banyonun her yerini fırçalayıp yıkamıştım

elfelyaf

Sokaktan gelen kediye geçici yuvalık yapıyoruz aşılarını o yüzden yaptırmadık aslında. Aşı vs şartı ile sahiplendirilecek. Uyurken ayrı kapalı alandalar, ben de hep evdeyim, hep de gözümün önündeler kaçamak mama su tuvalet kabı kullanmadıklarından eminim ama havadan da bir şey bulaşır mı diye korktum şimdi. Çene aknesi temas olmadan bulaşmaz sanırım değil mi ?

ssedef28

çene aknesi kediden kediye bulaşmıyor sanırım emin değilim ama geçici yuva olduğunuz kedi farklı odadaysa odasının kapısının altını kapatın bulunduğu odayı da havalandırırsanız bi sorun olmaz diye düşünüyorum

brnrhn

Çene aknesi maalesef bulaşıcı. Ve çok kedili ortamlarda daha sık oluyor diye biliyorum. 3 kedim var. Birinde birden ufacık oluştu ve şuan 3 ünde de maalesef var. Ama temas olduğu için aralarında geçmiştir diye düşünüyoruz. Çünkü sürekli birbirlerini temizliyorlar. Plastik kullanmamıza sürekli su mama kapları temizlenmesine rağmen oldu. Diğer hastalıklar konusunda gençlik hastalığı çok bulaşıcı maalesef siz temas edip kendi kedinize taşıyabilirsiniz. Sokaktan alınan kedi de daha önce kendi kendine atlatmış sağlıklı duruyor olabilir. geçici yuva olduğunuz kediye temas ettikten sonra kendinizi güzelce temizleyip diğer kedinize temas etmenizi tavsiye ederim. Gençlik hastalığı yaşamış bir anne olarak inşallah bir an önce kalıcı ailesi bulunur bebişin 🙏🙏