Ücretli Uzun Süreli Kedi Bakımı

polemik

Kedimizin psikolojik sorunları var ve doğuştan agresif. Canımızdan korktuğumuz için artık aynı evde yaşayamıyoruz. Veterinerimiz çok sayıda kediyle aynı ortamda yaşamanın iyi gelebileceğini düşünüyor. Belirli bir ücret karşılığında kedimize bir yer açabilecek bir yer biliyor musunuz? Barınaklara ve sokaklara bırakmamak için direniyoruz ancak durum bizim için biraz vahim.

3 CEVAP

hellothere

sorunuz tuhaf ve saçma geldi ilk olarak neden ikinci bir kedi almak yerine kedinizi evden göndermek istiyosunuz? ikincisi madem bakmaktan acizsiniz bari sahiplendirin barınağa veya sokağa salmak ne?

aslihan_e

Veteriner doğru söylüyor, bazı kediler diğer kedilerle kavga ederek streslerini atıp rahatlarlar ama bunun yeri ev değil, asla olamaz. Evdeki kedilerin kavga etmesine müsaade edilmemeli, güçsüz taraf psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Sokakta olsa bölgesini terk edecek ama evde kaçamayacak da, sonuç altına kaçırmalar, stres bozuklukları. Evde ikinci bir kedi bu durumda pek mantıklı değil, eğer ikinci kedi korkak çıkarsa durum onun açısından kötü olur. Ayrıca söylemek isterim ki hiçbir kedi doğuştan agresif değildir. Onu o hale getiren sizsiniz. Onlarca kedi büyütmüş biri olarak, evet bazı yavrular aşırı oyuncu olurlar ama insanlara karşı "agresif" olmazlar. Bu tamamen yanlış eğitimle alakalı. Belki kedinize çok yüz verdiniz, belki ona karşısında insan değil de kedi varmış gibi hissettirdiniz, belki onunla oynarken oyuncağı haline geldiniz, küçük oyunlar zamanla kavgalara dönüştü, belki kendinizi savunmak için itmeleriniz kedi için savaş kabul edildi, belki kedinizi verdiğiniz tepkilerle istemeden pekiştirdiniz, her defasında bir eğitim gibi daha da güçlü olmaya başladı. Veteriner çok sayıda kediyle aynı evde yaşamasının iyi olacağını söylüyor ama peki o evdeki insana ne olacak? Kedi insanlarla da karşısında kedi varmış gibi dövüşmeyi öğrenmiş. Kediniz size saldırırsa asla el kol yapmayın, yastıkla, bir örtüyle kovun, bir şey bulamadınız terlikle kovun. Sizden çekinsin, lider siz olun o değil, kedilerde liderlik anlayışı var. Bir bölgenin bir lideri olur, kediniz sizi kedi gibi görmeye başlamış ve liderlik taslıyor. Yanında olduğunuz vakitlerde bir süre bel tasması ile bir yere bağlayın, size ulaşamasın ve ödül mamaları ile sıcak davranın, güzel sözler söyleyin, tatlı tatlı şarkı söyleyerek sevin, kediler için ses tonu en büyük iletişim aracı. Saldırıya geçiyor mu, hemen elinize bir yastık alın onunla iyice ittirin. Peluş oyuncaklara yönlendirin, onu kucağına atın, peluşu ipe bağlayıp oltayla kediye uzatın, kavrayabileceği boyutta olsun, ne büyük ne küçük, o peluşla onu sinir edin yani oyun çıkarın, tüm hıncını peluştan alsın, karnını gıdıklatın peluşla. Asla el kol teması, tekme hareketi, elle kolla ittirme olmasın, üzerinize atladıysa uzaklaştırmak için ensesinden tutun ve hemen yastıkla, örtüyle kovun. Büyük ihtimalle kedinizin yaşadığı şey agresiflik-psikolojik bozukluk değil de çocukken sizinle oynadığı oyunların ciddiye dönüşmesi. Kısırlaştırılmadıysa ilk önce kısırlaştırılmalı. Eğer ki psikolojik sorunları varsa, kendisini güvende hissetmiyorsa, öyle durumlarda bir odayı kediye tahsis ediyorlar, odaya büyük bir kafes alıyorlar, bu basit bir kümes telli kafes olabilir, onun içine de kedi evi koyuyorlar. Kedi orada kendisini güvende hissediyor. Tabi ki kediler kafeste bakılamaz ama kısa sürede sahibi ona korkmadan yaklaşabiliyor, onu ödüllerle, sevdiği yiyeceklerle besliyor, arada kavga dövüş olmadan iletişim kuruyor. Barınak konusunda, barınağa atacağınıza sokağa atın daha iyi. Sokak da kedi için ölüm demek ama en azından hızlı yaşar genç ölür. Yani demek istediğim barınak da sokak da kedi için ölüm demek, biri mutsuz ölüm, diğeri stressiz ölüm. Barınaklarda sürekli hasta hayvanlar olur ve hayvanlar birbirleri ile yakın temasta olduğu için hastalıklar sürekli geçiş halinde olur, yoğun virüs saçılımı olur. Fip yuvası, gençlik hastalığı yuvasıdır barınaklar. Bir kedi sokakta kesin ölecekse, felçliyse, aşırı hastaysa ancak barınağa verilir ki en azından bakımsızlıktan ölmesin. Bir de kediniz ne kadar saldırsa da illa ki size duyduğu bir sevgi vardır diye düşünüyorum, barınakta kimse ona sevgi göstermeyecek. Ben kedilerimi asla elimle oynatarak büyütmedim, elime ayağıma oyun çıkarmalarına izin vermedim, karınlarına dokunmadım, bana zarar vermelerine izin vermedim, elimle iterek uzaklaştırmadım, istemiyorlarsa dokunarak sevmedim. Geçmişte ben de hata yapmıştım çünkü, evde küçük bir canavar geliştirmiştim. Şimdikileri doğru yetiştirdiğim için istediğim kadar karınlarını gıdıklayayım elime zarar vermezler. İnsan eğitiminde de hayvanda da kritik dönemler var, o dönemlerde doğru yaklaşım, kalıcı temel oluşturur. Yaşı gençse ilerleyen yaşlarda agresifliği azalabilir. Kısırlaştırılma yeni yapıldıysa 2 yıl sonra daha sakin olabilir. Yaşlı kedim gençken istemediği bir şey yaparsam (taramak gibi) beni kötü ısırırdı, şuan pamuk gibi. Yeni sahiplendiğim kedi de başta karnına dokunursam saldırıyordu, birkaç kez beni kovalamaya bile kalkıştı ama yeterince sevgi ile şimdi sürekli yerlerde, göbeğini açıp sevmemi istiyor. Hayvanların kalbine giden yol midedir, önüne mamayı yığmayın, çok acıksın, size muhtaç hissetsin, az az yedirin, yedirirken sürekli sevgi sözcükleri söyleyin, her mama verişte söylediğiniz standard bir kelimeniz olsun. Mesela ben yeni kedime her mama verişimde "comcooom" diye sesleniyorum ve kedim başlarda bana saldırdığında "Comcoom" diyordum ve kedim klasik koşullandığı için o an hem aklına yiyecek gelip ona odaklanıyor hem de benim ona mama veren kişi olduğumu idrak edip sakinleşiyordu. Bir anne ve yavrusu arasındaki ilk bağ beslenmedir. Sizin ona mama taşıdığınızı düşünmeli ama mamayı önüne döker giderseniz, kedi için bu göreviniz gibi, anlamsız bir hâle dönüşür. Mümkünse elle tek tek ağzına yedirerek beslemelisiniz. Kedinizi düşündüğünüz ortada, ondan vazgeçmek istemiyorsunuz belli ki ama dediğim gibi o kedi benim elimde büyüseydi veya kedi eğitimini iyi bilen başkasının elinde, o halde olmayacaktı. Bunun sorumluluğunu almanız gerekli. Kimsenin ücretle eve saldırgan bir kedi kabul edeceğini düşünmüyorum. İstanbul'daymışsınız, yoksa size sokakta eğitim görmüş dövüş uzmanı kedimi yollardım, kedinizi Mazlum'a çevirirdi, ancak öyle bir kedi onu sindirir ama bu size saldırmasını düzeltmeyecektir diye düşünüyorum. Belki sokaktan iri yarı olgun bir erkek kedi sahiplenebilirsiniz veteriner sorunu çözeceğini düşünüyorsa.

Ahudr

Öncelikle agresifliginin altinda yatan bir rahatsizlik olmadigina gerekli tüm tahliller yapilip net bir kanaat getirildiyse tamamen psikolojikse bu gibi durumlarda aromaterapiden faydalanabilirsiniz.Instagramda ve yenicag veteriner eczanesinin internet sitesinde faydali bilgiler var.Ama bu yağları aktardan değil bu isi yapan veteriner kliniklerinden temin edin ve mutlaka hekim kontrolunde uygulayın.