Yine Pire Hakkında?

duman2707

Bugün yavru kedimin birinin üstünde birde akşam üzeri de yattıkları yerde bir tane pire buldum
Bugün veterinerden dış parazit damlası alıp önerdiği dozda damla yapmıştım marka fiproes
Fakat yuva için napabilirim?
Daha önce geçmiş yıllarda yuvayı temizleyeyim derken pireleri daha çok dağıtmıştım o yüzden şu an dokunmaya tereddüt ediyorum ama ya orda çoğalırsalar diye de korkuyorum
Yavrular aşılılar ama her zaman yuvada değiller artık geziyorlar sizce napayım yuva içine herhangi bir ilaç mı sıksam?
Valla evde olsalar bu kadar dert etmem de apartman alt katı olunca komşular laf edecek etraf pirelenecek diye korkuyorum o kadar dikkat etmeme rağmen bi yerden geliyorlar bi şekilde

5 CEVAP

Okan3439

Stronghold dış parazit damlası alın 1ay arayla 2kez kesin çözüm biraz fiyatı yüksek

duman2707

Peki 1 aylık yavruya yapabilir miyim ben guvenemediğim için ona başvurmadım normalde mesela kedime doğum öncesi stronghold yapmıştım çok iyi de korudu
Bizim pire olayı sokaktan gelen evlatlık yavru kediyle başladı ben o ara pire tarağıyla falan topladım hallettim ama bugün yine hortladı belki yumurtalar mı çıktı diye düşünüyorum

Okan3439

1 aylık çok erken bence yapılmaz ama veterinerinize bi danışın

Emirrckr

Yuvayı bebeklerin girmesine müsaade etmeyerek ilaçlayabilirsiniz.
Ama bebeklere ekstra bir yuva yapın ki korktuklarında saklanacakları bir yerleri olsun.
Bunun dışında zaten aşı yaptıysanız üzerlerindeki pirelerin ölmesini sağlar.
Etrafında temizliğine biraz dikkat ederseniz fazla bir sorun kalmaz bence.
Bu gibi durumlarda direkt panik yapmak yerine alternatif çözümler üretirseniz hem olayın yönetimi hem de sizin durumunuz daha iyi olur,bir tavsiye olsun.

Emirrckr

Ve evet pireler rahatsız edilmeyi sevmez,
Ortamlarına burnunuzu sokarsanız istilaya uğrayabilirsiniz :))
Tabii sizin yuvada o kadar pire yoktur yoksa bu kadar dikkatli biri olarak çoktan farkederdiniz ama dediğim gibi ya yuvayı kapatıp ilaçlayın ya da tedbirli bir şekilde içindeki yataktır örtüdür onları boşaltın atın.(imha edin.)