Yavru Kopegimiz Ellerimizi Parcaliyor Kediyle Nasil Anlasacaklar

Veranifer

Arkadaslar 2.5 aylik bir cocker sahiplendik onceki sahibi pet shoptan almis cok enerjik oyuncagini felan kafadini sallayarak hirlayarak oynuyor biz cekistirince o dahada yapiyor surekli ellerimize saldiriyor tutup kafayi sallama hareketini ellerimize de yapti yavru kopeklere annelerinin yaptigi gibi boynuna hafif baski yapip yere yatiriyoruz ama uyanik oldugu her saniye nerdeyse yapmak zorunda kaliyoruz cok da ise yariyor gibi degil genelde daha saldirganlasip isirmaya calisiyor bazen patileriyle ciziyor ellerimiz kollarimiz bacaklarimiz ksn icinde kaldi egitim icin baska ne yapmaliyiz noyle deva
am etsek dominantlik etmeyi birakir ki ve oyuncagiyla cekistirerek oynamalimiyiz yoksa daha vahsi mi yapariz genrlde hirlamaya basladiginda yere yatiriyoruz ya da elleri dislemeye basladiginda yemek yerken oyun oynarken onunden aliyoruz alissin sahiplenmesin diye cok sinirleniyor hirliyor daha geleli 2 gun oldu isirilmadik yerimiz kalmadi tavsiyeleri olan var mi dogru mu yapiyoruz ve asil soru cok sakin bir kedimiz var ne zaman tanistirmaliyiz kopekle kopek saldirir diye korkuyorum bir kac kere kopek odadan kactiginda kedi gordu bir tepki vermedi ama kopek en cok bana ve kardesime saldiriyor kedinin kokusundan dolayi oldugunu dusunuyorum ne zaman nasil tanistirmaliyiz egitim icin onerileriniz

9 CEVAP

didemkaranfil

Daha çok ufak olduğu için böyle davranıyor. İnternetten "Yavru Köpeklerde Isırma Problemi "araştırırsanız bu konuyla ilgili epey makale var.

Yavru köpek eğitiminin her konusu gibi ısırma problemleri de oldukça sabır isteyen bir konudur. Öncelikle sakinliğinizi korumanızı tavsiye edebilirim çünkü minik sevimli canavarlar sizi sinirlendirmeye bayılır.Ona bunun bir oyun olmadığını bu oyunun sonucunda zarar gördüğünüzü hissettirmeniz lazım. Örneğin sizi ısırdığı zaman bağırmak yerine sakinliğinizi koruyup ona arkanızı dönün böyle yaptığı sürece onunla oynamayacağınızı bilmesi açısından bu hareket önemli.Bu sıkıntının bir diğer sebebi ise diş kaşınması olabilir yavru köpekler bu dönemler de çok agresif olup önlerine gelen her şeyle dişlerini kaşımak isteyebilirler. Tabi bu eliniz,ayağınız,terliğiniz,kablolar dediğim gibi her şey olabilir. Bu durumda petshoplardan alacağınız diş kaşıma aparatları sizi biraz rahatlatabilir sizi ısırmaya çalıştığı zamanlarda onun ağzına diş kaşıma aparatını verip onu ısırması gerektiğini öğretebilirsiniz
Ufaklık hala sizi ısırmada inatçıysa siz de yavaş yavaş onun anladığı dilden konuşmaya başlayabilirsiniz madem inatçı siz de ısırdığı yerlerinize kolonya sürmeyi deneyebilirsiniz tattan rahatsız olunca duracaktır. Tabi bu tarz eğitim modelleri artık çareniz kalmadığında kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu tarz şartlandırmalar aranızda ki bağı az da olsa zedeyebilir.

Yavru köpeklerde bu sıkıntının olmasının temel sebeplerinden biri annesinden ve kardeşinden küçük yaşta ayrılması olabilir çünkü yavru köpekler acı kavramını öyle öğrenir kardeşinin canını yaktığında durması gerektiğini kardeşleriyle oynarken öğrenirken eğer böyle bir şansı olmamışsa buna ona siz öğretmek zorundasınız. Sizi ısırdığı zaman ”Ah,uuf,acıdı” gibi tepkilerle ona böyle oynamaması gerektiğini öğretebilirsiniz

didemkaranfil

Kedi ve köpeği bir araya getirmeden önce üzerlerinde kokuları olan eşyaları koklatmak birbirlerinin kokularını tanımaları için yararlı olur. Bunun için kedinin üzerinde yattığı battaniye, köpeğin oyuncağı gibi eşyaları kullanabilirsiniz.

Kedi ile köpeğin ilk karşılaşmalarında kızgın sesler çıkarıp savunma pozisyonuna geçmeleri normal. Bu durumda panikleyip onları hemen birbirlerinden uzaklaştırmayın. Sizin kontrolünüzde ne kadar zaman geçirirlerse alışma süreci de o kadar kısalacaktır.

Özellikle yetişkin kedi ve köpekte ilk günlerin hayal kırıklığı ile geçmesi normal. Bu dönemde birbirine dostça davranmayan petleri azarlamak ve cezalandırmak ise en yanlış davranış.

İlk birkaç gün petlerin yemek ve su kapları için birbirinden uzak yerler seçmekte yarar var. Özellikle yetişkin kediler stres altında olduklarında yemek yemedikleri için kedinin yemeği köpeğin ulaşamayacağı bir yerde olmalı.
Köpek psikoloğu Prof. Dr. Tamer Dodurka

Derdedermanim

Kediniz köpeğe zarar verebilir tırnakları ile.köpeğinizde yavru bu anlattıklarınız çok normal elinizle oynatmayıp ilgisini oyuncağa çekiceksiniz enerji harcaması için daha fazla vakit geçireceksiniz onunla zamanla uslanır bebek büyütmek kolaymı?

Veranifer

Kediyi av olarak gorur diye cok korkuyorum

Veranifer

Guncel

Veranifer

Kedi benim odamda kopek abimin odasinda kaliyor kedinin battaniyesini kopege verdim ama tepkisi tabi ki isirmakti kedimiz pek tepki vermedi kopek bazen kapiyi acarken kaciyor kedi sadece bakti dun kopek sakinken uyurken kucagima aldim benim odama getirdim kedi basta kokladi sonra girlamaya basladi bizde abimin odasina geri donduk kopek sakinken sık sık boyle mi yapmaliyim acaba kopek cok isiriyor diye kediye yaklastirmak istemiyordum da simdi de evdeki herkes bayrama gitti ben evde kaldim kopek yavru oldugu icin surekli onunlayim kedim daha bir sirnasik olmaya basladi surekli yatagimda aksam kiyamadim kopege sicak su torbasi verdim kedimle yattim bir abimgil gelsin tum ilgimi kediye gostericem de

Veranifer

Bugun de kucuk bir tanisma yaptim bu sefer kedim tisladi bu kadar sakin sevimli kedimozin tislamasini daha once duymamistim hergun tekrarlamayi dusunuyorum kopek yavru oldugu icin surekli onunlayim ondan kiskaniyo bu aksam abimler gelecek cok sukur bide ben kedimi tutarken deniyelim tepkileri

ccamurr

Kedide ve köpekte özellikle yavrularda yapılan çok büyük bi hata yavru köpeğimizi veya kedimizi elimizle seviyoruz oyun oynamak için ısırıyor veya tırmalıyor ve biz elimizi çekmiyoruz onunla oynuyoruz bu ilerde büyük bir dert açacaktır başınıza kedi ve köpeklerinizi oyuncakla oynatın elinizle değil elinizi ısırıp tırmaladığında elinizi çekin saklayın ve onunla oynamayın ilgilenmeyin yaptığı hareketten vazgeçince dikkati dağılınca sevmek istiyosanız sevin tekrar ısırısa çekin elinizi

Veranifer

Yavas yavas ele saldirma huyumuz azaldi isirmaya baslayinca hemen birakiyoruz kendi haline benim korktugum sey istemeden de olsa kediye zarar vermesi yavrunun cok enerjik cok oyuncu ama kedimiz en kucuk ani bir harekette korkup kaciyor kopek sakinken yan yana getirmeye calisiyoruz bazen tepki vermiyor bazen tisliyor zaten ayni ortamda gozetim altinda olmadikca birlikte uzun sure durmayacaklar ama olk gunlerden alistirmanin daha saglikli oldugunu duydum gunde bir kere kediden belirli bir tepki alana kadar duruyoruz kalkti gitti tamam yeter tisladi tamam yeter diye insallah alisirlar