Geçici Misafir Olacak Kediye Karşın Nelere Dikkat Etmeliyiz?

duman2707

Arkadaşlar ablamlar yurtdışına taşınıyor ve kendilerinin de bi kedisi var kedinin yurtdışı işlemleri daha uzun sürüyormuş o yüzden onlar önden gidecek ve kedileri belki de 1 ay sonra bakıcıyla oraya gönderilecek
Bu süreçte kedileri büyük bir ihtimalle bize gelecek ve surecin işleyişine bağlı birkaç hafta misafir olacak
Evimiz geniş ama bildiğiniz gibi benimde erkek kedim var
Onların kedisi ragdoll cinsi dişi ama iri bi kedi yaklaşık 6-7 aylık
Benimki de 11 aylık
Geçinirler mi diye düşünüyoruz onlarınki sakin bi mizaçta benimki de kendi halinde takılan günün çoğunluğunu terasta geçiren bi oğluş
Tek korkum benimki kızgınlığa girer de dişiye sararsa diye tedirginim 11 aylık erkek kedi cinsel olgunluğa erişebilir mi şu an hiçbir kızgınlık belirtimiz yok veterinerime sorduğumda da henüz girmediyse yaz dönemini atlayabilir ilk kızgınlığa sonbahar veya ilkbahara girerken girebilir dedi ama ben 1 yaşını geçince kısırlaştırma planı yaptım
Kızgınlığa girmesi çok sorun değil de yeter ki çiftleşmeye çalışmasın kızgınlığa girerse bi şekilde ya oyalarım ya da veterinerimle konuşup daha erken kısırlaştırırız
Fakat önceliğim acaba yeni kediyle geçinebilirler mi yoksa bu süreçte zor ama hiç karşılaştırmayayım mı?

6 CEVAP

seliinkececi

Bence dediginiz gibi ikisi de sakin ve rahatsa ilk gunler odalari ayirin, kapinin altindan koklassinlar bi kac gun, birbirlerinin esyalarini koklatin vs. sonra yavas yavas gozetim altinda gorusturun. eger tıslama hırlama gibi seyler olursa yine odalari ayirabilirsiniz diye dusunuyorum ama deneyin bence.

Emirrckr

Ablanızın kedisini öncelikle ayrı bir odaya koyun,bu odaya kendi kedinizi sokmayın.
Ardından ortak bir alanda onları buluşturun ve tepkilerini ölçün.
Buluşma lütfen ani ve şaşırtmalı olmasın,bu onları daha çok ürkütebilir.
Hatta bu yüzden öncesinde kapı altından koklaşmalar veya cam arkasından bakışmalar işe yarayabilir,sonrasında yakınlaştırırsınız.
Beraber oyun oynatmaya bakın.
Erkek kediniz işi cinselliğe çevirdiğinde zaten farkedersiniz.
Dişi de çok küçük değilmiş zaten iri bir kedi diyorsunuz,kendini savunur yani öyle zorla bir çiftleşme gerçekleşmez.
Siz farkedersiniz diye tahmin ediyorum.
Böyle bir durumda kedileri ayırmanız en doğru seçenek olur ama erkek kediniz dişiyi sürekli arayacağından strese girebilir,yemeden içmeden kesilebilir ve acil kısırlaştırmak zorunda kalabilirsiniz buna da hazırlıklı olun..Umarım kolayca atlatırsınız bu süreci.
Bu arada erkek kediler bildiğim kadarıyla kızgınlığa daha geç giriyorlar.Havaların iyice ısınmış olması belki de pasif bir döneme sokabilir onları.
O yüzden daha ılımlı geçirebilirsiniz bu süreci.

ssedef28

11 aylık erkek kedi kızgınlığa çoktan girmiştir ablanızın kedisi kısır değilse 1 ayda kesin hamile kalır yani ayrı odada kalmayacaksa takip edemezsiniz bence erkek kedinizi en kısa sürede kısırlaştırın

duman2707

Tesekkurler deneyecegiz bakalım umarım iyi geçer haftaya gelecek büyük ihtimalle

duman2707

Kızgınlığa girdiğini nasıl anlıyoruz peki mesela benim bildiğim kızgınlıkta erkek kedi bağırır evden kaçmaya çalışır objelerle çiftleşmeye çalışır bizde bu hiç yok sadece sürekli yatıp göbeğini açıyor bütün gün onun göbeğini seviyoruz😂

ssedef28

5-6. aydan sonra cinsel olgunluğa erişmiş oluyor kızgınlık belirtisi göstermemesi çiftleşmeyeceği anlamına gelmiyor. eve gelen dişi kedi sizin kedinizin hormonlarını tavan yaptırır. zamanı da gelmiş zaten bence kısırlaştırmanız daha sağlıklı olur yoksa nurtopu gibi yeni yavrularınız olur