Kedim Parazit Yumurtası Döküyor?

İki üç gün önce yatağımda 5-6 tane pirinç/susam benzeri yumurta gördüm ne olduğunu çözemedim sonra bugün kedimin popo tüylerinde de görünce apar topar vete götürdüm. Açıkçası uzun zamandır parazit ilacı yaptiramiyordum vet 3 çeşit parazit ilacının olduğunu ama en etkilisinin broadline damla olduğunu söyledi onu yaptırdık. Eve gelince yatagini vs temizledim kedimin yatagindan baya yumurta döküldü. Veteriner bu damlanın bi iki güne etki göstereceğini söyledi ama sadece damla etkili olur mu emin değilim? Benle aynı yatakta yatıyor bana bulaşmış mıdır?

8 CEVAP

Poki

Evet parazit dökmüş bazı veterinerler Damlanın daha iyi olduğunu söylüyor 48 saat içinde etkisini gösterir ama yine de o sırada da dökeceği için siz temiz tutmaya özen gösterin nevresimlerinizei. size bulaşacağını sanmıyorum bu bulaşıcı bir şey değil ama yine de çarşaflarınızı 90 derecede yıkayabilirsiniz temizledikten sonra. iki güne de kumunu tekrardan tamamen boşaltıp yenilemeniz en iyisi

Süpürdüm, bazı eşyalarını attım tuvaletini de çamaşır suyuyla yıkadım 2-3 gün sonra tekrar nevresim ve tuvalet temizliği yapacağım teşekkürler.

duman2707

Bu bizdede olmuştu ya hatta ben bi sure farkına varamamıştım ciddi ciddi susama bastı yatağına taşıdı falan zannetmiştim sonra poposunda görünce farkına vardım
Sonra veterinere götürüp iç parazit yapı yutturdum sorun ortadan kalktı şimdi iki ayda bir götürüyorum
Bende o zamanlar denk geliş miydi bilmiyorum ama günlerce süren ağır bi bağırsak problemi olmuştu ciddi ishal yaşadım hatta 4-5 kilo kaybettim bu parazit yumurtaları tenyanınmış ve tenya da insan vücuduna girdiğinde böyle belirtiler ortaya çıkarabiliyormuş
Benimki ya enfeksiyondu tesadüfen aynı döneme denk geldi ya da sürekli iç içeyiz belki de kaptım bilmiyorum

Ahudr

Bu susamsi taneler 3 gun ustuste kilosu 4 5 civariysa yarim sekilde tenizol hap icirerek gecirirsiniz biz oyle yaptik yoksa bitmiyor.Sinek fare vs neden kaynaklandigi hakkinda fikriniz var mi cig et salam sosis nedir parazit sebebi sizinkinin

İnanın bilmiyorum sosis arada bir veriyordum da hep pişmiş veriyodum 6-7 yıldır hiç böyle bir şey yasamamistik vet damla yaptı bu etkili olur takip edin olmazsa bi doz daha yapalım dedi şimdi hap alıp verirsem kediye zararı olabilir diye düşünüyorum. Size bulaşmış mıydı? Sizin süreciniz nasıl oldu

Ahudr

Valla biz o bahsettiginiz damladan yapmistik bir ay sonra bu susamsilar cikti herkes bisey soyledi sadece bir veteriner 3 gun ustuste vermeden gecmez demisti ben korkmustum dokunur diye 2 kez birer hafta arayla yarim hap verdim 1 ahfta sonra yine dokulduklerini gorunce mecburen o veterineri dinledim tekrar 3 gun ustuste yarim hap verdim ve o sekilde gecti aksi asla etkili olmuyor heleki damla hic.bu degisik bir tür tek cozumu 3 gun ustuste hap.Ben tenizol kullandim hatta kullanmadan öncede firmasina danistim sorun olmaz gerektigi zaman gerektigi kadar kullanilir dediler.Benimkiler catiya cok cikiyor fare pisligi yada kertenkeleden bulastigini dusunuyorum.O dönem freeze dried yiyeceklerde vermistim ondan mi oldu denk mi geldi yoksa dedigim gibi catidan mi bulasti net bilmiyorum.Hatta kuru mamalardan bile suphelenmeye basladim ben hic evden cikmayan cig et yemeyen kedilerde bile olabiliyor ilginc yani

Ahudr

Bize bir etkisi olup olmadigi hakkinda bir fikrim yok ama bir videoya denk gelmistim belirtilerine halsizlik yorgunluk vs vs saydiklari her sey bende mevcut tahlil yaptirip baktirmak lazim :)

Çok geçmiş olsun bizim de parazit uygulaması yapıldı bakalım inşallah etkisi olur yarın ben de bir aile hekimine gitmeyi düşünüyorum.