Kedimin Çişi Normal Mi?

fayette

Merhaba kedimin çişinde bir süredir çok ufak tek taş şeklinde, turuncu mu pembe mi olduğundan emin olamadığım lekeler görüyordum. Bugün çişinde fark ettiğim ise böyle bir şeydi, veterinerlik bir durum var mıdır sizce? Dışarı idrar kaçırma, idrarını yaparken ağlama gibi durumları yok

13 CEVAP

Fistik23

Kumunuz farklı renklerde taş içeriyor tek renk beyaz bir kum kullanın öncelikle bende aynı sizin gibi şüpheye düştüm 1 sene önce kumunda kahverengi turuncuya benzer taşlar vardı Emin olamadım içime şüphe düştü bende kumunu değiştirdim bir daha yaşamadım tek renk kokusuz kum kulladım arkadaşımda aynı şüpheye düştü bebek pudralı kokulu kum kullanıyordu oda içinde pempeye benzer koku tanecikleri var değiştirdi gözlemledi şükür ondada bir sorun çıkmadı şuanda proline extra sodyum bentonit kum kullanıyorum siyah küçük tanecikli bir şey varsa görmek açısından daha kolay oluyor yada toi moi kullanıyorum yanılgıya düşürebiliyor kum dikkat edin eğer kumla alakalı bir sorun olmadığından emin olursanız veterinere götürün

fayette

Sadece turunculuk olsa bu kadar korkmazdım o ufak kırmızı beni çok korkuttu. Sanırım bir iki gün daha idrarını kontrol edeceğim bu ara veterinere çok sık gitti, veterinere gittiğinde çok stres oluyor. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

ssedef28

kan olup olmadığından emin olmak için trndylda hektaş markasının health indicator isimli kumu var alıp bu kumu kullanın renk değişimi kan vs. varsa ona göre veterinere götürürsünüz

kj0122

İlk şikayetler böyle anlaşılıyor zaten biz bilmediğimiz için daha geç farkettik (tecrübelerimden yola çıkarak az ve sık idrarlıyor zamanla iştahıda kesiliyor en son yankılar başlıyor zaten halsizleşiyor günde 2 kez idrar yapması lazım normal şartlarda 2 ihtimal şüphesi var ya sadece idrar yolu enfeksiyonu kapmış ya da idrar kesesinde veya böbreklerinde kristalleşme oluşuyor böbrekler sıvı tam süzemediği anda pembe koyu bazen kanlı idrar çıkışı olur bunu biz anlayamayız ben böyle süreci izah ettim diye kedinizde böyledir diyemeyiz en kısa zamanda bir ultrason hemogram ve biyokimya bakılsın en önemliside tuvalet temizliği sık olmalı günlük değilde dışkısını gördüğünüz andan itibaren yarım saat 1 saat içinde tuvaleti temizleyin derim yeni dışkı çıkışı sağladıysa da tuvalete parçalanıp dağılmasın diye sağlıcakla

fayette

Zaten günlük olarak dışkısını yapar yapmaz temizliyorum her zaman ve kontrol ediyorum. Bu perşembe günü turuncu mu pembe mi olduğundan emin olamadığım bir parça görmüştüm, bir de bugün bu kırmızı kısım vardı. Şu an idrar anlamında günde 1 ya da 2 kere çıktığını tahmin ediyorum, iki büyük parça temizliyorum genelde. Su içme konusunda hiç sıkıntı yaşamadık daha önce ancak kısırlaştırdıktan sonra erkek kedilerde üriner problem sık görüldüğünü duyduktan sonra su şelalesi aldım daha çok su içmeye başladı. 13 aylık, kısırlaştıralı da daha bir ay bile olmadı.

Sizce birkaç gün daha takip mi etmeliyim yoksa veterinere başvurmalı mıyım? Bu ara zaten kısırlaştırma, üstüne 3 aydır mantarıyla uğraşıyorduk bir sürü krem, immün destekleyici ve en son ilaç kullandık doz ayarlayarak 2 hafta öyle geçti. 4 aylıkken de ishal olmuştu 4 gün serum yedi yavrucak öyle kendine geldi.

Tuanaalsk

Ya açıkçası böyle tek taş turuncu gördüğümde korkmuyorum artık ben bende aynı şekilde gördüm buraya yazınca korktum ultrasonla böbreklere vsr baktılar bir şey çıkmadı sadece bununla korkmayın artı bir iştahsızlık olur idrarı az az yapma olur bu kırmızılık artar idrar yaparken zorlanır o zaman korkun bence

Tuanaalsk

Birde kumun temiz bir kısmını inceleseniz bazı kumlarda böyle renkli parçalar çıkabiliyor

Sezgek

İlk fotoğrafta biraz kana benzettim bence bir vete götürüp idrarda kristal falan var mı bakmak iyi olur bence hem de içiniz rahat olur geçmiş olsun

Dilarayrtsvn

Kokusu nasıl idrarın

kj0122

Önlem her zaman daha sağlıklıdır hem sizi hem onu sağlık açısından olsun psikoloji açısından olsun yorsun istemem biz birşey hissetmiyoruz fakat onun ne acı çektiğini Allah bilir bırakın 2 3 gün strese girsin böbrek sağlığının geri dönüşü yok fakat stres ortadan kaldırılabilir sağlıcakla

fayette

Bugün iki kere idrar yapmış, bir tanesini yaparken yanındaydım idrar yapma pozisyonu normal, herhangi bir bağırma, zorlanma yoktu. İdrarını kontrol ettim ikisinde de herhangi bir renklenme yoktu, kokusunda herhangi bir tuhaflık yoktu.

Turunculuk dermacumin kullanmaya başlamıştık mantar olduğu süreçte hala devam ediyoruz ondan olabilir mi diye düşünmedim değil ama dediğiniz gibi koku taneciklerinden de olabilir kumunu değiştireceğim health indicator şu an için mantıklı gibi geldi. İlk sahiplendiğimiz zamanlarda proline extra sodyum bentonit kullanmıştık ancak arkadaşımın tavsiyesiyle pudralıya geçmiştik. Belki health indicatorden sonra yine ona döneriz, teşekkürler tavsiyeleriniz için bu hafta içinde herhangi bir renk görürsem yine mutlaka veterinere götüreceğim. Yavruyken çok stresli bi kediydi, çok fazla yer değiştirdiği içinmiş. Stresten dolayı immün sistemi düşük olduğu için de ishali olsun, mantarı olsun, atopik dermatiti olsun çok uğraştık kan değerlerinde hiçbir sorun çıkmıyordu stresten dolayı nötrofili düşük çıkıyordu. O yüzden stresi de benim için önemli bir faktör. Bakalım inşallah kumundan kaynaklı bir problemdir, tekrar çok teşekkür ederim

ssedef28

hektaş health indicator sadece idrarda herhangi bir problem var mı onun kontrolünü sağlamak için yalnız sürekli kullanmanıza gerek yok. tozsuz kum arayışındaysanız bastet önerebilirim neredeyse hiç toz yok topaklanması da çok iyi

fayette

Yok zaten health indicatorden sonra proline extra sodyum bentonite tekrar dönebileceğimi yazmıştım aslında ama bastet de olabilir önerilere açığım