Kedinin Başka Bir Kediye Alerjisi Olabilir Mi?

elfelyaf

1 aydır geçici yuva olduğumuz bir kedi var. Başlarda ikisini ayrı tutuyorduk ama son günlerde sık sık bir araya gelmeye birbirlerini koklamaya hatta oyun/ kavga arası şeyler yapmaya başladılar. Diğer kedinin iç dış parazit hariç aşısı yok. Birkaç gündür evdeki asıl kedimiz hapşırmaya başladı. Evde yaptığımız bir değişiklik yok. Diğer kediden kaynaklanıyor olabilir mi?
Sık sık hapşırıyor ama grip ya da enfeksiyon olduğunu düşünmüyoruz çünkü sümüğü koyu ve renkli değil şeffaf ve ince arada çıkıyor. Ciddi bir şey midir veterinere götürmeli miyim yoksa kendi kendine geçer mi ?

5 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Ciddi bir şey olmama ihtimali de var tabii ama siz yine de mutlaka bir hekime göstermelisiniz. Diğer kedinin karma aşıları olmadığı için her türlü virüsü vücudunda taşıyor olabilir. Diğer kedide hastalığa neden olmayan bir virüs, sizin kedinizde, kedinizin bağışıklık durumuna bağlı olarak hastalık yapıcı özellik kazanmış olabilir. Özellikle bazı virüsler zaman içinde ölümcül olabiliyorlar. Amacım sizi korkutmak değil ama siz yine de önünüzü kış tutmak adına bir hekime götürün kedinizi.

Bol patili günler dilerim.

Fistikpasa

Karma aşısı olmayan bir kediyi kendi kedinizin bulunduğu bir ortama getirerek büyük bir risk almışsınız şahsen asla böyle bir risk almazdım. Ciddi bir durum olmayabilir de ama tavsiyem veterinerinize danışmanız gerekirse kontrole götürmeniz. İyi günler.

Fistikpasa

Karma aşısı olmayan bir kediyi kendi kedinizin bulunduğu bir ortama getirerek büyük bir risk almışsınız şahsen asla böyle bir risk almazdım. Ciddi bir durum olmayabilir de ama tavsiyem veterinerinize danışmanız gerekirse kontrole götürmeniz. İyi günler.

aslihan_e

Kedilerde koyu ve renkli sümük görmek nadirdir zaten, en beter şekilde hastalanacak da olacak. Belki viralin yanında bakteriyel enfeksiyon da gelişecek, ancak o zaman. O şekilde görünmesi enfeksiyon olmadığı anlamına gelmiyor. Şu sıra bir salgın var, bizim tüm kediler de hapşırıyor. İkisinin durumu ağırdı iyileşmeye başladılar ama hâlâ tam olarak geçmedi. Maddi açıdan problem yoksa veterinere götürün tabi ki ama zorlayacaksa viral enfeksiyonların bir ilacı yok zaten. Boş yere antibiyotik yapmasınlar. Sadece durum alerjik mi enfeksiyon kaynaklı mı öğrenmek için götürebilirsiniz. Onda da hemogramda bakteriyel enfeksiyon yoksa bir sonuca varılmıyor. Gidip korona, gençlik hastalığı vs. gibi hastalıklar için test yapmaları gerekli ne olduğunu bulmak için. O da maliyetli olur, karşılayabilecekseniz götürün tabi ki. Şu durumda bol sıvı tüketmesini sağlayın derim, normal içtikleri su yeterli gelmez. Özellikle ishal, bir kere bile kusma görülürse acil vete götürün.

aslihan_e

Başka kediye alerji gibi bir durum söz konusu olamaz.