Kedimin Vücudunun Aşı Sonrası Aşırı Seğirmesi

revylee

merhabalar benim içimi yiyen bir sorum var. maalesef benim sokakta baktığım kedilerden birisi 20 nisanda evime geldi ve evimin damında istirahat etmeye başladı. başta normal olduğunu düşündüm ama sonra halsizliğini fark edip veterinere götürdüm. ne yazık ki birden fazla problemi olduğunu öğrendim ve tedaviye başladık. maalesef çok param yok ancak veteriner hekimimizin söylediği ilaçları aldık ve tedavi ettik. ancak 5 günün sonunda hiçbir düzelme olmadı ve hayvanlarla ilgilenen yardımsever bir komşum ciğerleri için aşı yapmayı teklif etti (birçok sorunun arasında ciğer enfeksiyonu da var) ve ben bunu kabul ettim çünkü daha önce yine ciğer enfeksiyonu sorunundan müzdarip bir kediye de bu aşıyı yapmıştı ve düzelmişti. ama daha sonra ikinci kedinin durumu düzelmedi yine hala hırıltısı devam ediyor ve şu an arka sağ bacağı ve bel kısmı seğiriyor. bazen dokunduğumuzda bazen temas olmadan. komşuma güveniyorum kendisi hayvanlarla içli dışlı bir insan. ne olur siz de beni yargılamayın. sizce kedimin bel kısmı neden seğiriyor? insanlarda olduğu gibi kedilerde de enjeksiyon için belirli bölgeler var mı, sebebi bu olabilir mi? not: aşıyı veterinerlerin yaptığı gibi sırtından yaptı.

3 CEVAP

Miusova

Öncelikle sokakta baktığınız kediyi tedavi etmeye çalışmanız ve ona yardım etme çabanızı gerçekten takdir ettim.

Ciğer enfeksiyonu gibi ciddi enfeksiyonlar sinir sistemini etkileyebilir. Sinir iltihabı, seğirme ve kas spazmlarına neden olabilir.
Enfeksiyonun yayılması, sinir sistemi üzerinde daha geniş etkilere neden olabilir.
Enfeksiyon veya iltihap nedeniyle kedinizin bel ve bacak bölgelerinde ağrı olabilir. Ağrı, seğirme veya kas spazmlarına neden olabilir.
Ağrıya tepki olarak kaslar gerilebilir ve bu da seğirmelere yol açabilir.
Enjeksiyon yapılan bölgede hafif bir iltihap olabilir. Bu durum kas seğirmelerine neden olabilir.
Nadiren de olsa, enjeksiyon sırasında sinire yakın bir bölgeye ilaç verilmesi, geçici sinir hasarına ve buna bağlı seğirmelere neden olabilir.

Umarım minik yavrunuz çabucak iyileşir ve tüm bu çabalarınıza değer bir sonuca ulaşırsınız. Beraber uzun, sağlıklı ve mutlu yaşamanız dileğiyle 🙏🏻

burcingltkn

Merhaba benim kedim dün karma aşısini oldu 5 yaşında her yıl düzenli olarak yaptırıyorum dünkü. Asidan sonra sırtta seğirme olmaya başladı çok korktum veteriner hekim normal dedi ama ilk defa böyle birseyle karşılaşıyorum acaba sizin kedinizde düzeldi mi

Sm_Ft

Merhaba konuyla ilgili bilgim yok ama dışarıda baktığınız bir kedi için bu kadar çabalamanızı takdir ediyorum devamını dilerim👏👏👏