Kuşlar/Kuş Biti Acil

dollfacepersian

Arkadaşlar balkonunuzdaki dolabın üstüne geçen yazdan beri arada bir kuşlar yuva yapıyordu. Bir türlü engel olamıyorduk, yuvayı bozma gibi bir şeyi asla düşünmedik kuşlar balkonu kirletse de oğlum stres olsada. En son balkona ağ yapıp engellemeyi düşündük ama hatırlarsanız ağ ile ilgili soru açmıştım ve bir türlü güvenli kaliteli ağ seçemedim.

Neyse asıl konu şu yine kuşlar yuva yapmışlar ve oğlumun üstünde iki gündür tuz tanesi kadar küçük siyah bir böcek gördük. Toplam iki tane,kedi biti değil çünkü daha önce gördüm ve kontrol ettik yok başka. Sonra fark ettik ki balkon camında yürüyen bir sürü aynı böcek var. Anlaşılan bunlar kuş biri:(

Şimdi insana geçtiğini biliyorum fakat oğluma geçer mi? Evi ilaçlamanız gerekiyormuş ama bu ilaçlama oğluma ve kuşlara zarar vermeden nasıl yapacağız? Son olarak kuşlar olduğu sürece bit de olacaktır,bu hayvanlara zarar vermeden nasıl uzaklaştırabiliriz? Yuvaya birlikte taşıyabilir miyim? Bebekleri daha çok küçük ve iki tane uçamazlar:(

Lütfen yardımcı olun
Not: Kuş dediğim bildiğiniz güvercin

27 CEVAP

Infernus

Erkek ve dişi rahatlıkla ayırt edilebilir. Erkekler genelde olduğu gibi daha büyük ve yapılıdır. Boyun bölgesi daha kalın ve genelde daha parlak renklidir. Dişiler ise daha narin ve sadedir.

Bitler insanları ısırabilir ama uzun süreli barınamazlar. Yavruların farklı boyutta olması durumunu bilemiyorum. Evlat edinmiş veya guguk kuşu gibi bir hileci hurdacı bunları kandırmamışsa bilemiyorum :)

Infernus

İmkan bulabilirseniz anne babaya sıkmanız önemli. Onlar esas taşıyıcı. Tüylerinin arası bulunmaz bir ortam bitler için. Yuvaya sıkın, çevresine sıkın. Yavruların ağız göz kısımlarına sıkmamaya çalışın yine de. Kokusu biraz da bu bitleri kaçırıyor bence. Okaliptus kokusu yetmemiş bir de mentol eklemişler ilaca.

Infernus

Umarım. Çok da rahatsız etmeyin fazla sıkıp. Yuvayı veya bebekleri taşımak zorunda hissetmesinler veya daha kötüsü terk edip bir daha gelmemezlik yapmasınlar. Yavrular uçana kadar imkanınız varsa kapıyı kapalı tutun siz de dışarı çıkmayın fazla.

Infernus

Bilemiyorum. Ben bir defasında şöyle bir olaya denk gelmiştim. Yavrular uçamayacak kadar küçüklerdi. Ertesi gün yuvada ne kendileri vardı ne de yavruları. Bir şekilde gitmişlerdi.

Gul36

Ya şaka gibi, ne tevafuktur ki tam bu konuyu konuşurken kardeşim gelip, kedinin üstünde nokta nokta bir şeyler var, dedi. O kadar korktum ki. Bütün gün balkon kapısının telinde karşısında guguk kuşlarıyla oturuyor çünkü. Bir de şehir dışındayız, her şey de burada buluyor bizi. :D Hemen aldım kızımı kontrol ettim neyse ki görünürde bir şey yok. Çok belli oluyor mu bu bitler? Yine de emin olmak isterim.

dollfacepersian

Durum konusunda güncelleme

İlaçlama şirketini aradık,kuş biti için ilaçlama gerekli değilmiş kuşlar gidince biterlermiş. Son yavru uctuktan sonra hemen yuvayı k giriştik ve maalesef ölmüş bir yavru bulduk,o küçük yavru dediğim bu büyük ihtimalle. Kendi kendine ölmüş ve bitler onunla beslenmişler. Yuvayi kaldırdık çok şükür,bu günde balkon temizlendi, koltuk atıldı,dolapta gidecek.

Tek sorun şu,balkon için aldığımiz file çok dayanıksız çıktı takamadık, öyle ağ şeklinde değil. Gölgelik yeşil file olarak geçiyor

*******taki ağlara yeni çok güzel yorumlar yapılmış ama stokta hiçbiri yok. Ağ konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim arkadaşlar

dollfacepersian

@İnfernus

O zaman oğluma hiç korkmadan "eğer yavrularıma zarar verirsen o tüylerini tek tek yolarım pofuduk" dermiş gibi bakan tombik baba olsa gerek:)

İlacı sıkarken iyice bakacağım, umarım evlatlık yada farklı bir kuş olsa da yakın zamanda yuvadan ayrılacak büyüklüktedir. İlacı şimdi gece mi sıkmamiz daha iyi olur yoksa sabah mı saldırıya falan uğramamamiz açısından? Ve anne babaya sıkmamız mümkün değil,sadece yavrulara sıksak onlara da etki eder mi yanlarına geldiklerinde?

Infernus

Gece gözleri görmediği için daha iyi olur diye düşünüyorum. Günde 1 defa diye mi söyledi veterineriniz?

dollfacepersian

@İnfernus

Sanırım bebeklere bakmaya geldiklerinde biraz uzaktan arkalarını döndüklerinde sıkabiliriz. Tüm balkona ve mutfağa da sıkmayı düşünüyoruz. İnşallah geçer de yuvayı bozup ilaçlamak zorunda kalmayız. Teşekkür ederim yardımlarınız için:)

dollfacepersian

@İnfernus

Bende gece görmüyorlar diye bildiğimden şimdi sıkmayı düşünüyordum. Veterinerim sıkma miktarı hakkında herhangi bir şey söylemedi. Ürünün üzerinde " 5 kg CA için,2-4 kere olacak şekilde hayvanın üzerine sıkılmalıdır" yazıyor. Kuşları için 1 küçük fis yeterli olur diye düşünüyorum? Aşırı kullanımı alerjiye sebebiyet verebilir yazıyor birde

dollfacepersian

@İnfernus

Yuvaya değilde balkona ve balkondaki koltuğa bolca sıkmak gerekiyor çünkü koltuk bit ile kaplı, onu atacağız da bitliyken etrafa yayılmalarına sebebiyet verebiliriz diye düşünüyorum. Güvercinler yavrularını taşıyabiliyor mu? Hiç bilmiyordum.Benimde endişem yavrularını bırakmaları, bırakırlarsa el mahkum ya ben bakacağım oğlumun ulaşamayacağı bir yerde ya da birine vereceğim bakması için. Balkon kapısını kapattık, hiç çıkmıyoruz. Mutfak kapısını da oğlum girmesin diye kapattık, ağlıyor sürekli kapıda;(

dollfacepersian

@İnfernus

Şimdi ilaçladık yuvada değilde dolabın üstünde 1 tanecik bebek vardı,hemen hemen anne boyutunda bugün gördüğümdu. Diğer bebek çoktan gitmiş anlaşılan. Bu da yakın zamanda uçar. Üstüne tam göremeden arkasından sıktım(sadece kuyruğuna geldi) o sıra benden tarafa gelince yan tarafından tekrar sıktım gözüne gelmeyecek şekilde. Yine de fazla gelmiş olabilir mi? Yuvaya hiç sıkmadım,sadece dolaba sıktım ve balkonun her tarafına sıktı annem