Kuşlar/Kuş Biti Acil

dollfacepersian

Arkadaşlar balkonunuzdaki dolabın üstüne geçen yazdan beri arada bir kuşlar yuva yapıyordu. Bir türlü engel olamıyorduk, yuvayı bozma gibi bir şeyi asla düşünmedik kuşlar balkonu kirletse de oğlum stres olsada. En son balkona ağ yapıp engellemeyi düşündük ama hatırlarsanız ağ ile ilgili soru açmıştım ve bir türlü güvenli kaliteli ağ seçemedim.

Neyse asıl konu şu yine kuşlar yuva yapmışlar ve oğlumun üstünde iki gündür tuz tanesi kadar küçük siyah bir böcek gördük. Toplam iki tane,kedi biti değil çünkü daha önce gördüm ve kontrol ettik yok başka. Sonra fark ettik ki balkon camında yürüyen bir sürü aynı böcek var. Anlaşılan bunlar kuş biri:(

Şimdi insana geçtiğini biliyorum fakat oğluma geçer mi? Evi ilaçlamanız gerekiyormuş ama bu ilaçlama oğluma ve kuşlara zarar vermeden nasıl yapacağız? Son olarak kuşlar olduğu sürece bit de olacaktır,bu hayvanlara zarar vermeden nasıl uzaklaştırabiliriz? Yuvaya birlikte taşıyabilir miyim? Bebekleri daha çok küçük ve iki tane uçamazlar:(

Lütfen yardımcı olun
Not: Kuş dediğim bildiğiniz güvercin

27 CEVAP

dollfacepersian

@Gul36

Geçen yazdan beri kuşlar yuva yapıyor ilk defa bit oluyor, korkunç bir şey gerçekten. İnşallah çabucak geçerler dediğiniz gibi. Bitler için ilaç sıkıcağız işte başka çözümü yokmuş. Bir de kedilerde diş parazit damlaları kuş bitine engel olmuyormuş,sadece pire tasması engel olabilirmiş:(

İnsana da geçer ama barınamazmış çok şükür

Komşunun beslediği güvercinler benim de balkonuma geliyor ama ço şükğr yuva yapmadılar sadece bir kere kırılmış yumurta buldum. Umarım geri gelmezler bitlendiklerini hiç bilmiyordum

dollfacepersian

Arkadaşlar oğlumun karnesine baktım şimdi. En son 08.04.18 de iç ve dış parazit yaptırmışım tekrarı 08.07.18 deymiş. Yani şuan koruma dönemindeyiz. Sorun olmazmış bu yüzden.

Diğer sorular için hâlâ yardımınıza ihtiyacım var. Özellikle de kuşları taşıma konusunda:(

dollfacepersian

An itibariyle bitler mutfağı sarmış ve bizlere geçmeye başlamış durumda:( Oğlumdan da emin değilim şuan. Lütfen yardımcı olun :((

dollfacepersian

Şimdi veterinerden geldik, oğluma hafif geçmiş bitler. Pire tasması takıldı ve sprey ilaç sıkıldı. Kuşlara ve eve sıkmak için doğal bir ilaç aldık. Yuvayı taşımaya ve evi ilaçlatmaya gerek kalmayabilir, gözlemleyeceğiz. İlacın adı "Hamelyn"

Gul36

Ya çok geçmiş olsun hemen giderler inşallah üstünden. En çok korktuğum şeylerden biri bu benim de. Bizim balkonu da sarmışlardı bir kere ama nasıl kurtulduk hatırlamıyorum. Şimdi de balkonda güvercin yumurtaları var. Bit olmasın diye ne yapmamız gerektiğini söylediler mi?

aleyn

a bugun vette ben de bu hamelyn i gördüm kullandıktan sonra düşüncelerini de yazar mısın?

Infernus

Biraz geç kalmış cevap için kusura bakmayın. Çok yoğundum hiç bakamadım buraya. Bu bitler kuşlara da zarar verir. İnsanlara ve kedi/köpeğe geçebilir. İnsanda yaşayamaz ancak vücut sıcaklığı bizden daha yüksek olduğu için kedi/köpek barınabilirler. Müthiş hızlı ürerler. İlaca bakmadan önce okaliptus yaprağı/yağı ve lavanta yağı seyreltip kuşlara ve balkona her yere sıkın diyecektim ancak o söylediğiniz ilaca bakınca vazgeçtim. Bitkisel ve yeterli gibi duruyor. Güvercinlere de zararı olmaz. Kullanın.

Gul36

Bizim balkonda bitlenenler de guguk kuşuydu da ondan merak ettim ben de. Tamamdır, yarın tarakla tekrar kontrol edeyim. Teşekkür ederim.

dollfacepersian

Arkadaşlar dün gece,sabah 2 defa balkona, mutfağa ve tek kalan yavruya ilaçtan bolca sıktık fakat hâlâ yaşayan bitler var.(Yavruya benden habersiz tekrar sıkmış annem, gayet sağlıklı duruyor çok şükür) Oğlumda pire tasması olmasına rağmen bugün kuyruğunda kırmızı canlı pire gördüm, görmeden önce enlemlememe fırsat kalmadan mutfağa girmişti ve çok ağladığı için kucağıma alıp mutfak balkonu camına yaklaştırıp kuşa ve dışarı baktırdım. O sırada mi üstüne atladı yoksa var olanı mi gördüm bilmiyorum.

Tek kalan yavru uçacak ama cesaret edemiyor anladığım kadarıyla, annesi de sadece günde 1 defa uğruyor. Bu yüzden yuvayı bozup uçmasını sağladıktan sonra evi ilaçlayıp aldığımız ağı balkona takmayı düşünüyorum. Beklemenin bir faydası olmuyor maalesef:(

dollfacepersian

@Gul36

Bit her kuşta olmuyor diye biliyorum, güvercinler=bitlerin en çok olduğu kuşlar. Güvercin biti ise hiç belli olmuyor maalesef 3 günde günlük 1 tanecik bit toplam 3 bit gördük. O da büyük ihtimalle bembeyaz bir kedi olmasından hemen fark edilebildiği için,tuz tanesi kadar ufaklar çünkü:(
İnşallah bir şey yoktur, insanlar için olan bit tarakları ile taramanızı tavsiye ederim olup olmadığını anlamak için

Zurtikvesbl

Merhaba Kuşkara bir çözüm bulabildiniz mi yuvayı taşıdınız mı ?

iclalsagir

aynı sorun bizde de var dünden beri bıktık heryerde siyah tuz tanesi kadar böcek. bahçemizdeki kuş yuvasından geldi.

iclalsagir

ama bi çözüm bulamadık

dollfacepersian

@Aleyn

Tabi ki yanlız korkunç kokan bir şey, zorunlu olmasak kullanmam.Ayrıca 250 ml si 85 TL ydı :(

@Kedimvebenim

Bizde de uzun zamandır kuşlar var ama ilk defa bit oluyor. Kesinlikle balkona ağ yada cam yaptırarak kuşların gelmesini engelleyin.

@İnfernus

Açıkçası petlebi de sorduğum en acil konulardandi ve telefon başında cevap gelmesini bekledim ilk sorduğumda:(
Geç olasada cevap vermenize çok sevindim. Bitlerin insanlara yaşamayacağını sizden duyduğuma çok sevindim, çünkü bir yerde insanda barınır ısırır derken diğer yerde barınmaz yazıyordu. Bu konuda kafam çok karışmıştı. İlacın da etkili bir ilaç olmasına çok sevindim. Kuşlarda kullanılmasına ayrı sevindim, çünkü onların yuvasını bozmayı hiç istemiyorum ve kuş biti kuşları öldürebiliyormuş,iyi olacak olmaları içimi cok rahatlattı:)

Birde yavrulardan birini daha önce yakın zamanda gördüğümde palazlanmiş civciv gibi simsiyah çok savunmasız görünüyordu. Bu gün ise nerdeyse anne kuş boyutunda gri bir yavru gördüm. Ablama göre iki farklı yavru var ve gelişimleri aynı değil. Bu mümkün mü? Yuvaya iki farklı yetişkin kuş geliyor,iki farklı kuşun aynı yuvaya yumurtaması mümkün mü yoksa onlar anne babamı sizce?