Dişi Kedi Kızgınlık Belirtileri Ve Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Coconutbey

Merhaba dişi kedim yaklaşık 6 aylık sanırım ama bana küçük geliyor miyavlarken bile ince sesli miyavlıyor daha. 1-2 gündür geceleri miyavlıyor yanıma geliyor kendini bayağı bir sevdiriyor normalde de cok sever zaten sevilmeyi. Bugün bir şey farkettim sadece sırtından doğru severken vajina kısmında cok az sıvı gibi bir şey vardı şimdi de o kısmını temizliyor. Kızgınlığa girmiş olabilir mi acaba? Ya da farklı bir şey olabilir mi veterinere de götürüp danışıcam ama siz de bu tarz bir şey yaşadıysanız yorumlarını bekliyorum teşekkürler 🙏🙏🙏

7 CEVAP

aslihan_e

Önce idrar yolu enfeksiyonu gelişmediğinden emin olmak gerekli. Akıntı için mutlaka veterinere götürün. Çok gecikmeden de kısırlaştırmanız gerekli, daha fazla beklerseniz uzun süre geçmeyen kızgınlık sorunu ile uğraşabilirsiniz, geçmediği için kısırlaştıramayacak, kısırlaştırılmadığı için zayıflayıp bağışıklığı düşecek, bu da yine operasyonu riskli hale getirecektir.

aslihan_e

İdrar yolu enfeksiyonu demişim, rahim iltihabı gelişmiş olabilir.

SevimliCadi

Sıvının özelliklerine bağlı olarak çok şey olabilir. Sıvı kedinizin anal kesesinden geliyor olabilir. Rahminde iltihap da olabilir. Kızgınlığa girdiği için az da olsa bir akıntı gelebiliyor diye biliyorum. Kediniz yerde taklalar atıp sürtünüyor mu? Kafasını eğip poposunu kaldırıyor mu? Bunları yapıyorsa kızgınlığa girmiştir büyük ihtimalle. Çok geçmeden kedinizi bir uzmana gösterin, durumu neymiş belli olsun. İltihap vs. gibi ciddi bir durumu yoksa da kedinizi en kısa sürede kısırlaştırmanızı tavsiye ederim.

Poki

Benim dişi kedim de tam 6 aylıkken kızgınlığa girmişti en önemli belirti poposunu kaldırıyor olması gerekiyor siz severken, balkona ya da kapıya yönelerek miyavlamalar, kendini yere atıp Sevgi gösterileri...evet vajinadan akıntı geliyor şeffaf şekilde bu durumda, tabii başka sorunun olmadığını veterinerinize sorarak öğrenebilirsiniz ama bana kızgınlık gibi geldi çünkü aynı durumu yakın zamanda yaşadım daha sonra da O akıntıyı diliyle temizliyor zaten. Ben hastalıklarından dolayı hala kısırlaştıramıyorum ama kedinizde herhangi bir hastalık durumu yoksa kızgınlıktan çıktıktan en az 3 gün sonra (veterineriniz daha iyi bilir) kısırlaştırmanız çok iyi olur, hayvanın sağlığı açısından.

KedicikUzum

Muhtemelen kızgınlıktir zaten ilk gunleri anlamazsiniz pek ama sonra oyle anlarsınız ki 🙄🙄 yakın zamanda kısırlaştırmanizi öneririm. Yalnız kısırlaştırma doneminde evde olacaginiz bir dönemi seçin çünkü çok zorlu geçebiliyor benimkinden biliyorum 🙄 ölüm tehlikesi geçirdik gerçek anlamda

Coconutbey

Güncel

Coconutbey

Mecbur okul kapanana kadar beklemem gerek zaten çünkü çalışıyorum ondan sonra evdeyim o zaman kısırlaştırırım bakalım suan evet ilk günler diye sanırım bugün dün falan o tarz şeyler hiç olmadı