Kısırlaştırma Sonrası Kusma

dilo61

Merhaba,

ben Scottish Fold kedi sahibiyim. Kedimi 5 gün önce kısırlaştırdım. İlk gün anesteziye bağlı olarak kusma gerçekleşti, ki bu normal. İkinci gün itibariyle yediğini kusmaya başladı. 3. gün tekrardan antibiyotik iğnesi yapıldı. Sağlık durumu gayet iyi sadece kusma mevcut.
4. gün mamayı neredeyse sindirilmemiş şekilde kustu. Bu sabah tekrardan kustu yoğurt kıvamında. Kısırlaştırıldığı için haliyle maması değişmesi gerekiyor. Veterinerimizin önerisiyle Royal Canin mamasını aldık, kademeli olarak eski mamayla beraber veriyorum ve bu 1 hafta boyunca sürecek. Acaba yeni mamaya geçiş döneminden dolayı mı kusuyor, antibiyotik nedeniyle mi yoksa mama mı iyi gelmedi? Bu konuda bilgi sahibiyseniz düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Teşekkür ederim.

8 CEVAP

Merhaba öncelikle geçmiş olsun
Bende 10 aylık kedimi geçen hafta cuma günü kısırlaştırmıştım
Öğlen 1 de kliniğe teslim etmiştim 8 gibi klinikten eve getirmiştim hekimimiz gece 12 gibi mama su vermeye başlayabilirsiniz demişti
Kedim bu süreçte 2 kere sarı renkte kustu
Gece 12 oldu kedim hala kendine gelememişti narkozluydu
Burada bende soru açmıştım
Yemek vermem için narkozun etkisinin tamamiyle geçmesi gerektiğini yoksa bu kusmaların her mamadan sonra devam edebileceğini söylemişlerdi
Bende tavsiyete uyarak kedimin narkoz etkisinden kendine gelmesini beklemiştim sabah 9-10 gibi yemeye başlamıştı kendine gelince
Çok uzattım ama acaba kedinize işlem sonrası ilk mamayı ne zaman vermiştiniz narkoz etkisinde miydi

dilo61

@HasmetliUmutPasa
Çok teşekkür ederim ve size de geçmiş olsun dileklerimizi iletirim. Umarım şimdi sizde her şey yolundadır 🐈
Bizde şöyle oldu; Kedimi sabah 10'da ameliyata aldılar. Öğleden sonra teslim alabildim. Akşam 8'de mama ve su verebileceğimi söylediler. Verdim fakat sadece su içti. Ertesi gün hala yememişti. Veterinerimize söylediğimde 24 saat geçtikten sonra yaş mama vererek deneyebilirsin dedi ve 24 saat geçtikten sonra verdim 1 tatlı kaşığı kadar yedi. Sonra 16.00'da kuru mama yemeye başladı. Sonrasında gece kusmaya başladı, 1 kere kustu aynı günün sabahı bir kere daha kustu. Ertesi gün zaten tekrar kontrole gittik her şeyin yolunda olduğu söylendi ve antibiyotik iğnesi tekrar yapıldı. Ertesi günün sabahı tekrar kustu ve bu sabahta kustu. Sadece bir kere kusuyor ama neredeyse her gün oldu bu ameliyattan sonra.

Ozlemkopuk

Kisirlastirma sonrası mama değişimi çok hızlı olmamalı demişti bana veteriner hekim. Kilo almaya meyilli bir kediyse 1 ay sonra geçiş yapılabilir yeni mamaya. Belkide yeni mamasından kaynaklıdır emin olmak için veterinerinize götürün derim

dilo61

@Ozlemkopuk
Veteriner ile iletişim halindeyim. Kademeli olarak 1 hafta içerisinde eski mamayla beraber verip, 1 hafta sonra tamamen yeni mamaya geçme mi önerdi.

Coconutbey

Merhaba anesteziyi atmak için kusmuş olabilir bu normal bir durum ama cok uzun süre devam ederse yine vet hekime gözükün geçmiş olsun :)

Ahudr

5 gun boyunca kusması operasyonla alakali olamaz eğer veterineriniz gerekli kontrolleri yaptiysa ve farkli bir sorun yoksa mama kaynaklidir muhtemelen farkli mama yada farkli bir veterinere gorunmeyi deneyin

dilo61

@coconutbey
Dönüşünüz için teşekkür ederim 🐈
Anestezi ile ilgili olduğunu düşünmüyorum 24 saat sonra anestezi etkisi geçmişti çünkü. Geçtikten ve yemek yemeye başladıktan sonra kusmaya başladı. Ama çok şükür bugün hiç kusmadı inşallah daha da kusmaz, devamlı takipteyim.

dilo61

@Ahudr
Dönüşünüz için teşekkür ederim 🐈
Veterinerimiz gerekli kontrolleri yaptı, herhangi bir sağlık sorunu görmüyor. Ameliyat ile ilgili de bir sıkıntı yok. Çok şükür bugün hiç kusmadı ama tabii ki takip altındayız. Devam ederse mama kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Duruma göre mama değişikliği yapacağım.