Malt Ve Yaş Mama Yemeyen Bundan Dolayı Sürekli Tüy Kusan Kedi

Sorunu başlıkta özetledim. Yaklaşık 3.5 yaşında british L Bizim kedi malt ve yaş mamayı yemiyor. Eskiden kedi otu verirdik ama onu da direk kusmaya başladı. Bu kusma problemi çok arttı üzerine birde aşırı tüy dökmeye başladı. Eskiden ailemle yaşarken ben yine temizlerdim ama artık başka bir şehirdeyim ve bu işleri anne babam yapıyor onlar da haliyle rahatsız oluyorlar ve bıktılar. Anti hairball paste tipi mama veriyorduk başlarda işe yarıyordu ama son zamanlarda iş çığrından çıktı. Hayvana da eziyet ama isteniyor o maltı imkanı yok yemiyor yine yaş mama ve ödül maması da.

Biz bu işe nasıl bir çare bulabiliriz. Artık kediyi göndermeyi düşünmeye başladılar. Bu insanların ilk kedisi değil, ikisinin de senelerce baktığı kedileri oldu ama böylesi ilk kez görüyorlar. Veteriner ise yapacak bir şey yok modunda

12 CEVAP

ilaydacakir

Maltı patisine falan sürünce de mi yemiyor birkaç kişinin öyle yaptığını duymuştum pislendi, temizlensin diye yiyormuş öyle maltı

ventricosa

Yorumlarda yazan arkadaşlarım da olmuş zaten ama tek başına kusma semptomunu durdurmaya çalışmak kötü olur malt yemiyormuş çünkü bağırsakları tıkanabilir atması gerekiyor bir şekilde kusmasının bambaşka bir sebebi de olabilir. Veteriner değiştirin mutlaka tahlilleri yapılsın sebep araştırılsın ve farklı bir markaya geçin belki tadını sevmemiştir

Benim kedim maltı yiyor ama vitamini macun formunda ve hiçbir şekilde yemiyor patisine ya da üzerine sürdüğüm de silkelenerek yere atıyor macunu
Çözüm olarak o uyurken parmağıma 2cm maltı sıkıyorum siz ne kadar veriyorsanız artık o uyurken ağzının üst tarafını kaldırıp parmağımı dişine sürüyorum hızlıca o uyanıyor zaten bu sırada ama dişlerine sürdüğüm için mecbur yemek zorunda kalıyor
Uyurken deneyebilirsiniz

blue_hpood

uyurken diş etine sürmek çok mantıklı, bunu bir deneyin fakat ben bu kadar kusmasının malt ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. başka bir hekimde detaylı muayene edilmeli. bir de eve kedi çimi koymayı da ihmal etmeyin ve denemediğiniz maltları denemeye devam edin. bir de et haşlayıp suyuyla verin, çoğu kedi buna hayır diyemez. tavuk, ciğer, kuzu, hindi ve balık deneyebilirsiniz.

Mini2019

Hairball tabletler var. Vetriscience hairball. Bunu kullanmıştım ben.

Royalcanin hairball+gastro ikisi birarada mama var.

Son olarak da, karşıyım ama bu durumda traş ettirmek.

Mamaya sürmek ayağına koluna bacağına sürmek her türlüsünü denedik ama çare olmadı. Biraz mamaya epeyce malt döktürdüm illaki yiyecek diye. Yemezse de yemek filan vermeyin dedim. Evet ben derken anne babam yaparken içimiz acıdı ama mecburuz.

Ben o tarafa dolandığımda traş ettirmeyi düşünüyoruz geçen sene de traş oldu gerçi. Fakat bünye sağlığı için çok sıkıntı bu olay.

ventricosa

Başka bir veterinere götürmeyi denediniz mi? Maltını ordan aldıysanız pek değiştirme yanlısı olmayabiliyor. Maltı sevmiyor olabilir başka bir marka deneyin ya da başka bir veterinere danışın

Bir miktar kefir vererek kusmasını engelleyebilirsiniz biz bu sorunu böyle çözdük.

sulebb

Tutunamayankoala ocaktan beri kusma problemi yaşan kedimizde bir sürü olasılık üzerine tedavi srecine girdik.En son geçen hafta tıraş ettirdik veterinerin tavsiyesi ile kusması azaldı.Ama yaklaşık 2haftadır kuru mama yemiyor. Sadece tüyden de olmayabilir dedi en son endoskopi ile bakılacak kısmi tıkanıklık olabilir dedi

sulebb

Kusmanın çok sebebi olacağı için neden kaynaklandığını bulmak çok zor oluyor sanırım. Kan tahlili ve biyokimya bakıldı böbrek ve karaciğer değerleri iyi çıktı. Böbrek de olabilir demişti.Malt her gün 2 defa yediriyorduk tüylerini aldırmadan önce.İlk başta yerken sonra yememeye başladığı için patisine sürmek ,boyunun altına sürmek gibi bir sürü yöntem denedik. En etkili ağzını açıp üst damağına sürdük öyle yedirdik.Umarım bir çaresini bulursunuz biz tam olarak iyileştiremdk biz

sulebb

eğer hala sonuç alamazsak burdur hayvan hastanesine götürmeyi düşünüyoruz.

Bugün tüyleri kısaltıldı en son çare. Yine narkoz etkisi kusmuş ama yapacak bir şey yok. Yarın öğleden sonra o tarafa geçeceğim bir de ben bakacağım