Yavru Kedim Gençlik Hastalığını Yener Mi

Dxdxm00

Evde yavru kedilerim vardı. Dışardaki bir başka kediyi de çok zayıf olduğu için dayanamayıp almıştık. Gençlik hastalığı varmış. Kendi kedilerimden uzak tutsam da bulaşmış birine. Daha 1 aylık. 3 gündür halsiz. Azar azar sadece sevdiği şeyleri yiyip içiyor. Veteriner çok küçük olduğu için serum veremeyeceğini söyledi iğne olmaya götürücem düzelene kadar. Biliyorum kurtulması çok zor ama bu kadar küçük kediler için bir umut var mıdır bu hastalıkta

4 CEVAP

Maalesef gençlik hastalığı en illet ve kötü hastalıklardan birisidir.
En önemli şeylerden biri bağışıklıktır kedi daha 1 aylık olduğu tam olarak neler yapılabilir bilmiyorum
Ama iştahı azaldıysa lütfen çok dikkat edin kusma ve ishal de başlayabilir
Ben daha önce yaklaşık 3 aylık 2 kediyi gençlikten kaybettim maalesef
Birini beldiyenin veterinerinin yanlış teşhisi sonrası sağlam diye aldık maalesef kucağımızda can verdi
Diğerinde belirtilerden şüphelendim özele götürdüm bağışıklığı vs ilk kediye göre daha iyiydi ama o da kalp krizinden vefat etti tedavi sürecinde
Bunları yazmaktaki amacım sizleri korkutmak asla değil ama bazı şeylere hazırlıklı olmak lazım siz elinizden geleni yapsanızda bazen olmyınca olmuyor
Anladığım kadarıyla evde başka kediler var gençlik olanları muhakkak ayırıp ortak kullanılan eşyaları ve alanları çamaşır suyu ile yıkayınız
Çünkü gençlik virüsü bulaştığı yerde 1 seneye kadar yaşayabiliyormuş çamaşır suyu onu öldürüyormuş hekimimiz bize böyle söylemişti
Bizde eşyaları çamaşır suyu ile yıkayıp belediyeden ilaçlamaları için dükkanı ekip çağırmıştık kedilere dükkanda bakıyorduk
Sizin üzerinizden de bulaşır lütfen çok dikkat edin
Umarım yavrucak iyileşir

Dxdxm00

Bu arada kusma sadece ilk gün 2-3 kez oldu. İshali de yok. Şu anlık tek belirti halsiz ve iştahsız olması

Tugba27dmrc

Üzülerek söylüyorum yüzde 90 ihtimal yavrunuzu kaybedersiniz :( ben de 5 aylıkken yavrumu kaybettim gençlik hastalığından. Tüm çabalara iğnelere serumlara ilaçlara rağmen kurtulamadı ne yazık ki. Bu hastalığa yakalanan yavruların yüzde 90 sonucu ölümle sonuçlanıyor.

aslihan_e

Gençlik hastalığı testi yapıldı mı?