Kedim Koku Bıraktı

lodoss

12 aylık erkek kedim çantama koku bıraktı. Kısırlaştırmaya kıyamıyorum internetteki videoları izledim. Çiftleştirmek mi kısırlaştırmak mı daha iyi? Kısırlaştırmazsam yılda kaç kez çiflteştirmek gerekir? Hangi yöntem daha sağlıklı?

4 CEVAP

tuandil

Ben kendi kedim için araştırmıştım kısırlaştırmak ilerde çıkabilecek bazı hastalıkların riskini azaltıyor ayrıca ömürlerini de uzatıyor.Erkek kedide testis tümörü,prostat hastalıkları; dişide over kistleri gibi. Bir de her kızgınlıkta kediniz agresif davranışlar sergileyip dişi aramak için kaçmayı denerken kendine zarar verebilir. İlk kızgınlıktan sonra kısırlaştırmak en doğrusu diyorlar ama bence en doğru kararı veteriner hekiminizle beraber verirebilirsiniz.

Ohmuo

Yavru isterseniz bir kere çiftleştirebilirsiniz ama sonrasında zaman kaybetmeden kısırlaştırın ki bazı davranışlar alışkanlık haline gelmesin

lodoss

teşekkürler :)

lodoss

kızgınlığı bittiğinde kısırlaştırma kararı aldık hiç çiftleştirmeden kısırlaştırmak daha iyiymiş zaten ilk kızgınlığı 10 gün sonra randevumuzu aldık.