Kedimle 17 Saatlik Yolculuk

gece_aydin

Arkadaşlar herkese merhaba yakın zamanda kedimle birlikte 17 saatlik bir otobus yolculuğuna çıkmamız gerekiyor kedim asla sakin bir kedi değil kutusuna koyduğumda sürekli bağırır ve asabileşir veterinere danıştığımızda bir uyku iğnesi yaparız gibi bir şey söyledi ancak bunlar hakkında pek bilgim yok yaptığı iğne kaç saat dayanır nasıl olur fikir verirseniz çok sevinirim

6 CEVAP

mikcash

iğne hakkında hiçbir fikrim yok fakat yolculuk deneyimlerimi sizinle paylaşabilirim. bana sakinleştirici sprey önermişti veterinerimiz fakat bu bölgede bulamadığım için relax paste yani sakinleştirici macun almıştım, malt gibi bi şey 3 4 cm yedirdikten sonra 30 veya 60 dk içinde etkisini gösteriyor. şahsen her yolculukta kullanırım ve faydalarını da gördüm(kedimiz erkek sarman). siz de önce evde deneyip, beğenir ve etkisini görürseniz yolculukta kullanabilirsiniz. kendini kanıtlamış markalardan almaya özen gösterirseniz daha iyi olur.

blue_hpood

merhaba, bir hafta sonra benzer bir yolculuğumuz var, yine aynı şekilde çok agresif bir kedim var, daha önce uçak seyahatinde agresifleşip kaçmaya çalıştığı için deneyimim de oluştu. öncelikle kediniz kısır mı? umarım kısırdır, bu hem sakinliği hem kaçma durumu için sordum. 17 saat ciddi bir süre, bu süreçte tuvaletini tutabilir mi bilmiyorum o yüzden önerim şu, kedinize hiç göğüs tasması taktınız mı? alışkanlığı var mı? çevrenizde güvenli bir alan var mı? eğer alışıksa ve güvenli bir alan varsa, gideceğiniz süre içerisinde bol bol dışarı çıkarın, bu süreçte biraz daha tahammül seviyeleri artıyor, ben normalde de ara sıra çıkarıyordum, şu an seyahatimiz olduğu için iki günde bir evin altındaki ufak bahçeye çıkarıyorum, bu süreçte biraz daha dik yürümeye başladı diyebilirim. diğer bir konu, kedinizi bayıltmanızı önermem, özellikle sedatif ile. aşırı riskli bir şey. hekiminiz fazla umursamaz gibi geldi bana, başka bir hekime daha danışın, ben de şu an bitkisel sakinleştirici arayışındayım, size de vetqom calming veya passiflora önerebilirim, mutlaka hekiminize danışarak kullanın. birkaç gün/bir hafta gibi önceden kullanmaya başlamanız etkisini göstermesi açısından işinize yarayabilir. ben kendi kedimde şunu da fark ettim o yüzden size de önereceğim, normalde uçaklara biliyorsunuzdur küçük yumuşak yüzey çanta alıyorlar, bizimki de 5.6 kilo bir kedi, uçuş çantası çok güzel ama zor sığıyor. rizeden trabzona gidene kadar dört dönmüştü, çanta kopacak sanmıştım en sonunda da havalimanında herkese saldırmıştı zaten. o yüzden fırsatınız varsa içerisinde ayakta durabileceği ve dönebileceği büyüklükte bir çantası olsun. bende şimdi ferplast 20 var, havalimanına kadar onunla götürme kararı aldım. belki sizin kediniz de bunalıyordur diye önereyim dedim. bir diğer konu elbette kutunun üzerini örtmek. bizimki susmadan bağıran bir kediydi, artık kafayı yemiştim gelirken ama burada keşfettim ki etrafı gördükçe çıkmak istiyor, bağırıyor, dört dönüyor. o yüzden 3 saatlik bir tren yolculuğunda ve yine 3 saatlik araç yolcuğunda üzerini örttüğümde bağırmadığını keşfettim, çok rahatlattı bu beni. şimdi uçağa binerken de üzerini mutlaka örteceğim, size de tavsiye ederim. hava alabileceği kadar açıklık olsun ama dışarıyı görmekten huzursuz oluyorsa üzerini örtün. bir diğer önerim de astronot çanta gibi kediler için aşırı konforsuz ve kullanışsız çantalar önermem. dediğim gibi ferplast cidden güzel bir çanta. kediniz büyükse benimki gibi, ferplast 20 önerebilirim. otobüste yumuşak yüzey çanta zorunluluğu var mı bilmiyorum şayet varsa yine valize benzer, çevresi yeterince havalandırma filesiyle donatılmış çantalar öneririm. mümkün mertebe plastik, şeffaf, kediyi iki büklüm hâline getiren çantalardan uzak durun. diğer önerim de şu, a101'lerde kiwinin ödül mamaları oluyor, bizimki ona karşı koyamıyor mesela, o tarz şeylerden çantanızda bol bol bulundurabilirsiniz. yanınıza kuru mama, yaş mama ve su almayı unutmayın. bir de soğutucu matlar var. siz neredesiniz bilmiyorum ama biz izmirdeyiz, hava 40 derece, soğutucu mat aldım, üzerine battaniyesini serdiğimde kutunun içerisinde biraz daha rahatlıyor. bunların içerisinde jel oluyor, buzluğa atıp soğutuyorsunuz. ben alışması için sevdiği yerlere seriyorum ve üzerine battaniyesini ve poşet seriyorum, o şekilde alışmaya başladı. işinize yarayabilir hem otobüste muavinden buzluğa atmasını rica edebilirsiniz, soğutup tekrar kullanabilirsiniz. evden çıkarken göğüs tasmasını takmayı unutmayın. üzerinde mutlaka künyesi veya airtag gibi bir şey olsun, her türlü kaçma ihtimaline karşı. suzionline instagram sayfasında biyografi kısmında kediyle yolculuk kısmına da bakabilirsiniz. şimdilik aklıma gelenler bunlar, iyi yolculuklar😊

CakilYavrukus

Kediler uzun yolculukları ve yer değişimlerini sevmezler. Mümkünse kendi evinizde bir bakıcı bulun

gece_aydin

Tavsiyeniz için teşekkür ederim macunu denesem iyi olur

gece_aydin

Kedimi yaklaşık 3 hafta önce sokaktan sahiplendik daha 3 buçuk aylık olduğu için kısırlaştırma için 3 Ay daha bekleyeceğiz göğüs tasması daha önce takmadım ama taktığımda da seveceğini pek düşünmüyorum ben de bursadayım hataya gideceğim orası da aşırı sıcak tavsiyeniz için çok teşekkür ederim

gece_aydin

Maalesef kendi evimde bakıcı bulma şansım yok seyahati de zorunluluktan yapıyorum kimse bir kediye 1 buçuk ay boyunca bakmak istemiyor hatta 2 günlük bile bırakacak kişi bulamadım