Kedimin Dişlerindeki Tartar İçin Ne Yapabilirim?

Linaxl

Tekir Kedimin dişinde neredeyse birkaç aydır tartar var. Sapsarı ve ağrısı da var sanırım sürekli ot yemek istiyor. Kendi veterinerime götürdüm fazla ilgilenmedi diş macunu fırça verdi fırçalaman lazım başka yapacak birşey yok dedi yaş mama azalt dedi. Ama kedim de dişini asla fircalatmiyor , birçok tartar yok edici ürünler var ama hangisini alsam bilemedim işe yarar mı kararsızım. Ve başka veterinere sordum getirin bakalım dediler ama bu tartar temizleme için fiyat ne olur bilemiyorum bütçem yetersiz ne yapsam bilmiyorum.

5 CEVAP

ilaydacakir

Fırçalamak en iyisi aslında işte ama çok zor 🥲 ben kolumun altına sıkıştırıyorum onu şarkılar şenlikler öyle fırçalıyoruz 😂 başarabilirsen havluya sar onu patilerini falan kullanamıyor kundak gibi oluyor öyle kucağına alınca da birkaç ödül maması ver öyle dene bi de

yaş mamayı azaltın fazla yaş mama tartara sebep oluyor.

SevimliCadi

Tartar ileri düzeydeyse profesyonel olarak temizlenmesi gerekiyor olabilir. Bahçede baktığım kedilerden birinin sürekli tekrarlayan bir ağız enfeksiyonu vardı. Bir süre ağız bakımını yaptım ama pek işe yaramadı. Belediyeye son götürdüğümde kedinin anestezi alıp dişlerindeki tartarın temizlenmesi gerektiğini söylemişlerdi. Dişleri sarı sarıydı, bazısında kahverengi çizgiler var gibiydi. Tartar temizlendikten sonra ağzı düzeldi. Kediye verdiğim yaş mamaya da dikkat etmeye başladım. İçinde şeker ve türevleri olmayan mamaları veriyorum artık, o zamandan beri dişleri daha iyi durumda.

Birkaç yeri arayıp fiyat bilgisi alın bence. Ağrı da varsa fırçalamakla geçmeyebilir. Sonrası için matatabi çubuğunu inceleyebilirsiniz belki. Matatabiyi şahsen denemedim ben ama diş bakımı konusunda faydasını görenler oluyormuş.

hellothere

Bebek diş fırçasıyla dişlerini düzenli olarak fırçalayabilirsiniz. Bir de veterinerler diş tartarı temizleyebiliyor diye biliyorum ama sık sık yaptırmak iyi değil sanırım

Busra00b

Eğer seviyorsa hindistan cevizi ile fırçalamak iyi olabilir ama fırçalama hemen etki etmez uzun vadeli bir koruma dır tartar önleyici tozlar var onlar iyi bir secenek olabilir