1 Yaş Sonrası Aşılar?

somnium

merhaba, arkadaşlar. kedim 1 yaşını geçti. aşılarının hepsini geçen temmuzda bitirmiştik. şimdi 1 sene olacak. karma aşıyı kesin tekrar yaptırmayı düşünüyorum. ama lösemi, kuduz hakkında insanların önerileri çok karışık. siz 1 yaşından sonra hangilerini yaptırdınız?

7 CEVAP

blue_hpood

lösemi, karma ve kuduzu her sene tekrarlıyoruz biz. iç dış paraziti de 3-4 ayda bir. eğer löseminin etkisi devam etsin istiyorsanız yaptırmalısınız. ayrıca kuduz her sene zorunlu, seyahat vs gibi durumlarda çok zorlanırsınız, söyleyeyim.

somnium

@blue_hpood karmayı kesin yaptıracağız. iç+dışı 2 ayda bir tekrarlıyoruz. kuduz da ağır deniyor, herhangi bir yolculuğa çıkma planımız yok uzun bir süre de olmayacak gibi. lösemiye de pek sıcak bakan olmuyor, tekrarı için. yorumunuz için teşekkürler!

Tuanaalsk

Merhaba bende losemiye biraz korkuyorum acikcasi yaptırmayı düşünmüyorum

ilaydacakir

Lösemi yıllık aşısını yaptırdım ben ama o kadar yan etkisi oldu ki birkaç gün sürekli keyifsizdi aşı yeri ağrıdı asla kendini elletmedi falan korkup veterinere götürdüm hatta bayağı korkunçtu bir daha yaptırmamayı düşünüyorum açıkçası başka kedilerle teması olmayan evden çıkmayan bir kedi çünkü. Kuduz konusunda kararsızım haziranda yaptırmam gerekiyor ama yine dışarı çıkmayan başka kedi görmeyen bir kedi yani kuduz ısırılmadan da bulaşabiliyor mu ki

ssedef28

merhaba ben sadece karma aşı yaptırmayı düşünüyorum. yavruyken ilk lösemi aşısında aşı bölgesinde şişlik olmuştu ve kendine gelmesi birkaç gün sürmüştü korkuyorum o yüzden. kuduz aşısını da kedinizle beraber sürekli seyahat etmiyorsanız ya da kendi aracınızla yapıyorsanız bence yaptırmanıza gerek yok

somnium

yorumlarınız için teşekkür ediyorum. lösemi aşısının, ilk zamanlarda yaptırılması öneriliyor çoğu kaynakta. çünkü sokaktan geldiğinde ne tür bir genetikle, hastalıkla gelindiği bilinmediği için. ki biz ilk sahiplendiğimizde yaptırmıştık. kuduz ise sadece yolculuklarda bakılıyormuş. ki eğer ani çıkan bir plansa kuduzu yaptırıp yine bilet alınabilir gibi. ki kuduz enfekte bir kedi ve yabani bir hayvanla geçiyormuş. öyle bir yerde de yaşamıyoruz, sanırım ben de sadece karma yaptıracağım.

Misislama

@somnium kuduz aşısı için yolculuklarda uygulanma zamanı 1 aydan az 1 yıldan fazla olmamalı kuralı var aklınızda olsun