Kedime İyi Bakılmıyor

Ayseada1234

Arkadaşlar merhaba dişi kedimiz doğum yapmıştı 2.5 ay önce yavrulardan birini sahiplendirdik sahiplenen kişi bizimle aynı binada oturuyor 1 ay sonra binanın grubundan şikayet gelmeye başladı kedi bağırma sesi geliyor diye bizzat ben de şahit oldum sahiplenen kişi ailecek tatile çıkmış ve 10 gündür falan evde yoklar en alt katlara kadar kedinin sesi gidiyormuş o derece bir bağırma kediyi geri alabilme hakkım var mı bu durumda?

13 CEVAP

ventricosa

Hayvanların yeri sokak değil bakamayacaksanız sahiplenmeyin, almayın, üretmeyin.

blue_hpood

sözleşme imzalatmıştınız umarım.. eğer öyleyse anında alabilirsiniz. diğer türlü de birkaç dernekle iletişime geçmenizi öneririm. on gün, bir tane bile adam bulamadılar mı gelip bakabilecek?

Tolga_yay26

Merhaba hayvanı evde bırakıp tatile çıkmışlarsa haydi uygulamasından yada 112 arayarak ihbarda bulunabilirsiniz polis gelir aynı zamanda hayvana şiddeti gördüğünüzde duyduğunuzdada geçerli bu durum ihmal etmeyiin duymazdan görmezden gelmeyin lütfen

Nisanmia

Benım üst katımdakı öğrenci de gidip bir hafta boyunca evde yoktu . En son yukarda yüksek sesle tv sesının saatlerce gelmesnden yukarı cıkıp kısmasını rica edicektm ki yüksek sesle kedi sesini duydum . Kapıcı sahıbınd ulaşamadı . Polis çağırdık kız ulaştı sonra arkadası gelıp kapıyı açtı . Karsımda bir deri bir kemik kalmıs susuz mamasız kedı gördüm . O kadar üzüldümki haline . Bir odaya kapatılmıs ev zaten 1+1 . Sonra kedıyı ara ara kontrol edıyordm . En son akıbeti noldu bilmiyorm ama şütfen öğrenciye kedi vermeyın . Heves edip alıyorlar heveslerı gecınce de çin işkencesı uyguluyorlar

simbakedi

hayvan derneklerine ulaşın böyle bir şeyde hayvan kurtarılır ve sahibine geri verilmez. lütfen ulaşın bir yerlere ya da polise de sorabilirsiniz belki o kısmını bilmiyorum ama dernekler yardımcı oluyor zaman kaybetmeyin

AhsenAise

İnsanimsilarin elinde oyuncak olmasınlar diye sahiplendirme yapmıyorum yıllardır,iç dış parazit uygulaması,vitamin desteği verip dört aydan sonra yavaş yavaş sokağa alistiriyorum, altı ay civarı güvenli bir alana / besleme alanlarına bırakıyorum,besleme takibini yapmak kaydıyla
En azından insan elinde oyuncak olmuyor yahut bakamayip atildiklarinda sokakta şaşkın ördek gibi kala kalmiyorlar
O kediyi kurtarın ve alistirip sokağa bırakın

hellothere

Yukarida birisi sokağa bırakın falan demiş de hayvanı doğurtup yavrularını sokağa salmaktansa kısırlaştırsanız mı acaba? Sokaklar hayvanlar için uygun değil parklardaki besleme noktaları da leş gibi. Kendi bulduğunuz mantıksız saçma yöntemleri insanlara tavsiye etmeyin lütfen.

ventricosa

Ona söylemişsiniz ama ben cevap vereyim, ben gördüm. Bursanın en düzgün ve sakin semtlerinden birinde yaşıyorum. Kendi evde beslediğim kedim haricinde sokaktaki kediler için de evimin bahçesinde hep mama ve su bulunduruyorum ama konu onlara beslenme noktası oluşturmak temizlemek ya da veteriner kontrolünde olmaları değil kediler binlerce yıl önce kendi kendilerini evcilleştiren canlılar sokakta kendi başlarına sağlıklı şekilde yaşayamazlar ya araba çarpar ya köpek saldırır. Bahçem çok korunaklı olmasına rağmen nelere tanık oldum. Sokak arası yerde bile araba çarpa biliyor. Her ihtiyacı karşılansa sevgiye ihtiyaçları var. İnsanlara da bunu tavsiye ediyorsunuz o yavru kötü şartlarda bakılıyor olabilir derneklere başvurulup onunla ilgilenecek onu sevecek kendi çocuğu gibi görecek bir yuva bulunabilir çare sokak değil. Tekrar söylüyorum sokakta hayvan olmaz.

ventricosa

@Nisanmia kötü bir insanmış kendisi böyle bir olay yaşandığı için üzgünüm ama genelleme yapmayın lütfen ben de öğrenciyim kedim düzenli olarak veteriner kontrollerinden geçiyor acana mama kullanıyor ever clean kum kullanıyoruz onun her şeyiyle ilgileniyorum hem derslerime çalışıp hem evi temiz tutuyorum onunla oynuyorum mesele tamamem insanlık, öğrenci- aile değil. Umarım canların karşılarına iyi insanlar çıkar hep

hellothere

AhsenAise alık muamelesi yapmanız komik. İzmir’de yaşıyorum ve burada semte göre beslenme noktaları çok değişiyor. Evime en yakın beslenme noktası leş gibi. Sokaktaki kediler ucuz kuru mama yemekten obez olmuş ve hiçbir yerde su kabı yok. Beslenme yönünden iyi olsalar bile ventricosa’nın da söylediği gibi araba çarpma olasılığı çok yüksek. Kediler kendi aralarında dövüşebiliyor, köpekler sürü halinde kedilere saldırıp parçalayabiliyorlar (köpek düşmanı ya da toplatılma yanlısı değilim, şahit oldum) insanlar kedileri alıp bölgelerini değiştirebiliyorlar, istismar edip şiddet uygulayabiliyorlar (bizzat gözümün önünde yolda yürüyen bir kediye tekme atıldı aynı şekilde) kediler birbirlerinin kakalarından hastalık kapabiliyorlar. Yani kısacası kedisine bakmayan bir insana vermek nasıl yanlışsa sokağa salmak da o kadar yanlış ne olursa olsun. Sözleşme yapıp iyi bakılacağına emin olduğu birine vermesi imkansız bir durum değil. Tavsiyeniz her yönden çoookça yanlış ve evla falan da değil.

aslihan_e

Parayla mı sattınız? Çip mi taktırdılar? Neden almak için yasa gerekiyor? Size getirmişler, geri vermeyin bitti. Parayla sattıysanız tüm hata sizde zaten, hiçbir hakkınız olmaz. Evde üretip satmak da yasak, ceza alırsınız.

Ayseada1234

blue_hpood maalesef sözleşme yapmadık kişilerle iletişime geçtik ve bize haftaya perşembeye kadar dönmiyeceklerini söylediler kediyi yasal olarak alma hakkım var mıdır bu durumda çünkü bu saatten sonra güvenim kalmadı asla mesele sadece mama su vermek değil çünkü hayvana o sevgiyi verebilmek de önemli kediyi biz gelene kadar sizde dursun diye arkadaşları vasıtasıyla gönderdiler hayvan gerçekten çok kötü kokuyordu ve agresifleşmişti asla iyi bakıldığını ve bakılacağını düşünmüyorum

AhsenAise

hellothere nerde yasiyorsunuz yahut hayatınızda kaç adet besleme noktası gördünüz? Ya da gördünüz mü hiç?
Gururla söylüyorum Adana da besleme alanları çoğu evden temiz ,gönüllüler ve sorumlular sayesinde günde bir kaç kez temizlenip belli araklilarla ilaclaniyor , belediye veterineri düzenli olarak gelip ilgileniyor
Algilamadiginizi düşünerek tekrar ifade ediyorum
" Bana gelen yavrular sokak bebekleri ,kimse üretmiyor, kısırlaştırma taraftarı olarak zaten kısırlaştırma yapılıyor belediye de lakin cins olup sokağa atılan kedileri belediye kısırlaştırma yapmıyor,şahsi olarak maddi imkanlarim besleme ve ufak tefek ilaçlarına yetiyor ,arzu ederseniz siz karsilayin bu çocukların kısırlaştırma maliyetini ,insanların hevesle alıp sorumsuzluklari neticesinde işkence görmesinden ise alistirarak sokağa bırakmak evladir ,yani kötünün iyisi " demek istedim
Umarım bu kez algilamissinizdir