Kedimin Şiddetli Saldırganlığı

Ozgesanal

Merhaba öncelikle tüm süreci baştan sona anlatacağım için biraz uzun olacak ama her tavsiye benim için çok değerli, çok zor bir süreçten geçiyoruz.

Benim kedim 4 yaşında, dişi, tekir, ismi Gül. Yaklaşık 2 aylıkken sokakta bulduğumuzda saldırıya uğramıştı, ağzı yoktu ve bir de corona teşhisi konmuştu, birkaç gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayata tutundu kızım. Normalde herhangi bir agresifliği yok ancak aşırı korkaktır benim dışında kimsenin yanına dahi çıkmaz, saatlerce saklanır bir dolapta çişini dahi yapmaz hatta misafir de çağırmıyorum korkmasın diye.

Yaklaşık 2 yıl önce bir gün işten eve geldiğimde kapıdan girerken bir anda tıslayarak bağırarak bana saldırmaya başladı, ben de ilk kez karşılaştığım için maalesef korkudan çığlık çığlığa kaçarak bir tepki verdim bu onu daha da sinirlendirdiği için elinden çok zor kurtuldum. O gün bir kaç saat sonra sakinleşmişti. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra erkek arkadaşıma saldırdı iki kez, o sakin durduğu için daha çabuk sakinleşti. Bu arada sert ısırmaktan veya bir kaç tırmıktan falan bahsetmiyorum, aşırı kabararak bağırıp tıslayarak saldırıyor ve asla kaçmanıza izin vermiyor çok hızlı hareket ettiği için. Neyse toplam 4 yılda sadece 3 kez böyle bir olay yaşadık ama ben saldırıdan sonra aşırı dikkatli davrandım yanından geçerken tedirgin olduğunu hissedersem hemen eğilip elimi koklattım, yumuşak ses tonuyla konuştum vs.

8 CEVAP

blue_hpood

merhaba, çok geçmiş olsun diyorum, benim kedim de ömründe sadece bir havalimanında bir de misafir kedi bana tısladığında neden olduğunu bilmediğim sebeple saldırmıştı, hatta kediye de bana da tıpkı sizin söylediğiniz gibi, bağırış çağırış, adeta panter gibi saldırmıştı.. ilkinde gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki yüksek baskı altındaydı ve havalimanını ilk kez görüyordu, benim de hatalarım sonucu kaçmaya çalışınca tutmak istedim ve olan oldu, sebebini anlayabiliyorum az çok. diğerinde de evde yavru, misafir bir kedi arkadaş vardı, bir iki haftadır bizdeydi, odaya kaka yapmıştı bu yüzden sulandırılmış çamaşır suyuyla silerken içeri kaçacaktı, patileriyle basmasın diye tutmak isterken yavru bana tısladı, benim kedim de hem bana hem yavruya saldırdı. çok korktum, bağırarak odaya kaçtım, üzerime doğru atladı ve yastıkla engel yapmama rağmen bacaklarımı paramparça hâle getirmişti ki hâlâ en derin olanın izi geçmedi.. şimdi burada sebebini bilmiyorum ama bu davranış kedilerde alışkanlık gibi bir şey hâline geliyor, kedinizden vazgeçmediğiniz için sizi tebrik ederim fakat bu şekilde yaşamanın kimseye faydası yok, tamamen stres dolu bir yaşam. benim size öncelikle tavsiyem kaygılı hâlinizi bir kenara bırakın çünkü gözlemlerime göre bu davranışı sezdiklerinde daha da deliriyorlar, saldırma sebeplerini tam olarak anlamasam da bu tedirginliğin onları çıldırttığını söyleyebilirim. hatta daha sonra benimki o günküne benzer şekilde sırtını kabartıp bağırmaya başladığı başka bir anda eğilip elimi koklatmıştım ve sakince koklayıp uzaklaşmıştı. öncelikle tedirginliğinizi bırakmalısınız, ev içerisinde normal şekilde yaşamaya devam etmelisiniz, bir süre daha aynı pantolon işinize yarayabilir fakat tavırlarınızı mutlaka değiştirin. kumuyla mamasıyla ilgilenin, oyun oynatın, zaman geçirin. bir diğer konu kediniz benimki gibi evde yalnız kalıyor anladığım kadarıyla, evde mutlaka vakit geçirebileceği alanlar olsun. duvar parkurları, cam yatakları, yüksek kedi evleri işinize çok yarar. bazı kediler yüksekteyken kendini çok güvende hissediyor, siz de kediniz yukarıdayken muhtemelen daha rahat hissedersiniz. fırsatınız varsa ki bu benim şahsi görüşüm, bütün evi yere değmeden dolaşabileceği bir duvar parkuru ile kaplayın, balkonunuz varsa file ile kapatıp ona özel bir alana çevirebilirsiniz. bunun çok işinize yarayacağını düşünüyorum. bu süreçte kedinizin hareketlerini gözlemleyin, bazı kediler top kovalayarak enerji atar, bazısı sıçramayı sever, ona özel oyuncaklar alabilir veya yapabilirsiniz. aklıma gelen diğer şeyse bitkisel sakinleştirici.. buju muhakkak ama muhakkak veterinerinize danışın, kafanıza göre vermeyin. bu süreçte destek olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. dr. animal relax, veda kot bayoun, vetexpert kalm vet, vetqom calming markalarını önerebilirim, hepsi bitkisel, inceleyebilirsiniz. ben de şu an yolcuğuna çıktığım arayıştaydım, en son hepsinin özü olan passiflora aldım, şurup olarak, benimki de agresifleştiği için şu an veteriner önerisiyle kullanıyoruz, kısmi olarak etkisini gördüm, sizin için de destekleyici olabilir. bir de benim belalı kedim programına mutlaka bakın, bu tip davranış bozuklukluğu gösteren kediler ile ilgili bir program, çok fazla fikir edinebilirsiniz. umarım biraz da olsa faydam dokunur ve kısa sürede ikinizin üzerindeki stres de kalkar.

CakilYavrukus

Öncelikle mücadele ve o cana verdiğiniz sevgi azminizden dolayı sizi tebrik ederim. Bu tür bir durumda aslında çok fazla seçenek kalmıyor. Kendinizi böyle psikolojik sıkıntıya sokmanız çok da doğru değil. Madem vermiyorsunuz kimseye bu şekilde Yaşamayı kabul etmek gerekiyor zor ama

Ozgesanal

Şimdi son dönemdeki sürecimize geliyorum. Mart ayında bir sabah Gül’ün bir sıkıntısı olduğunu anladım apar topar veterinere götürdüm çişini yapamamış neyse sonda ile halloldu ama o hafta her gün ilaç vitamin iğne vs için veterinere gitmemiz gerekti, ayrıca ateşi de düşmüyordu. Tabi her veterinere gidişimiz ayrı bir savaş. Neyse tam bir haftanın sonunda tekrar veterinere götürecekken aynı şekilde bana deli gibi saldırmaya başladı evde kimse olmadığından uzun süre kurtulamadım. Kendimi en son bir odaya kapatabildim. O gün asla dokunmadım bir daha, gece sakinleşmişti yanında sakince oturdum hatta birlikte uyuduk. Ertesi sabah da sakindi ama ayağa kalktığımda ona mama verecekken yine veterinere gideceğimizi sandı ve aynı şekilde tekrar saldırdı. Ben bu sefer hastanelik oldum çok derin yarıklar ve morarmalar oldu bacaklarımda. Bu arada iki saldırıda da asla kıpırdamadım ve sakince durdum ama Gül durup durup saldırmaya devam etti.

Sonraki günlerde tekrar alışmaya çalıştım ama artık çok korkmaya başlamıştım bir gün yine oturuyorum her zamanki gibi yanıma gelmeye başladı, aslında hiçbir şey yapmayacaktı ama ben çok tedirgin oldum belli etmesem de kalp atışlarım hızlandı o da bunu anlayıp kabarmaya başladı yüzüme doğru hamle yaptı kolumla korudum yüzümü. Bu sefer kolum mahvoldu tabi. Son birlikte aynı odada duruşumuz bu olay oldu zaten.

Ozgesanal

Şimdi bu olaydan sonra yaşananlar ise apayrı bir boyut. Gül kısır değildi biz anestezi sebebiyle hassas olduğu için ertelemiştik ama yukarıda bahsettiğim ateşi düşmeyince rahim iltihabından şüphelenildi (hatta saldırmasa ultrasona götürecektim o gün) neyse ameliyat günü aldık, bana yukarıda anlattığım son saldırısından iki gün sonra ameliyatı oldu hatta veteriner gelip evden aldı, rahmi iltihaplanmış iyi ki de ameliyat olmuş dedik ama ateşi bir türlü düşmedi, TRde çok nadir görülen bir kan paraziti çıktı ilacı trde yok uzun uğraşlarla yurtdışından getirttik, tedavi sonucunda iyileşti sanırım. Emin değilim çünkü alınan numunede çıkmaması tamamen iyileştiği anlamına gelmiyormuş. Hatta saldırı sebebi bu olabilir diye düşündük.

Bunca zorluk sonunda kızım şu an iyi görünüyor ama şöyle bir problemimiz var ki ben artık asla korkudan aynı odaya bile giremiyorum. Ev 2+1 amerikan mutfak, kedim salon+mutfağın olduğu büyük odada yaşıyor, ben ise yatak odasında yaşıyorum. Kendime sağlam bir pantolon aldım(testere kullananlar iş güvenliği için giyiyormuş abartı gelecek belki ama durum bu) Arada arkadaşlarım kumumu yemini değiştirmeye geliyorlar. İki kez cesaret edip o pantolonla kumunu değiştirmek için girdim birinde hiç bir şey yapmadı diğerinde ben yine endişelendiğim için ani hareketle çıkmak istedim maalesef benim hatam saldırdı tekrar, pantolon korudu bu sefer ama ben artık canımın acısından değil o andaki görüntüsünden korkuyorum sanırım.

Ozgesanal

Aslında sakin durulması gerektiğinin farkındayım ama bende travma oldu arkadaşlar asla yanına giremiyorum bile. Bu kadar uzun anlattım ama belki de Gül için değil benim için tavsiye lazım bilemiyorum belki en fazla ne olur denmesi bile bir nebze rahatlatır beni. Baştan söyleyeyim kesinlikle sahiplendirme vs niyetim yok gerekirse sonsuza dek böyle yaşarız o konuda kararlıyım. Benim için yatak odasında yaşamak da problem değil ama kızım yalnız kalıyor ben saat başına yanına gidip kapıdan konuşuyorum o kadar mutlu oluyor ki bana mırlıyor yerlerde yuvarlanıyor sürekli birbirimizi çok özledik:( Sonuç olarak ilaç tedavi vs zaten çok çok masraflı bir süreçten geçtik ama eskisi gibi olmak dışında bir isteğim yok.

Bilmiyorum bildiğiniz hayvan davranışları konusunda yardımcı uzmanlar var mıdır? Ya da iki günde bir gelip ilgilenecek birilerini nereden bulabilirim? Benzer durum yaşayanlar varsa konuşmak isterim

Merhabalar, öncelikle kedinize karşı gösterdiğiniz sabırdan dolayı tebrik ediyorum. Belki işinize yarar diye söylemek istedim. Uludağ Üniversitesi Veteriner Hekim Prof.Dr Ebru Yalçın hoca var. Kendisi kedi köpek davranışları ile ilgileniyor. Beneklimorkedi kullanıcı adıyla instagramda. Bir danışın isterseniz belki size yardımcı olup yol gösterebilir. Umarım tatlı Gül sakinleşir ve tüyü kadar uzun ömrü olur.

Ozgesanal

Öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim🙏🏻 bazen bir şekilde iyileşeceğimizi bilmek bunları okumak bile psikolojik olarak rahatlatıyor. aslında farklı oyuncaklar, kedi evleri vs aldım ama inanılmaz korkuyor asla alışmıyor hatta üzerine kedi alıştırıcı spreylerden sıktım yine de olmadı ama deneyeceğim tekrar. Bahsettiğiniz programdaki bütün bölümleri izledim tabi bunları yapabilmek için önce benim sakin kalmaya ihtiyacım var sanırım. Bitkisel sakinleştiriciyi mutlaka danışacağım veterinerime çok teşekkür ederim tekrar🙏🏻

AhsenAise

Merhaba
YouTube da kritter klup isimli kanalda bahsettiğiniz sorunları yaşayan kediler ve sahipleri ile ilgili videolar var , çözümsüz bir sorun değil
O videoları izleyin ,size yol gösterecektir