1 Aylık Yavru Kediye İç Parazit Hapı Verilir Mi?

Canimpati

Merhaba arkadaşlar. Sokaktan 1 aylık yavru kedi sahiplendim. Veteriner iç parazit hapı yutturduktan bir buçuk saat sonra kedi kusmaya başladı 4-5 defa kustu, ardından halsiz, ölü gibi 5 saat yattı. Ölecek diye çok korktum. Ertesi gün kendine gel de ama başka bir veteriner dedi ki 1 kilonun altındaki yavru kedilere parazit hapı yutturulmaz dedi. Evde bir kedi daha var 9 aylık. Şimdi benim ne yapmam gerekiyor yavru kediye ve iç parazit hapı yutturmalı mıyım tekrar (çünkü kustuğu için hapı da çıkardı muhtemelen) yoksa yutturmamalı mıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler 🐾💞🙏🏻🐈

5 CEVAP

Tolga_yay26

İç parazit hapını geç 6 haftalık olmayan kediye vitamin macunu bile verilmiyor işte bu veterinerler hayvanların hayatıyla insanlarında psikolojisiyle oynamaya başladılar bakkal gibi türemişler her köşe başına az öncede bir yerde okudum kedisini kısırlaştıran bir hanımefendinin kedisi yarım saat sonra ölmüş veterinerde açıklamalarıysa kedi boynundaki iple kendini boğmuş demiş biz narkozu fazla verdik hata bizde narkozu yiyen kedi ipi geç kendini bile oynatamaz demek yerine tabiki benim yoğurdum ekşi dememişler şimdi gelde güven Hayvanları uyutma gibi saçma sapan yasaları öne sürmeyi düşüneceklerine şu işini yapmayanların torpilden diploma alanların elinden bu yetkiyi almaları gerekiyor kusura konunuza döktüm içimi çok doluyum geçmiş olsun inşallah şifa bulur patili dostunuz 🙏

AhsenAise

6 aydan küçük kedilere hap verilmiyor,4 haftadan sonra şurup olarak verebilirsiniz demişti hekimimiz
Bir daha o veteriner e gitmeyiniz ,kedinin hayatına kast etmiş

CakilYavrukus

İç dış parazit hapını kesinlikle tavsiye etmiyorum hayvana eziyet oluyor ve tanıdığımız bir kişinin kedisi bu işlem sırasında ağzında yara oluştu ve kistleri kansere dönüştü maalesef

aslihan_e

Çok küçük dozlarla günlere bölerek başlamalıydı. Bazen yavru kedileri parazitler öldürme düzeyine getirebiliyor, ne yapacaksın, ölmesine izin mi vereceksin. Doğru uygulanmış doz hayat kurtarır. 1,5 saat sonra kustuysa hap büyük oranda etki etmiştir. Yutturacaksanız 3-5 gün sonra yutturun, hayvan biraz dinlensin. Ne hapı kullandınız bilmiyorum, mg olarak yazarsanız ona göre ne kadar yutturmanız konusunda fikir verebilirim. Mutlaka 21 gün sonra tekrar yutturun ama asla veterinerin yutturduğu miktarda değil. Düşük miktarda iki üç güne bölünmeli. Kedi parazitlerin bir kısmını önden biraz atınca tam doz da verilse hiçbir şey olmaz. Kedinizde ishal de oluşacak büyük ihtimalle bu olaydan sonra. Hap dozlama konusunda zor olduğu için yavrularda şurup kullanılabiliyor yoksa şurup ya da hapın bir farkı yok. Ağız yarası konusunda hayvanın ağzını kanlar içinde bıraktırarak, diş etine zarar vererek yutturursan tabi ki zarar görebilir. 1 kg altındaki hayvana parazit hapı yutturulmaz diyen veteriner, zamanında bu yavru gibi kaç yavru, parazitler yüzünden can çekişme noktasına gelmişken benim elimde hap sayesinde kurtuldu. Onların karnında metrelerce solucan olabiliyor. O veterinerin dediğinin hiçbir bilimsel açıklaması yok. Sadece yoğun paraziti olan hayvana tam doz ilaç verirsen, bu iğne de olur damla da şurup da, bağırsak tıkanması, parazitlerin yaydığı toksinlere bağlı zehirlenme ve bağırsak kanamaları oluşabilir.

aslihan_e

İç dış parazit hapı diye bir şey yok bu arada, sadece iç parazit hapı var.