British Kedim İçin Mama Önerisi Tecrübesi Olanlar İle Münzara Yapalım

Arevir

Herkese selam, 3.5 aylık british long hair kedim var. Çok sayıda mama araştırdım en iyi mamalardan en kötü mamalara kadar. 20 gün önce ND morine balıklı mama kullanmaya başladım(mama geçişi aşamalarına göre yaptım) buna rağmen maalesef bu mama 2 hafta önce kedimde ishal başlangıcı yaptı sanırım tahılsız mamaları bazı cins kedilerde sindirimi zor oluyor. Nd bize yaramadı kısacası. Nd’den daha iyi olan orijen ve acana markalarını da araştırdım ama kötü gelebilir mi bünyesine emin değilim çünkü ikiside nd mamayla benzerler. Bazı veterinerler tahılsız mamaları çok önermiyorlar az tahıllı protein oranı iyi olan mama önerilerine de açığım. Hangi markaya yöneliceğim konusunda çok kararsızım fikirlere açığım. Şuan veteriner önerisiyle hills biome kullanıyorum ishali için daha sonrasında hangi mamaya yönelirim bilmiyorum açıkçası.

15 CEVAP

ventricosa

Acana first feast tavsiye ederim ya da hills. Her ne kadar insanlar hillsi ndden daha alt segment görseler de veterinerlerin hillsi tavsiye ettiklerini görürsünüz. Benim kedim hills sevmiyor o yüzden acana kullanıyoruz

Arevir

Acana mamayı diyenler olmuş bunun için biraz daha araştırdım.. banada sizin gibi üst segment olduğu için kaliteli geliyordu gerek içerik açısından gerekse kalite açısından ama daha çok araştırınca yabancı sitelerde ki şikayetleri görünce geri adım attım. Bunun nedeni ise çoğu üst segment mamalarda (Acana-Nd-Orijen) görülen böbrek sorunları veya mesane sorunları, alerjik reaksiyonlar gibi problemlerle karşılaştım. Hatta bazı blog yazılarında ise 3 kedinin acana kullanıp 3'ününde idrar sorunu hastalığına yakalanması ve tek ortak noktalarının mama olması tesadüf değil bence. Mamaların kısa vadede iyi geldiğini sanıp uzun vadede kötü sonuçlar elde edildiğini düşünüyorum. Benim gibi kararsız kalanlar için söylüyorum.. Zaten denildiği kadar iyi olsaydı her veteriner önerirdi diye düşünüyorum. Aksine çoğu tahılsız mamalardan yana bile değiller demek ki faydasından çok zarara uğratıyor. Sanırım Proplan'a geçiş yapma kararı alacağım gibi görünüyor. Çevremde kullanıpta memnun olmayanı görmedim ben çünkü.

Tolga_yay26

Balıklı olmaz bebeğiniz küçükkk 😊 kümes hayvanlı ağırlıklı olacak ki kas kemik açısından güçlensin gelişsin bütçeniz nedir bilmiyorum kullandığım ve önereceğim mamalar orta segment mama hill’s tavuklu olabilir royal canin kullandım british serisi kitten kedi sevdi ama içeriği ilgimi çekmedi brit ağır koku yapıyor önermem bunların hepsi tüyünü dökmeye başlatacaktır bir iki ay içinde bütçe önemli değil ben kedim hem iyi gelişsin hem tüyleri çok dökülmesin güçlü bir mama istiyorum dersen Acana kitten idealdir ND bilmiyorum kullanmadım orijen acanadan daha yüksek protein olduğu için tedirgin oldum kullanmadım ama ND mi orijenmi tabiki orijen yanlız acana ideal tercih sizin diğer arkadaşlarda tecrübe gözlemlerini yazar karar verirsiniz

Sila16

Benim kızım scottish fold 14 aylık sahiplendiğimden beri hills tuna balıklı mama kullanıyoruz kısırlaştığı için kısır mamaya geçtik yine hills tuna balıklı kısır mamasını kullanıyoruz her hangi bir sorun yaşamadım veterinerimde hills önerdi kedimin annesi de hills mama yiyordu. Bu yüzden hills e devam ettik içeriği temiz ve güzel bir mama. Tavuklu kuru mama tercih etmiyorum. Tavuğu kendim haşlayıp veriyorum yada ödül ve yaş mamalar da tavuklu veriyorum ayda 1 defa

Coconutbey

Biz hills kullanıyoruz ve benim kedim de cok hassas bir kedi sindirim konusunda alerjik de aynı zamanda ama hillsten memnunuz kilo kontrolü konusunda da etkili bence kedim stabil kilosunda bayagıdır

Tolga_yay26

Alacağınız yavru maması kümes hayvanlı yada karışık olmalı Hills güzel bir marka ama acanayla orijenin yanında biri köfte diğeri çerezos öyle örnek vereyim yavrunun gelişimine önem vermelisin ve hillsin tavuklusu mutlaka aşırı tüy dökümü yapacak balıklısı hariç ama o uygun değil şuan Siz Acana orijen Arasında karar verin yada çok alt segmentlere düşmeyin

Miyoshka

Benim de kızım British Longhair.Saydığınız mamaların hepsini denedim.Orijen,Acana,Nd, Hills..Bize geldiğinde bebek değildi gerçi,artık 7 aylıktı.Proplan kittendan acanaya geçmiştik.Aşırı tüy döktü ve iştahsızlık yaşadı.Orijeni de üst segment olmasına güvenerek aldım ancak tüy sağlığı yine kötüleşti.Nd kuzu kullanırken de sık sık kusma sorunu yaşadık malta rağmen.Hills e geçtik.Şimdilik iyi,güzel de yiyiyor sevdi kızım.Diyeceğim hangisinin iyi geleceği piyasadaki dengelere,segment sırasına göre belirlenemiyor.Ben de Hilss i orta segment görerek yemesini istememiştim ancak en sorunsuzu o oldu.Tahılsız içerikler önerilmiyor evet ama tahılın miktarına,çeşidine dikkat etmenizi öneririm.Tahıl diye ne kadar şu unu bu unu varsa dolduruyorlar.

Tolga_yay26

Pro plan market maması sınıfında bi mama tütüncü bile satmaya başlamış bukadar çok kar bırakan sürekli reklamı yapılan ve içeriğinide inceleyince direkt üstü çizilenler listesine giriyor tahılsızı bende önermem yavruluk döneminden çıkana kadar doyurucu yüksek proteinli mama önemli şikayet konusuna gelince internette neyi yazarsanız yazın mutlaka onunla ilgili bir şikayet çıkacaktır ND yi bilmiyorum kullanmadım merak ettiğim mamaydı ama gerek kalmadı artık yetişkin mamasına geçiş yapacağım her mama her kediye iyi gelmez köpeklerdede aynı şey geçerli hangi mamayı alacaksanız bence önce tester alın kedinin hiç yememe olasılığıda var yada az gramlı sonra geçişe uygun şekilde geçin mamaya her tüy dökülme dönemide mamadan değildir tam mevsim geçişinde mama değişikliği yapanlar mamanın tüy döktüğünü zannedip şikayet ediyorlar suyu tazelemeyip yada su pınarı kullanmayarak onun bile kısa aralıklarda filtresi suyu tazelenmeli bunları yapmayarak böbrek ve hayvana çeşit çeşit hastalık meydana getirip internete mama öldürüyor yazanlar var dediğiniz gibi iyice araştırın ama çokta detaylara inmeyin

Porse

Ben britcare somonlu veriyorum oğluma bir bucuk aylıktan beri ve gayet iri bir kedi oldu, kemik gelişimi balıklı mamada olmaz diyenler gördüm ancak içerisinde omega var asıl balıklı mamada daha cok gelişeceği için almıştık memnunum şuan

Tolga_yay26

Arkadaşın kedisi şuan kaç aylık yada kaç yaşında bilmiyorum ama bir buçuk aylıktan beri diyerek belirtmiş farzederek söylüyorum 1 buçuk aylık kediyle 6 aylık yada 1 yaşındaki kedinin aynı cüsseye sahip olacağını beklemiyordur umarım ayrıca ben sadece kemik gelişimi değil kas kemik iskelet sistemi diyerek yani bunu bir paket olarak düşünün kediniz sarmansa erkekse zaten sen ona ne versen o kedi büyüdüğünde gelişmiş görünecek ve soruyorum omega kasmı yapıyor arkadaşım ? Yoksa proteinmi yapıyor Zureyfamı yetiştiriyon sen 😂 önerdiğin mamaya bir göz at açıklamasından incele petlebiden sonra benim önerdiklerimle karşılaştır birinin 100 gramı diğerinin 1 kilosuna eşit

space_cat

Space kızım geçen hafta 1 yaşını doldurdu. Ilk sahiplendiğimden itibaren bizim tercih ettiğimiz mamalar şöyle oldu:

  • (Yavru) Hills Tuna, (Yavru) Acana Small Prey, (Yavru) Proplan Tavuklu

ProPlan'ı mamasız kaldığımızda bir gün komşumuzdan almak zorunda kalmıştık. Acana'ya kıyasla ProPlan'ı bir anda çok fazla miktarda yiyordu. Bu yüzden sonrasında ufak bir paket tercih ettik ama aynı dönemde oldukça fazla tüy problemi de yaşadığımızı hatırlıyorum. (Acana tükettiğimiz dönemde kıyasla) Az az ve canı istediğinde yiyordu. (muhtemelen daha doyurucu olduğundan) İki mamayı da çok sevdi. Birini diğerinden daha fazla sevdi diyemeyeceğim.

Kısırlaştıktan sonra ise sadece:

  • Acana (Indoor Entree Hairball Control Tavuklu & Hindili) yedi

Acana'nın içeriği temiz, gerçek et ve yüksek protein oranına sahip olduğu için yavruluk ve yavrudan yetişkinliğe geçiş döneminde tercih ediyordum. Ancak veterinerimiz birinci ağızdan Acana, Orijen grubu çok yüksek protein gruplu mamaların özellikle Türkiye'de yaşayan ev kedilerine uygun olmadığını, gerekti proteini kullanarak vücutlarından atamamaları halinde böbrek problemi olarak ortaya çıkacağını söyledi. Protein kadar tahıl ve lif alımının da bu anlamda önemli olduğunu belirtince ideali bulmak için tekrar kolları sıvadım. Mamanın markasından bağımsız mısırdan içerikli olması, gluten barındırması kediniz için iyi olmayacaktır. Keza yüksek yağ oranı hareketsiz, kısırlaştırılmış kediniz için iyi değil. Bir sonraki tercihimde ben yağ oranını %10-12 bandında tutmaya çalışacağım. Bu anlamda Acana grubunun protein ve yağ oranları hakikaten fazla kalıyor. (Protein %37 & Yağ %14) Tüy sağlığını desteklemek için muhtemelen tekrar balıklı ile devam edeceğiz ama dediğim gibi içindeki yağ oranının düşük tahıl grubunun da organik olmasına özen göstereceğim. (Henüz bir mama bulamadım, araştırıyorum, tekrar haberdar ederim)

Arevir

Öncelikle Cevabınız için teşekkür ederim🤍 Fiyat olarak bir bütçe sınırım yok yüksek segmentte alırım yani önemli olan kötü etkileri olmaması. Long hair olduğu için tüy dökümüne iyi gelmesi de önemli benim için. Protein seviyelerinin çok fazla olması cins kedilere iyi etki yaratır mı çok emin değilim örneğin genelde ndyi çok öven vardı ama her kediye her cinse iyi gelmiyor demekki acana belki nd gibi bir sonuç yapmaz. Bu yüksek proteinli mamalar yaşı da küçük olduğu için böyle bir etki yaratmışta olabilir. Veya sadece nd içeriğinde olan birşey de dokunmuş olabilir belki acana daha iyi gelebilir. Kafamda çok soru var mama konusu doğru mama seçimi çok önemli bu süreçte de doğrusu bulana kadar kedişimin sağlığını kötü etkilemesi beni üzüyor…

Tolga_yay26

Arevir yorumlarınızdanda anladığım kadarıyla çok hassaas ve tedirginsiniz kedinizin sağlığı ve beslenmesi açısından burada haklısınız sorun yok ben hills kötü demedim deneyimlediğim mamalardaki gözlemlerimi tecrübe olarak aktardım size hillse kötü demiyorum orta segmentte ve mama olarak alınabilir ama tüy dökümünü mecbur yaşayacaksınız hem yavru tüyünü atacak hem mama dökecek balıklısınıda tavuklusunuda hatta vet serisinide kullandım hillsin iyi ama daha iyisini buldum seçtim benim tercihim böyle oldu yine britede kötü demedim ağır kokuyor dedim fakat
brit kullanırken kedim mantara yakalandı ben mama kötü çıktı kedim mantar oldumu deseydim yada tedbiri alıp tavukluyu kesip direkt balıklıyamı geçseydim tabiki 2. Seçeneği yaptım kedimin hasta olması o zamanlar bagışıklığın düşmesindendi ve mantara yakalanan hayvanlara tavuklu mama verilmez yavru bile olsa ama sizin kedinizde yavru ve gelişmesi gerekiyor ve siz tüylerine önem veriyorsunuz ayrıca uzun tüylü olduğu için hem gelişimi desteklesin hem tüy bakımını desteklesin ve bu mamada proteini düşük olsun nasıl olacak o dediğim gibi ayrıntılara takılmayın henüz kediniz çok küçük gelişimine önem ver öncelikle pro planı önermem çünkü aklımda çok soru işareti bırakıyor gir bak bu platformdan hemen tükenen mamalar belli ama herkesin bütcesi farklı onada saygım var o an gücü x bir markaya yada marka olmayan mama almıştır niyeti sonuçda hayvanına bakmak tebrik ederim yanlız her mama her kediye köpeğe iyi gelmez alerjisi olur kabız yapar ishal yapar siz henüz yolun basından bir tek seçimim olsun ömürlük olsun istiyorsunuz öyle olsaydı petshoplar olmazdı 😊 kedinizin sevebileceği ihtimalleri bile yazmış belirtmiş petlebi mamaların üstüne orayıda dikkate alarak bak öyle al

Cemalchief

Yavru kedinize tahılsız mama ve ya mama değişikliği tavsiye etmiyorum. Hills kitten,proplan kitten bunlar iyi mamalar hayvansal oranlarida yüksek eğer 10 aydan sonra geçmek isterseniz deneyin tahılsızlari

Arevir

@Tolga_yay26 pro plana karşı görüşünüz üzere bende şunu sormak isterim. Pro plan kötü diyorsunuz hills kötü diyorsunuz, biz hangi mamayı alalım tahıllı / az tahıllı yüksek protein düzeyi içerik kalitesi bakımından önerinizi merak ettim doğrusu 🤗