Sokaktaki Disi Kediyi Kisirlastirma

nht

Iyi gunler demin yazdım ama soru gitmedi galiba. Disi kedilerin hamile oldugu ciftlestikten ancak minimum 2-3 hafta sonra anlasilabiliyormus. Peki bu durumda sokaktaki disi bir kediyi kisirlastirmak istesek hamile olup olmadigindan nasıl emin olacagiz. Bu konuda izlenen yol nedir. Yani emin olmak icin evde 3 hafta ixole edip bakacak durumumuz da yoksa.... bahceye gelip giden disi bir kediyi kisirlastirayimmi diye dusunuyorum ama hamileyse bunu yapmak istemem.

4 CEVAP

Ahudr

Valla öncelikle böyle bir karar verdiyseniz lutfen bunu belediye veterinerinde degil özel veterinerde gerekli tahlilleri yaptirarak yapın zaten o zaman hamile mi degil mi anlarsiniz.

aslihan_e

Yeni hamileyse yaptırın gitsin, yavrulara bakacak mısınız? Zaten 100 yavru doğuyorsa acıyıp mama veren olursa, şanslıysa 1-2 yıl yaşarsa yaşıyor. O kadar acı çekerek ölüyorlar ki doğmasınlar daha iyi.

SevimliCadi

Dişinin hamile kalması için kızgınlıkta olması gerekir. Değilse kalamaz. Hamileliğin ilk ayında dişi kısırlaştırılabiliyor, ancak 4. veya 5. haftadan sonra yapılacak operasyon dişi kedi için tehlikeli olacağından kısırlaştırma yapılmıyor diye biliyorum.

Hamile olup olmadığını ilk haftalarda ekipman olmadan anlamanız çok güç. En iyisi veterinere götürüp baktırmak. Hamile mi, hamileyse kaçıncı haftasında vs. öğrenin. Doğacak yavrulara bakma ve sahiplendirme sorumluluğunu almayacaksanız, operasyon için de bir sıkıntı yoksa, dişiyi kısırlaştırmanızı tavsiye ederim.

Emirrckr

Döllenmeden 2-3 hafta sonraya kadar kısırlaştırma yapılabiliyor.
Elinizi çabuk tutarsanız kısırlaştırabilirsiniz.