Dişi Kedimi Kısırlaştırmak İçin En Uygun Zaman??

duman2707

Apartmanın alt katında ilgilendiğim ve ilk anneliğini çok iyi yürüten kızımı artık kısırlaştıracağım
Yavrularının dördünü sahiplendirdik ve geriye bir kızı kaldı
Birde daha önceden bi kediden bahsetmiştim uysal muhtemelen evden atılmış bi erkek kedi var diyordum bu can da maalesef kuru mamadan başka bi şey yemiyor ve ben ilgileniyorum ama dişi kedim bahçede bile görse hayvanı kovalar hale geldi sürekli tırmık falan atıyor
Bir dişinin bi erkekle ilk kez bu kadar geçinemediğini goruyorum çünkü kızım diğer tanıdığı erkeklere aynı reaksiyonu vermiyor
Aralarının ısınması için illa çiftleşmeleri mi lazım kızımı kısırlaştırırsam bu erkeğe karşın daha da mı agresif olur?
Hani çiftleşsinler sonra hemen veterinere götüreyim kısırlaştırayım araları düzelebilir mi?
Çünkü bu aşamada kısırlaştırsam muhtemelen bir daha asla geçinemeyecekler
Erkek olanda aşırı masum sürekli dibimizde dövülse bile uzaklaşmıyor artık tırmık yemekten tüyleri falan kopmaya başladı haline acıyorum ilgilenmek istiyorum ama kedim hiçbir şekilde müsaade etmiyor acaba yavrusu var diye mi böyledir?Yavru gitse düzelebilir mi kısır olmasına rağmen?

10 CEVAP

aslihan_e

Evet dişi kedim nefret ettiği erkek kedimle kızgınlık sonrası geçinir oldu. Hem erkek kedim dişiyi öldüresiye dövmeye çalışıyordu hem de dişi ondan nefret ediyordu. İki üç gün çiftleştikten sonra kısırlaştırdım, bir daha kavga etmediler. Tabi sizin durumda sizin dişi kedi açık alanda olacağı için büyük ihtimalle onu yine istemez ki, evde hapis kalacak, başka kedi bulamayınca kabul edecek de araları düzelecek. Yoksa pek fark olacağını sanmıyorum. Tüm dişi kedilerde aynı değildir büyük ihtimalle ama benim kızım kısırlaştıktan sonra tüm sinirleri alınmış gibi oldu. Yeni sahiplendiğim kediye bile koşup sarılıyor. Kızımı ilk sahiplenmeyi denediğimde evdeki diğer dişi kedimi ciddi şekilde boğmaya kalkışmıştı, ben de sokağa geri bırakmak zorunda kalmıştım. Öyle agresif bir kediydi yani. Ayrıca kısırlaştırdıktan sonra yanına erkek kedi yaklaştırmaz denmiş ama benim kedim kısırlaştırdıktan sonra bile şimdi rahmetli olan kedime aşıktı resmen. Vefat edince de onu çok aradı, hâlâ arada çağırıp duruyor. Bahçe kapısına siyah kedi gelince o geldi diye koşuyor. İkisi de kısırlaştıktan sonra birbirlerini sevmeyi bırakmadılar, sadece çiftleşme yoktu. Diğer anlaşamadığı kedimle de araları gayet iyi şuan. Yavruları küçükken onu yuvanın çevresinde pek istemezdi, yavrular da o yüzden gıcık kapıyorlardı, biraz büyünce oğluma zorbalık yaptılar, vuruyorlardı ama baba bildikleri kedim vefat edince, sanırım biraz da ona benzediği için amcalarına iyi davranmaya başladılar. Kedi deyip geçmemek gerekli valla, bizdeki gibi tam bilinçli olmasa da duyguları var.

Emirrckr

Kedilerde koku çok önemli,
Diğer erkeklerin kokusunu tanıdığı için tehdit olarak görmüyordur,bu erkek yabancı sonuçta.
Ayrıca bence kediler kısırlaştıktan sonra eş olayı ortadan kalkıyor,kısır bir dişi kedi bir daha hiçbir erkeği yanına yaklaştırmaz ama bu saldırganlığı da bir nebze sönümlenebilir.
Çiftleştirme konusuna gelirsek zaten dişi,kızgınlığa girmeden bu imkansız.
Ve çiftleştirseniz bile araları anca bir miktar düzelebilir.
İki tarafta kısır olursa belki bir ihtimal geçinebilirler.

Emirrckr

Son yavru da giderse anne depresyona girip kızgınlığa girecektir..
Ama sonuçta kızgınlık döneminde de dişiler,eşlerini kendi seçiyor.Garanti veremeyiz hiçbirine.

duman2707

emirrckr son yavrunun gitmesi beklenmedi bende şok oldum çok ani oldu cidden ve bu kadar kısa sürede çiftleşmeye başlaması hayret verici

duman2707

İkisini de kısırlaştırmayı düşünüyorum yani erkekte kısır olacak ve dişiyi rahatsız edemeyecek
Erkek kısır olup buralarda olursa beslenmesini kontrol edebilirim olmadı üriner sağlık için vitamin vs kullanırım

duman2707

Ama işte sokağın diğer erkeklerine karşın böyle değil hele birine çok düşkün koklaşıyorlar falan
Hani o yüzden yavruyla da pek bi alakası yok gibi

duman2707

Ne tesadüf ki bugün itibariyle kızgınlığa girdi hemde öyle böyle değil şu an resmen yatıyor ve çiftleşmeye müsaade ediyor ama bu bahsettiğim kedi ortalıkta yok geldiği an içeri alacağım ve baş başa bırakacağım
Muhtemelen gece çiftleşirler ondan sonra da kedimin isteği bitince doğru kısırlaştırmaya😬
umarım araları artık iyi olur en azından kışın şu hayvan içeri girebilsin yazın dert değil ama

duman2707

Maalesef o kediyi kabul etmiyor onu görünce tıslayıp kaçıyor burda bi kedi var sadece ona kur yapıyor bizim iş
yine zor gibi😅

duman2707

olmazsa artık kızgınlık sonrası kısırlaştıracagım ikinci döngüyü bekleyemem çünkü yazlığa gideceğiz

Emirrckr

Maalesef sandığımız gibi olmuş,
Dişi kediler eş seçiyorlar ve çiftleşme döngüsünde de inatçıdırlar.
Anca zoraki bir şekilde aynı ortama kapatacaksınız,dişi kedi daha fazla dayanamayıp kabul etmek durumunda kalacak.