Kedim Yeni Doğurdu Ve Benden Ayrı Kalamıyor

Ege45

Kedim daha yeni 3 yavru doğurdu, doğum sancısı hala devam ediyor hızlı nefes alıp veriyor ve odada kendisini yalnız bıraktığımda miyavlayıp duruyor sürekli, yanına gidip oturunca tekrar susuyor ve ekstra olarak doğumdan sonra genel olarak ne yapılmalıdır? Anne kedi ne ile beslenmelidir

3 CEVAP

aslihan_e

Bazı kediler doğum sırasında sahiplerini yanlarında isterler bu çok normal. Yavru kediler için üretilen yaş mamalarla besleyebilirsiniz. Süt üretimi için sıvı tüketiminin fazla olması gerektiğinden yaş mama ağırlıklı beslenmesi daha uygun oluyor. Doğumdan sonra tek yapmanız gereken üstüne doğurduğu neyse artık, ertesi gün onu değiştirmek, kokmaya başlar çünkü. Onun dışında kendisi halleder. Bazı dişi kediler yavrunun üstüne yatıp fark etmeyebiliyor, mümkünse arada göz atarsanız iyi olur.

Ege45

Aslıhan hanım teşekkürler cevabınız için, şuan yaş mama verdim biraz ondan yedi biraz kuru mamasından sonra tekrar yattı yerine arada bir yavrularını yalıyor. Bu doğum sancısı ne kadar sürüyor ağzıyla heh heh gibi yapıyor sürekli acı çekiyor gibi herhangi bir şey yapmam gerekir mi daha bunun için

aslihan_e

Sabaha geçmesi gerekli, şuan güçsüz düştüğü için de ağzından soluyabilir, hem panik oluyor, hem hava da sıcak. Henüz doğmamış yavru olma ihtimali de var, sabaha kadar yeni bir yavru gelebilir. Yeni doğum yaptığında hemen beslemeye gerek yok aslında, çıkan parçaları yediği için ona yeter. Sabah hâlâ acı çekme belirtisi, nefes almada güçlük görüyorsanız veterineri arayarak iletişime geçin. Nadir olarak içeride yavru kalabiliyor. Aslında çok sancısı olsa mamaya falan bakmazdı pek, doğum bitmiş olmalı büyük ihtimalle ama sabaha bir iki yeni yavru sürpriziyle karşılaşabiliyorsunuz bazen.