Köpeğime Çiş Eğitimi Nasıl Veririm?

seymaxhy

Köpek sahiplenmenmek istiyorum ama tolet eğitimini nasıl yapabilirim bilmiyorum, biraz anlatır mısınız?

2 CEVAP

egilmez

Köpeginizi bahcedemi evin icindemi besliyeceksiniz ona göre yazayım

didemkaranfil

Yöntem-1 (Çiş Pedi/Emici Malzemeler)

-Pedi alın ve yavrunuzun halıya ya da herhangi bir yere yaptığı tuvaletinin üstüne bastırın. Bu kendi tuvaletinin kokusunun oraya çıkmasını sağlar. (Köpekler kendi tuvaletlerinin kokusunun olduğu yere yapmayı severler. Bu yüzden yaptığı diğer yerleri silin, alkollü bir temizleyiciyle oradaki kokunun gittiğine emin olun)

-Tuvaletini pedin üstüne yaptığı zaman sevip, ödüllendirin. Yavrunuzun sadece bir ayağı bile pedin üstünde olsa aferini hakediyor. Çünkü onlar yaparken ne yaptıklarını, ne çıkarttıklarını izlemezler. Patisi pedin üstündeyken oraya yaptığını sanır. Eğer sevmeyip kızarsanız "Pedin üstüne yaptım ve bana kızdı. Ben de bundan sonra yapmam. " diye düşünür.

-Ped yerine başka bir yere yaptı diyelim ki ve siz de bunu gördünüz. Hemen sertçe "Hayır!" deyin ve tuvaleti bittikten sonra yapması gereken yere götürüp orayı göstererek (daha yumuşak ama yine de hafif sertçe) "Buraya!" deyin.

-Eğer tam etrafı koklayıp, tuvaletini yapacak yer arıyorsa bu durumu gördüğünüz anda onu kaldırıp, tuvaletinin üstüne koyarsanız bu daha başarılı olacaktır.

-Yavrunuz böyle böyle zamanla pedin üstüne yapmayı öğrenecektir.

Yöntem-2 (Gazete)

-Bir odanın yer kısmında boş kalmayacak şekilde her yerini gazete kağıtlarıyla kaplayın.

-Yavruyu odaya kapatın. Ve gözlemlemeye başlayın. Yarım saat ya da bir saat içinde tuvaletini yapacaktır.

-Tuvaletini yaptığı zaman aferin deyip ödül mamasını verin.

-Tuvaletini yaptığı yere en uzak gazate kağıdını kaldırın. Bunu böyle böyle devam ettirin. Ta ki bir gazete kağıdı kalana kadar.

-Unutmayın köpeklerin sadece bir patisi bile gazete kağıdına basmış olsa o kendini gazeteye yapmış gibi hisseder. Bu durumda da aferini hakediyor.

-Bu yöntemi oda yerine kafes kullanarak da öğretebilirsiniz.

Yöntem-3(Çiş Damlası)

-Bu yöntem diğerlerine göre daha kolay ve kısa bir yöntemdir.

-Çiş damlası adını verdiğimiz damlalar vardır. Bu damlaları çiş pedine ya da gazeteye damlattığımız zaman tuvaletini oraya yaparlar.

-Tuvaletini yaptığı zaman aferin deyip ödül vermeyi unutmayın.

Pislenen gazeteyi ya da pedi değiştirmeniz gerekir. Bunun için temiz pedin ya da gazetenin bir kısmını kirlenmiş pede ya da gazeteye dokundurarak o kokunun geçmesini sağlarsınız. Böylece yavru oraya tuvaletini yapmak ister. Ayrıca temiz pedi/gazeteyi eski yerine koyarsanız, yavru tuvaletin yerini ezberler. Böylece oraya yapar.
Kalın Yazı
http://hera2010.blogspot.com/2013/05/kopeklerde-tuvalet-egitimi.html?view=sidebar