Kedi İçin Check-Up?

ill

Merhaba kedim 3 yaşına girdi check up yaptırmak istiyorum. Aranızda kedisine yakın zamanda check up yaptırmış olan var mı? Hangi testler yapılıyor, maliyeti ne kadar gibi detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkürler simdiden😊

2 CEVAP

Minigimmm

baya detayli bir bakım olur, hemogram, biyokimya, röntgen yapılacak en öncelikli tahlil ve görüntüleme. hemogramda bağışıklık durumu ve kan değerlerine bakılır biyokimyada organlarının işleyişine bir sıkıntı var mı organların durumlarında bu tahlille bakılır. tabiki biyokimya tek bir tahlil değil 3 4 5 tane kit kullanılıyor, cihazların içine koyuyorlar. röntgende kalp akciğer bagirsak idrar yolları net olarak görünür. bunları yaptırırsınız herhangi bir göze çarpan durum olmazsa zaten ultrasyon idrar tahlili gibi diğer şeylere gerek kalmaz. mesela biz 2 ay önce ameliyat olduk idrar yollarındaki 5 taş alındı, ameliyat öncesi ameliyata uygun mu diye yapılan tetkiklerde röntgen de akciğerde ödem olduğunu fark ettiler. bunun üzerine gidildi ve kedim kalp hastası çıktı. kalp teşhisi içinde eko çekildi kalp ultrasyonu gibi gibi. umarım herşey yolunda çok sağlıklı çıkar ama senede bir kere hiç değilse kan tahlillerine baktırmak çok faydalı erken teşhis çok önemli kalp de kaçak olduğunu şimdi öğrenmeseydik ilerde felç ile ortaya çıkabilirdi. şimdi tansiyon hapi kullanıyor kedim küçük bir dede sayılır :) tabiki genetik faktörler en önemli unsurlar bu cinslerde kalp böbrek sorunları malesef ki oluyor, umarım sizin ki turp gibidir. maliyete gelecek olursam her şehrin fiyatları farkli oluyor bu fiyatlari veteriner hekimler odasi belirliyor kendiniz bulundugunuz ilin veterinerler odasi fiyatlarina internetten bakabilirsiniz, röntgen 500 tl, kanlar 4 5 bin tl civarı diyebilirim, varsa ilinizde üniversite veteriner fakültesi hastanesi oraya başvurabilirsiniz bir tık kliniklere göre daha uygun diyebilirim.

ill

Teşeekkürler detaylı cevabınız icin❤