Köpeğim Traş Oldu

8 aylık maltese terrierim ilk defa traş oldu dün ama kolunun altını da kesmişler ve 2 dikiş atıldı ve dikişleri tabii ki hemen patladı şimdi sürekli yarasını yalıyor ve traş olurken yanında ben vardım korkup yanıma gelmişti şimdi de benim yanıma hiç gelmiyor sürekli yarasını yalıyor dışarda yürümek istemiyor cıvıl cıvıl köpüşüm hayattan soğudu arada da kulağını kaşıyor çok rahatsız gözüküyor ne yapabilirim

8 CEVAP

dollfacepersian

Onlarca defa Tıraşın zararlarından bahsettim,bahsettik bu forumda.. keşke tıraş ettirmeden önce sordaydınız bu yaşadığınız zararlari ve daha birçok zararını anlatırdık size. Lütfen bundan sonra asla köpeğinizi tıraş ettirmeyin. Tüm zararlıları için okumanızı tavsiye ederim https://sevgilikopegim.com/2015/03/08/kedi-ve-kopeklerde-tuylerin-tras-edilmesi/

Şuan yapılması gerekenler ise bence şu şekilde vücudun ısı dengesini korumak için aşırı kalın olmayan bir kıyafet giydirmek ve yarayı tekrar tedavi ettirip yaraya ulaşmamasını sağlamak olur bence. Bunun için hem kıyafet gibi sıcak tutacak hem yakalık gibi rahatsız etmeyecek Winpet almanızı tavsiye ederim. Hakkında bilgi için okuyabilirsiniz https://winpet.com.tr/

Psikolojik etkilerini için onu zorlamamanız sevdiği yiyecekler ile beslemenizi, yavaş yavaş güvenini kazanmaya çalışmanızı öneririm. Umarım çabucak geçer bu durum, çok geçmiş olsun

Infernus

Dollfacepersian’a kesinlikle katılıyorum. Kedide de traş olayına karşıyım köpekte de. Canlıların adaptasyonunu da bozuyorsunuz tüm diğer sorunların yanında. Herkes yazıyor kedim/köpeğim mevsim değişimlerinde tüy döküyor. Sizce neden döküyor? Hava şartlarına adaptasyon. Sıcak havada kışlık kalın tüylerini dökerler daha ince ve dolayısıyla daha seyrek olan tüylerini çıkarırlar. Kışın tam tersi. Bu tüyler kışın soğuktan yazın sıcaktan korur. Öyle sıcak oldu hayvan yanıyor az ferahlasın diye tüylerini kesiyorum değil. Araştırma yapmışlar. Tüyleri traş edilen kedi köpeklerin vücut sıcaklıkları kesilmeyenlerden daha yüksek çıkmış yaz ayında. Sizce neden?

dollfacepersian

@dksahmet

Yorumum kendi kafama göre yapılmış bir yorum değil,linkini attığım yazıyı okuyun lütfen. Tıraşın bilinenin aksine bir sürü zararı var, size de köpeğinizi tıraş etmekten vazgeçmenizi tavsiye ederim

Gul36

Ben de tıraşa kesinlikle karşı olanlardanım. Hatta şöyle bir örnek vereyim, kısırlaştırma ameliyatı olduğunda kedimin bedeninde tıraş olan büyükçe bir bölge vardı, orasına dokunduğumda cayır cayır yanıyor oluyurdu. Ama tüylerinin olduğu yerdeki derisi olması gereken sıcaklıktaydı. Bu küçücük örnekten bile anlayabiliyoruz yani tıraşın pek de hoş bir şey olmadığını. Bir de bunun stresi var yukarıda da dendiği gibi. Tıraşın stresine bir de kesik stresi eklenmiş sizinkinde. Bir daha yaptırmamanızı tavsiye ederim ben de.

egilmez

Ödül maması gibi yada coksevdigi bir sey ile kendine gelebilir ayrıca yarası acık ise bununlada ilgilenmen iyi olur

dksahmat

üst teki yoruma pek katılmıyorum korkmayın bişey olmaz bikaç güne düzelir tıraşlanırken sizde orda oldugunuz için ve buna izin verdiyiniz için size olan güveni biraz düşmüş ama korkmayın bu bikaçgün sürüyor rutin mama ve dısarı çıkarmalara devam eedin aynı derecede ilgilenmeye devam edin o anlıyıcak kötü bişey olmadıgını aynı sorun bende de oluyordu eskiden ama zamanla korkucak bişey olmadıgını oda anladı . kesik konusuna gelirse bida bence oraya götürmeyi n ben 3 senedir kendi köpek imi kendim tıraşlıyor şimdiye denk hiç bir tarafını kesmedim heleki dikişlencek kadar kesmiş pes yani bu nasıl bi acemilik :)

Muzeyyennb

Merhaba daha once ben de tras ettirmistim bu gayet normal. Saklaanir,utanir 2-3 gün sonra düzelir. Ama bundan sonra ben de tras ettirmeyi dusunmuyorum cunku psikolojik olarak cok etkiliyor

dksahmat

arkadaşlar şu mantıga katılıyorum her köpek tıraşlanmaz bazı ırklar 2 katlı potu oldugu için pisikolojik olarak çok etkileniyor ve gerçekden de deri tahriş olup çeşitli hastalıklara kapılıyor buna hem fikirim ama dediyim gibi bazı ırklara gecerli bu dediyim olay her köpek tıraş lanmaz diye bişey yok. bu tamamen sahibinin vericeyi karar dediyim gibi ben kendim tıraşlıyorum köpek imi ve hiç bir hastalık veya bi sorunla karsılaşmadım ve karşılasıcamıda sanmıyorum . tırş öncesi hayvan 2 adım atıp hemen gölge yer bulup yatıp kalıyordu. ama şimdi mahşallah afgan tazısı gibi koşturup oynuyor. şimdi bu köpek e iylik mi yapmışım kötülük mü ?
ve sunuda belirtiyim köpek imin bütün bakımlarını yaptırıyorum en ufak bişeyde araştırıyom çözemessem vet dn yardım alıyorum öyle sıradan köpek sahipleri gibi mama alıp da baska bişey yapmayanlardan da deyilim bunun da altını çiziyim.
kısaca tamamen sahip inin kararı