Bu Süreci Anlatabilir Misiniz?

Bilgeylmz

Kedimi ciftleştirecegim ve bu ilk ciftlestirme olacak. Bilmedigim şeyler olabilir. Bu konuda deneyimli olanlar yazabilir mi?

7 CEVAP

kedilimadam

Eğer çok yakın bir tanıdığınız değilse bu işe kesinlikle sözleşmesiz girişmemenizi tavsiye ediyorum.Doğum dişi kedi ve sahibi için maddi/manevi yorucu bir süreç.Kediniz normalden çok daha fazla bakım isteyecek.Kimi zaman, tabii yaşanmasını ummayız, hamilelik ya da doğum sonrası birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor ve bu gerek maddi gerek manevi anlamda yorucu oluyor.Erkek kedi sahipleri bu süreçlere eğer ortak olmaz ve buna rağmen yavru talep ederlerse bu zaten çok da adil bir durum yaratmıyor.Ben kızımı çiftleştirdiğimde ne yazık ki çok kötü bazı olaylar yaşadım.Bir tanıdığım vasıtası ile kızıma eş bulmuştuk.Sözleşme yapmak da aklıma bile gelmedi açıkçası.Ne hamilelik ne doğum ne de doğumdan sonra kızım mastitis geçirdiğinde hiçbir şekilde yanımda olmadılar, "aa çok üzüldük" demek dışında ilgilenmediler bile.2haftaya yakın günlük 2 saat uykuyla işe gidip geldiğimi biliyorum.Ama ben yine de düzenli olarak fotoğraf ve video gönderdim.Yavrular sütten kesilince de bir yavruyu onlara verecektim.Ne zamanki yavrular 1 aylık olup tuvalet alışkanlığı kazandılar ve yavaş yavaş kuru mama yemeye başladılar.En az iki yavru istiyoruz dediler ve hemen alacağız dediler.Bundan sonra işlerin rengi ne yazık ki değişti.Ben bir yavru vereceğimi , onu da sütten kesilmeden veremeyeceğimi bir aylık yavrunun asla annesinden ayrılmaması gerektiğini defalarca anlatmaya çalışsam da direttiler, sürekli telefonla arayıp taciz ettiler ve sonra ne yazık ki benden alacakları yavruları anlaştıkları petshop üzerinden benim onlara tüm iyi niyetimle gönderdiğim fotoğrafları ve videoları da kullanarak "rezerveye uygun" açıklamasıyla satışa sunduklarını öğrendim.Bundan sonrası daha da çirkindi, satışa konduğunu öğrenince hiçbir şekilde hiçbir yavru vermeyeceğimi dile getirince telefonla sürekli farklı numaralardan taciz edildim, tehdit edildim.Gözleri para hırsı ile öylesine kör olmuş ki yaptıklarının bırakın hukuk davası ceza davasına konu olacak şekilde suç olduğunu fark edemediler.Tüm kayıtları, ekran görüntülerini, internete yavrularımın satılık olduğuna dair koydukları ilanları da toparlayıp bir dosya hazırladım ve savcılığa haklarında suç duyurusunda bulunmaya karar verdim.Aracılık eden tanıdık vasıtasıyla bu durum elbette ki kulaklarına gitti ve geri adım attılar.Sesleri kesildi ama dosya hala hazır şekilde bekliyor olur da herhangi bir olumsuz durumla karşılaşırsam savcılığa gideceğim hemen.Bunları yaşamasaydım hala insanlara inanıp safça devam edebilirdim ama bu yaşadığım bana çok büyük bir ders oldu.Hiçbir sorumluluk almayıp sağlıkla doğup büyütülmüş yavruları alıp hazıra konmak bence hoş bir yaklaşım değil.Sürecin gerektirdiği sorumluluklar müşterek olarak alınmalı bu nedenle de en garanti yol sözleşme yapmak.Evet maddi olarak daha külfetli hamilelik ve doğum süreci ama maddiyattan önemlisi manevi olarak yorucu.İnsan destek arıyor gerçekten.Benim kızımın tek göğsünde doğum sonrası mastitis oldu ve gerçekten hayatımda hiç üzülmediğim kadar çok üzülüp ağladım günlerce.Ben evli değilim insan evladım yok ama bir evlat hasta olunca annenin içi nasıl yanarmış o zaman yaşadım bunu.Allah bir daha yaşatmasın, hiçbirimizi böyle üzüntülerle imtihan etmesin.Umarım güvenilir, vicdan sahibi ve bencil olmayan insanlarla karşılaşır ve bu süreci en güzel şekliyle yaşarsınız.Bu sinir bozucu olayın dışında önerim, kızınızı erkek kedinin evine göndermeniz yönünde.Çünkü erkekler evlerinden ayrılıp farklı bir ortama geldiklerinde hakimiyet alanları ile ilgili kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar bu nedenle de çiftleşme eğilimi göstermeyebiliyorlar.Diğer arkadaşlar zaten test yaptırmanızı önermişler ki bu gerçekten atlanmaması gereken bir nokta.Ayrıca kızınızı erkeğin evine gönderirken mama konusunda da bilgi alın lütfen sizinle farklı mamayı kullanıyorlarsa kızınız için sindirim sorunu yaşanmaması adına mama da göndermenizi öneririm.Ayrıca yavruları sahiplendirecekseniz şimdiden emin olacağınız, güveneceğiniz sahipler bulup onları da yavaş yavaş kedi bakımı konusunda aydınlatmanızı tavsiye ediyorum.

dollfacepersian

Deneyimim yok fakat yapılması gerekenleri kendimce biliyorum.
İlk olarak kediniz 1 yaşından büyük değil mi?
İkinci olarak kedinize virüs testi yaptırıp herhangi bir virüsün taşıyıcısı olup olmadığına baktırmanızı virüs varsa çiftleştirmekten vazgeçmenizi yoksa erkek kedi sahibindende çiftleşme öncesi bu testleri yaptırmalarını isteyip yoksa çiftleşmeye onay vermenizi tavsiye ederim.

Çiftleştirmede dişi sahibi olmanız büyük avantaj, yavruların üstünde en büyük hak dişi kedi sahibinindir. Erkek sahibi sizden sadece 1 yavru isteyebilir isterse,bunu önceden konuşmanızı ve yavruya ne yapacağını kiminle yaşayacağını sormanızı tavsiye ederim. Satma, ticari amaçlı kullanma gibi durumlar olabiliyor maalesef.
Son olarak lütfen kendi ırkı ile çiftleştirin, scottish fold ile olursa hastalığı taşıyan yavruları olabilir ve yavruları verecekseniz vereceğiniz kişileri önceden seçmeniz çok daha iyi olur

Heiter

Biz tecrübe etmedik fakat tecrübe sahiplerinden biliyorum. Özellikle erkek kedi sahipleri çok mağdur oluyor. Yavrular doğduktan sonra "sadece bir yavru doğdu" diyen mi dersiniz, "biz yavru vermekten vazgeçtik" diyenler mi... Aslında ideal olanı, sözleşme yapmaktır. Yabancı dilde yazılmış çok güzel sözleşmeler gördüm. Gebelik ve doğumdan doğan masrafların paylaşımı, çiftleştirme öncesi testler vs. konularında son derece detaylı ve yaptırımın da belirtildiği sözleşmeler bulunuyor. Türkiye'de bu konuda hangi aşamadayız bilmiyorum ama. Gelelim işin gerçekçi boyutuna: Çoğu kişi, bu sözleşme işine yanaşmıyor. Sözleşme yapmayanlarla anlaşıyor. Sözleşme yoksa, mağduriyet riski var. Bunu unutmamak lazım.

Anonymus552223

Çok buyuk dert hepsi, kisirlastirin gitsin

Bilgeylmz

Çok teşekkür ederim herkese...

carli55

Merhaba babalık hakkı konusunda. Benimde bir sorum olacak. Bende dişi kedimi bir erkek kedi ile çiftlestirdim. Erkek kedini evine götürdüm iki gün sonra aldım. Erkek kedi ondan sonra hastalandı fib virüsü çıktı ve öldü. Erkek sahibi bayan bu kediyi alırken kediyi çiftleştirme yapmamak için satıcı ile sözleşme yapmış. Bundan sonra dan haberimiz oldu. Sonra biz dişi kedimize test yaptırdık şükürler olsun bişey çıkmadı. Daha sonra kedimizin 5 tane sağ 2 tanede ölü doğumu oldu. Bu arkadaşlar ne hamilelik ne de doğum ne de buyume sürecinde hic bir bakım masrafı üslenmediler.Tatillerini yapıp döndüler birtane yavru beğendiler. O yavruyu ben hiç bir şey talep etmeden götürdüm teslim ettim. Onlar yavruyu beğendikleri süreçte kalan yavruları isteyen eşe dosta söz verdim. Yavruyu teslim etmemden bir gun sonra Ardından bir tane daha talep ettiler. Ölen kedilerine benzeyen birini. Bende uygun olmadığını ve yavruları soz verdiğimi söyledim. Ve kestim. Sonra Kadının annesi aradı mahkemeye vereceğim hakkımızı helal etmiyoru falan filan konuştu ve telefonu kapattı. Bu süreçte kedilerinin üreme yapmaması konusunda sözleşme yapmalarına rağmen benim kedimle ciflestirdiler. Bu yavrulara ve benim kedime o virüsün geçmiş olma tehlikesi hâlâ devam ediyor. Bu durumda onlara yavru vermekte hata mı yaptım. Ve bundan sonra izlemem gereken yol nedir. Fikirleriniz benim için önemlidir.

toffy_the_cat

Evet.Kısırlaştırın.Dişi kedilerde sürekli üremek rahim kanserine sebep olabilir.Strese girer.Hem siz hem o hem de doğacak yavrular için kısırlaştırmak daha sağlıklı.Özellijle kedi tekirse kimse yavruları almak istemez.Herkes maalesef cins peşinde