İkinci Kediye Alıştırma

Arkadaşlar. Merhaba benim kızım 4 yaşında tekir , sokakta ayağı sakat 2.5 ay civarı bir bebek buldum ve onu bırakmak istemiyorum, kızım asosyal bir kişiliğe sahip sadece benimle temas kurar , bu bebek kedi ile karşılaştırmadım ama kokusunu alınca hem tısladı hem bana bile saldırdı ne yapmalıyım süreci güzel yönetmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

8 CEVAP

Sukufe-Cici

Bebek kediyi farkli odaya koyup ilk temaslarini kapi altindan yapmalarini saglayabilirsiniz. Ancak sadece sizinle temas kuran bir kediyse zor alisir. Strese girebilir. Bagisiklik guclendirici takviyeler iyi gelir sanki. Veterineriniz onerirse kullanin derim. Bir de sakinlestirici spreyler var. Onlari da arastirin. Evde ki stresi en aza indirin. Zor bir surec ancak alisiyorlar. Mecburen ayni ortamda uyum sagliyorlar. Bir de yavru kedinin ic dis parazit asilarini yaptirmadan kendi kedinize yaklastirmayin. Kolayliklar dilerim.

SevimliCadi

Jackson Galaxy'nin bu konuda çok güzel yazıları ve videoları var. Onları incelemenizi tavsiye ederim Linkleri aşağı bırakıyorum :)

https://www.jacksongalaxy.com/blogs/news/the-dos-and-donts-of-introducing-cats

https://youtu.be/tsYT7yIOdqQ?si=NEvlUSyMdaOSC-tA

sevalc

merhaba,
4 yaşında çekingen ve stresli bir dişi sarmanım var. ben de sokaktan bir kedi kurtardım. tedavilerini yaptırırken ablamdaydı, 3 hafta kadar önce de eve aldım. şu an hiç iyi durumda değiliz o yüzden size neler yapmamanız gerektiğini anlatabilirim :) kesinlikle aceleci davranmayın ve hemen bir araya getirmeyin. stres azaltıcı bir şeyler yapmanız lazım, veterinerinizden destek alabilirsiniz. biz şu an evdeki kedim için sakinleştiriciye başladık çünkü iştahı kesildi, yemek yemiyor. ben çalıştığım için gündüzleri evde kimse yok, ben eve gidip zorla bir şeyler yedirene kadar aç kalıyor yavrum. yeni kedim yaklaşık 9 aylık bir zıpır. büyük kedim geri çekildikçe o baskınlık kuruyor. şu an hata mı yaptık diye düşünürken buluyorum kendimi ve bu duruma çok üzülüyorum :( zamanla düzelecek diyor herkes şu an ama ben iyi durumda değilim, psikolojim çöktü. ben kötü oldukça onlar da etkilenip strese giriyorlar diye düşünüyorum. sanırım kedimle ben de sakinleştiriciye başlayacağım :)

Teşekkür ederim bebeğin tüm tahlillerini yaptırdım , parazitlerini yaptırdım , süreç beni çok tedirgin ediyor kızıma çok düşkünüm , ama bebeğin de sokağa gitmesine gönlüm el vermiyor

Teşekkür ederim , aceleci davranmayayım bir odada şu an ama ne kadar süre verdiniz siz bunları yaşadığınızda , çok üzüldüm ve korkuyorum açıkçası

madaksev

Bizimki de hiç istemiyor kedi bazen yavru kedileri getiriyorum gözlerini temizlemek için hemen trip atıp beni dövüyor 😀 Bahçe de 2 kedi var 2 aylık komşular istemiyor eğer sahiplendiremezsem mecbur eve almayı düşünüyorum ama nasıl olacak inan bilmiyorum

sevalc

ben 1 gece sonra tanıştırmak zorunda kaldım çünkü yeni kedi ablamın evinde serbestçe dolaştığı için odada tutmak mümkün olmadı. 2 hafta onlarla kaldım kontrollü olabilmek adına ama sonrasında da yine bir tanesini odaya kapatamayacağım için beraber evde bırakmak zorunda kaldım.küçük kedim de hakimiyet kurmaya çalışıyor, veteriner daha önce demişti zaten, bir grup içinde olursa diğerlerini domine eder diye. şu an illa ki alışacaklar , muhtemelen aylar sürecek kısmını kabullendim. bu süreci en az hasarla atlatmaları için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
elimde olsa en az 2-3 hafta ayrı odalarda tutup, arada odaları değiştirirdim ki birbirlerinin kokusuna alışsınlar. sonra da yavaş yavaş bir araya getirirdim.

madaksev

Benim kedim boğmaya çalışıyor ben olmasam öldürür diye korkuyorum o yüzden 2. kedi malesef bakamıyoruz