Kısırlaştırma Dikişlerinde Sıkılık

Arkadaşlar geçen hafta pazartesi günü ibb de 7 aylık dişi kedi kısırlaştırdım 2 gün orada kaldı dükkana getirdim herhangi bir sıkıntısı yoktu koşuyordu zıplıyordu ortada dolaşıyordu son 2-3 gündür bacağında kasılma var box ın üzerine çıkarken bile iki kere de zıplıyor yavaş yürüyor koşamıyor
Bugün özel kliniğe götürdüm sorun ne diye
Muayene ettiler dikişinin sıkı olduğunu bundan dolayı kasılma yaşadığını söyledi bu kasılmanın zamanla geçebileceğini söyledi ama ömür boyu da kalabilirmiş
Ensesinden tuttu bir bacağını normal aşağı bırakırken diğerini hep yüksekte tuttu kedi
Benzer bir durum yaşayan var mı
Vet dikişleri sıkı kasılma var dedi çözüm için bir şey yok zamanla geçebilir de kalabilir de dedi eğer durumu kötüleşirse getir röntgen ile bakalım dediler
Benzer durum yaşayan var mı

3 CEVAP

ssedef28

merhaba benim kedimin operasyonu göbekten değil yandan olmuştu ilk 1-2 gün derisi çok esnek olduğu için mama yerken dikişi bacağının üstüne geliyordu o pozisyonda dururken dikişlerde gerginlik olduğu için canı acıyordu sanırım ya da rahat etmiyordu o yüzden mama yerken sürekli hareket ediyordu. ben de video çekip göndermiştim normal demişti geçti de zaten birkaç gün sonra. dikişler yüzünden yapıyorsa dikişler alındıktan sonra rahat hareket etmesi lazım eğer düzelmezse başka bir problem vardır ama bence direkt başka veterinere götürüp röntgen ya da ultrason hangisiyse artık bakılsın kısırlaştırma operasyonunda yanlış bağlanmış, dikiş atılmış olabilir belki ciddi bir durumdur

Sezgek

Yani dikişi eğer hastaya zarar verecek boyutta sıkıysa söküp tekrar dikiş atabilirdi ama bu tekrar anestezi demek tabiki dolayısıyla bunu gerek görecek kadar ciddi bir şey yok dikiş sıkı atıldıysa bu en fazla kasla ilgili bir durumdur bu da hayvanda kalıcı hasara neden olmaması gerekir zaten kaslar duruma kendini adapte edebilen dokular olduğu için zamanla düzelmesi gerekir yani kalıcı olur demesi bana tuhaf geldi bence biraz ağrısı olduğu için öyle davranıyordur diye düşünüyorum ama farklı bir vet görüşü de alabilirsiniz geçmiş olsun

Dediğim gibi 2 gün ibb de kaldı geldiğinde sorunu yoktu atlayıp zıplıyordu dükkana geldikten 2 gün sonra oldu
Bir anda yavaş yürüme koşmama zıplamakta güçlük vs
Dün vet götürdüm dikişlerini kontrol etti şişlik kızarıklık vs yok muhtemelen sıkı bağlanmış bundan dolayı kasılma yapıyor dedi
Eli ile muayene etti
Bu durum ameliyat yerinin iyileşmesine bağlı olarak iyileşebilir de iyileşmeyedebilir de dedi
Yapılacak bir şey var mı dedim şu an için yok dedi
Eğer durumu ilerlerse getir röntgen çekelim dedi
İbb dikişler ne zaman alınacak vs bana bilgilendirme yapmadı bende vete sordum dikişlerinde sorun gözükmüyor kendiliğinden düşer müdahale etmene gerek yok dedi
Kedinin iştahında vs sorun yok ama o da yan tarafran ameliyat olmuşru oraya dokununca homurdanıyor miyavlıyor kaçıyor
Umarım düzelir