Kedim Çiftleşmiş Olabilir Mi:(((

Lokumhn

Kedim şuan kızgınlıkta. Kızgınlığı geçtikten sonra kısırlaştırmaya götürecektim:(((
Dün biz evde yokken sinekliği açıp dışarı kaçmış :((((
Birkaç saat dışarıda geçirdi .
Çiftleşmiş olmasından korkuyorum.
Şimdi evde, bu arada hala kızgınlığı geçmedi. Diğer iki kediye saldırıyor, yerlerde yuvarlanıyor, sesler çıkartıyor.
Dün evden kaçtığı o birkaç saatte Çiftleşmiş olsaydı, sakinleşir, kızgınlığı geçerdi değil mi:(((

Kızgınlığı geçer geçmez veterinere götürüp kısırlaitırayım mı?

4 CEVAP

dnz3434

Kesinlikle yukarıda yorum yapan arkadaşa katılıyorum.. asla hemen bir kısırlaştırma işlemi yapmayın. Ve acilen veterinerinizi değiştirin.

Lokumhn

Hamile kalmış olmasından korkuyorum

Lokumhn

Veterinerle konuştum

Kızgınlığı devam ediyorsa (ses çıkarma, yuvarlanma gibi) çiftleşmemiştir, çiftleşseydi sakinlerdi dediler.

Hemen getirin, kızgınlığı baskılayıcı aşı yapalım (ilaç da olabilir tam hatırlayamadım)
1 hafta sonra da kısırlaştırırız, keseler oluşmadan kısırlaitırırsak yavrular oluşmadan önlemiş oluruz dediler.

Sizce etik mi?

aslihan_e

Öncelikle veterineriniz bu konuda kör cahil kusura bakmayın da. Kediler çiftleşince öyle anında kızgınlığı geçmiyor. Günlerce çiftleşince ancak kızgınlığı geçer, bir tam gün çiftleşmeyle hemen kızgınlık geçmesi bile çok nadirdir. İkincisi kızgınlık baskılayıcı iğne kedi için aşırı zararlıdır, sakın yaptırmayın. Veteriner hem kızgınlığı devam ettiği için çiftleşmediğini iddia ediyor hem de yavrular oluşmadan kısırlaştırıp önleyelim diyor. E o hormon iğnesini ne diye yapmak istiyorsun o zaman... Hamile kaldıysa zaten en geç bir iki hafta sonra kızgınlığı geçer büyük ihtimale . Asla o iğneyi yaptırmayın. Çoğu veteriner bu iğne zararlı olduğu için hiçbir şekilde uygulamasını yapmıyor. Hamilelik ihtimaline karşı en geç 2 hafta içinde kısırlaştırın.