Acil Kedi Maması Değişikliği

EsinCat

Anket

Proplan
(3 oy)
Royal Canin
(2 oy)
Bozita
(4 oy)
Sanabelle
(3 oy)
Toplam (12 oy)

Uzun süredir ND kullanıyorum 3 kedim var biri erkek kısırlar, kedilerimde alerjik durumlar olduğu için ve dişi kedilerimden birinin alerjik bağırsak hassasiyetinden dolayı sürekli tekrarlayan ishal ve kanlı dışkı problemi olduğu için farklı bir marka denemek istiyorum artık. Erkek kedim daha önce 2 kere idrar yollarında kristal problemi yaşadı. Bütün bunlar göz önüne alındığında ;
Proplan
Royal Canin
Bozita
Sanabelle
Hills

markalarından hangisini önerirsiniz? Ya da benzer segmentte farklı bir marka olabilir. Her mamanın kendine göre kötü yorumları var elbette ama özellikle bağırsak ve idrar yolları sağlığı açısından memnun kalınan bir mama denemek istiyorum en azından bir süre

15 CEVAP

Magnetar

Yüksek protein değerleri, kısır ya da değil yeterli sıvı tüketmeyen her canlı için kedi köpek insan fark etmez, tehlikelidir. Çünkü protein vucut tarafından kullanıldıktan sonra atık olarak azot bileşikleri ortaya çıkar. İşte idrar yolları ve özelllikle böbrekleri zorlayan şey, o azot bileşikleri. bunların berteraf edilmesi içinse böbrekler su kullanır. Yani x mama veya y mama bir şey değiştirmez.

Dolayısıyla mama markası önermektense sıvı alımını artırın dedim. Daha iyi olan bir çözüm arıyorsanız ve kediniz sistitle alakalı geçmişe sahipse, imkan dahilindeyse sadece yaş mamaya geçiş yapın. Kati çözüm budur.

Poki

Benim kedimde de geçmeyen bağırsak sorunuyla uğraşıyorum şu an Royal canin gastro mamaya geçtik veterinerin tavsiyesiyle, veteriner ürünleri kullanabilirsiniz bu durumda. bizim bugün 5. günümüz ama pek bir değişiklik yok hala kakası çok yumuşak probiyotikle desteklememe rağmen ama umudumu kaybetmek de istemiyorum. Burada soru açmıştım bende; "ne zaman etkisini gösterir gastro mama" diye ama kimseden yanıt alamadım bende ne yazık ki. İdrar problemi için: Urinary, bağırsak problemi için: Gastrointestinal mamalar genellikle veterinerler tarafından tavsiye ediliyor. Probiyotik tozlarla da desteklerseniz daha sağlıklı olur hastalığı olsun olmasın tüm canlılar için çok yararlı. Şimdiden geçmiş olsun eğer ben bir çözüm bulursam buradan yazarım.

Magnetar

İdrar sağlığı için sudan başka çözüm yok. Hangi mamayı kullanırsanız kullanın, su içmeye teşvik edin. Suyunun içine biraz ev yapımı tavuk suyu katabilirsiniz, veya gün içinde direkt tavuk suyu verebilirsiniz. Ama tavuk suyunu yaparken havuç ve kereviz dışında bir şey kullanmayın, özellikle soğan sarımsak olmasın.

EsinCat

Teşekkür ederim, su konusunda dikkat etmeye çalışıyorum evde 3 su kabı 1 su pınarı var ayrıca yaş mamayı da ekstra su katarak veriyorum, benim asıl sormak istediğim mama içerikleri ile alakalıydı aslında

EsinCat

Acana ve orijen i de bu listeye dahil edebilirim yani kullanabilirim, yalnızca yüksek protein değerleri kısır kediler için sorun olur mu onu düşünüyorum

EsinCat

Anladım önerilerinizi dikkate alacağım, ama sistitten ziyade bahsettiğim diğer dişi kedimin kanlı dışkı problemi için değiştirmek istiyorum daha çok mamayı çünkü bir türlü kesin ve kalıcı bir çözüm bulamadık, bununla alakalı önerebileceğiniz bir şey var mı

Magnetar

Mamadan olduğundan şüpheleniyorsanız, herhangi farklı bir mamayı kullanabilirsiniz. Markası önemli değil. Belli başlı markalar zaten ortalama kalitede mama üretiyorlar. Markayı fazla takmamak lazım. Mama değişiminden sonra yine geçmiyorsa, o zaman farklı bir yol izlemeniz gerekecektir.

EsinCat

Haklısınız, teşekkür ederim. İçlerinden birini alıp deneyeceğim

dnz3434

N&D mama her ne kadar kaliteli bir mama olsa da, yaşadığınız senaryoda bırakmanız gereken bir mama. Su tüketimi elbette gerekli, ama en önemlisi mama da kesinlikle bir değişime gitmelisiniz.. Ürenal sistem için özel mamalar var, veterinere danışabilirsiniz. Bilinen markaların mamalarının yanı sıra, bir süre tedavi edici mama kullanıp 2-3 ay kadar ( 3-4kg bir mama) sonrasında marka değişikliğiyle düzenli mamanıza geçebilirsiniz. Naçizane.

CalicoMia

Hepsini kullanmış birisi olarak sanabelle öneririm. İçeriği güzel tahılsız ağır bir mama değil. Kedilerimde çok güzel etkileri oldu daha enerjik daha gür tüyler. Kısacası sanabelle öneririm :)

EsinCat

Teşekkür ederim herkese, dışkıda problem sürekli tekrarlayınca mamadan başka sorun gelmedi aklıma bu yüzden iyi gelebilecek farklı bir mama ile denemek istiyorum, düzenli olarak probiyotik kullanıyoruz bu arada normalde de ama çok alerjik bir kedi olduğu için muhtemelen mamanın içindeki birşeyden kaynaklanıyor diye düşünmeye başladım bir de ND son zamanlarda bu tarz şikayetleri çok almaya başlamış araştırdığım kadarıyla

ventricosa

Veterinerler hep hills öneriyor hills benim de içime sinen bir mamaydı ama kızım hiç yemedi sevmedi biz gramajlı olarak acana kullanıyoruz ama erkek kedilerde daha dikkatli olmak gerekiyor bence kediniz severse ve yerse hills iyidir

sizin kedinizde bağırsak sorunları ve alerjik durumlar olduğu için hangisi iyi gelir bilmiyorum ancak ben kendi kedim için royal canin kullanıyorum küçüklüğünden beri, şu ana kadar royal caninde hiçbir sorun yaşamadım.

EsinCat

@CalicoMia sanırım sanabelle de karar kılacağım, siz hangisini kullanıyorsunuz? Sensitive ve sterilized arasında kaldım :) normalde sensitive hoşuma gitti ama o kısır kedi maması değil gördüğüm kadarıyla karar veremedim o yüzden

EsinCat

Teşekkür ederim, sanabelle kısır kedi maması sipariş ettim 2 kg şimdilik onu deneyeceğim, içerisinde gluten, mısır vb alerjen tahıllar yokmuş o yüzden bir şans vermek istedim
Yine de benzeri bir durumla karşılaşıp kullandığı mamadan memnun olanların tavsiyelerine açığım, hem bana hem ihtiyacı olup araştıranlara fikir olsun :)