Kedimin Diskisindaki Seyler Parazit Mi?

Alatir

3 aylik yavru kedim var sokaktan aldim. Alir almaz koye geldim. Buraya gelince bir anda pirelendi ama ankarada hala sokakta kalan kardeslerinde pire yokmus. 20 gundur pire ile ugrasiyorum. Pireyi gorur gormez ic parazit hapi verdim tenisol marka. 15 gun sonra tekrar verdim. Ve 5 gun sonra yani bugun kedimin kakasini inceleyim deyince bunlarla karsilastim. Kedimde agiz kokusu da var. Kusma halsizlik istahsizlik yok cok sukur. Pireler de bugun bir anda cogaldi. Her gun sirkeli su ile tariyorum ve 3 4 pire olursu ertesi gun 1 2 pire kaliyor aliyoum tekrar 3 4 oluyordu. Bugun bir anda rahat 10 pire vardi kucuk kucuk. Sudan korkuyor yikayamiyorum. Koyden sehire ulasim yok babam da 2 hafya sonra gelecek. Elimde tek ic parazit hapi var. Lutfen yardim edin. Hem pire hem parazit ile nasil basa cikicam. Kafayi yemek uzereyim.

12 CEVAP

Ahudr

Pire icin ic parazit degil ensesine dis parazit damlasi yapman lazim bunuda cok iyi korumalisinki yalamasin kedi.Dıskıdaki Çimene de benziyor sanki emin olamadim sahsen

aslihan_e

Tamam onun kılçıklarıdır. Kediler taze fasulyenin kılçıklarını sindiremiyor. Bugünlerde tekrar parazit hapı verin çünkü çoğu türün döngü süresi 21 gündür. Kalan yumurtalar çıkmıştır, şuan ilaç vermezseniz 35-45 gün içinde yetişkin olup yumurtlayacaklar ve başa döneceksiniz. Pireler olduğu sürece de tenya kapmaya devam eder. O küçük pireler de birden pire yumurtalarından çıkıyor, yıkasanız bile pireler yavaş yavaş geri dönebilir. Üstünde minik siyah pire kakaları bırakmayın, yumurtaları da içinde oluyor.

Alatir

Tesekkur ederim tekrar dis parazit yapicam o zaman bir de ev kedisi cimen yeme ihtimali yok rengi de zaten beyaz bu seylerin ayni anda yaptigi diskilarda tek bu sari ve bunda var bu seyler

Alatir

Cig taze fasulye yemis dun

Ahudr

Bu arada tenizolu ne kadar veriyorsunuz 2 3 aylik kediye ceyrek hap mı yarim mi ölcüsünü söyledi mi veteriner

Alatir

Tenizolu ilk 20 gun once ceyrek verdim 5 gun once de ceyregin yarisini verdim ama hepsini yedi diyemem.

Alatir

Fasulyeyi de bu kadar cok yememis ki o kadar kilcik ciksin anlamadim bu cikan sey ne tekrae kaka yapti ve onda da cok az ince ince vardi yine

aslihan_e

Fasülyenin sadece yanlarında değil orta kısımlarında da kılçık gibi lifleri oluyor. Bir kere kedim üç dört gün sonra kusmuştu ve o lifleri olduğu gibi çıkarmıştı, sonra fasülye vermedim. Sindiremedikleri ortaya çıktı o şekilde. Bembeyaz ya da süt beyazı, belki biraz ekru gibiyse, esnekse parazit olabilir. Kediniz ishalse mesela tavuk yediyse liflerini kakasında çıkarır. O da parazit gibi görünür. Yüklediğiniz fotoğrafta kakası ishal görünüyor zaten.

Fonfonella

Paraziti fazla yavrucağın gene iç parazit vermek gerekiyor🥲

Alatir

Bugunku kakasinda tekrar rastlamadim o yuzden ben de emin olamadim parazit mi degil mi dedigin gibi fasulye de olabilir ondan sonra oldu kakasi da ishal degildi ben icine bakmak icin ezdim bayagi o hale geldi acaba tekrar cig fasulye verip fasulye kilcigi mi degil mi test mi etsem zararli olur mu

Alatir

Bugunku kakasinda tekrar rastlamadim o yuzden ben de emin olamadim parazit mi degil mi dedigin gibi fasulye de olabilir ondan sonra oldu kakasi da ishal degildi ben icine bakmak icin ezdim bayagi o hale geldi acaba tekrar cig fasulye verip fasulye kilcigi mi degil mi test mi etsem zararli olur mu

aslihan_e

Verin bir şey olmaz, fasülye kedilere zararlı değil ama sindirme konusunda her zaman aynı durum olmayabilir.