Yavru Sokak Kedilerini Sahiplenmekle İyi Mi Kötü Mü Yaptım Bilmiyorum

İyi akşamlar bir kaç gün önce 2 tanr yavru kardeş sokak kedisi sahiplendim amacım onları kurtarmak yardım etmekti 3 kardeş ve anneleriyle yaşıyorlardı diğet kardeşlerinin 1 gözü kapanmıştı sanırım enfeksiyon onu almak istedim insana uzak kaçıp durdu bende 2 kardesini aldım bahçeme biri baygın gibiydi gözlerinde enfeksiyon vardı diğeride gözlerinden rahatsızdı çok şükür bugun iyiler tedavilerini yaptım. Kendimi suçlu gibi hissetmeye başladım onları annelerinden ayırmış oldumu hala annelerini emiyorlardı ki birbirlerinin karınlarına sokuluyorlar emmek için sanırım bunu gördümden beri kendimi hiç iyi hissetmiyorum onları tekrar annelerinin yanına bırakmakta istemem çok insan canlısılar zarar verebilirler biraz vicdan yaptım sizce ben iyi mi yaptım kötü mü :(

6 CEVAP

aslihan_e

Sokaktaki yavruları özellikle mecburen, onları kurtarmak için sahiplendiyseniz, eğer yavru iki aydan büyükse ortada yanlış bir şey yoktur. Asla bu şekilde düşünüp kendinizi üzmeyin. Yüklediğiniz fotoğraftaki yavrularsa zaten artık anneleri yarın bir gün onları başından atacak. Şöyle düşünün, siz orada bıraksanız ölseler anne yine aramayacak mıydı? Yavrular ölünce daha mı iyi olacaktı? Geri bıraksanız başlarına bir şey gelirse daha mı iyi olacak? Anne kedi bir ay sonra kızgınlığa girer yeni yavru yapar. Tamam annenin yavrularını araması kötü bir durum ama hayvanın düşünme kabiliyeti olsa da sizin aldığınızı anlasa kendisi size verirdi. Sokakta beslediğim dişiler yavruları kapıma getirip al diye yalvarırdı, annem yavru ağlasın da acı, al diye yapıyor derdi. Çocukları kapıya koyar ağlamalarına aldırış etmezlerdi. Çoğu yavruyu bu yüzden sahiplenmek zorunda kaldım. Anneleri benim beslediğimi görünce terk edip giderlerdi. Yavrular meme arıyorlar ama en azından karınları toktur. Gidip de birinden sahiplenseniz asla ayırmayın derdim ama sokakta ölüm tehlikesi varken tereddüt etmek bile manasız. Bir de siz onlara ömürleri boyu bakacaksınız diye umut ediyorum. Sokakta kalsalar her 20 kedi yavrusundan belki biri insan yardımı olmadan hayatta kalıyor. Ölüyorlar yani benim gözlemlediğime göre. Hiç düşünmeyin bunları, sokaktaki dişiler zaten hep yavru kaybediyor. Ortada mecburiyet var. Annenin yanında bırakıp tedavi etmek de büyük risk. Kedi bu, yavruları götürür, tedavi yarım kalır, kör kalsalar daha mı iyi. Köpek gelir tutar, araba çarpar vs. Düzenli beslenemeyecekler, anne sütü artık yetmez. En mantıklısını ve vicdani olanını yapmışsınız.

ilaydacakir

Daha süt emerlerken annelerinden ayırmak pek iyi olmamış maalesef hem yavrular hem de anne için sağlıksız ve travmatik. Annesinin yanındayken tedaviyi deneyebilirdiniz gözleri için falan.
Şu anlık geri götürmeyi düşünmüyorsanız süt tozuyla yine de süt vermeye devam edin bari süt dönemleri yarım kalmasın. Anne kedi de yakınlardaysa onu da kontrol edin bazen yavruları kaybolunca depresyona giriyorlar maalesef

aslihan_e

Yorumunuzu görmeden yazdım, tam da tahmin ettiğim gibiymiş. Siz de zaten biliyorsunuz en doğrusunu yaptığınızı.

O kadar güzel detaylı bir şekilde anlatmışsınız tecrübeli biri olarak içim çok rahatladı çok teşekkür ederim bende kendime ayni soruları sordum ve onları almam en doğrusu diye düşünüyordum ömürleri yetikce bizimle yaşiyacaklar artık ikiside iyileşti gözleri düzeldi sarı çocuk ta ishalde vardı onuda atlatı keyifleri yerinde tüm gün bahcedeler akşam olunca içeriye alıyorum başka kediler zarar vermesin diye ama mutsuz oluyorlar miyavlamaya başlıyorlarlar sanırım bahçeye hem kış hem yaz için güvenli bir yuva yapmam gerekecek alışamazlarsa ev ortamına😊

Evet fotoğraf onlara ait sarı erkek diğeri dişi😊 erkek daha mesafeli ama kardeşi tam bir sevgi pıtırcığı çok sakin huylular ve savunmasızlar çok sevdim onlar artık onlar benim çocuklarım 😊

Evime 30dakika bulundukları yer oldukları yerde tedavi etmem mümkün değildi otobüs durağının arkasında yaşıyorlardır hem çok insan hem çok araç olan güvensiz bir yerdi yakın olsaydı ve güvenli almazdım evime zaten onları 2aylıklar diğer kardeşleri tek gözlü diğeri kapanmış enfeksiyon kapmış almsaydım ya kardeşleri gibi gözlerini kaybediceklerdi yada araç çarpabilirdi Yavru kedi için kuru mama veriyor yiyorlar arada yoğurtu biraz sulandırıp veriyorum o kadar küçük olmadıkları için süt tozunq gerek yokmuş mama ya alışmaları gerekiyormuş dedi Vet bana ...