Acil Yardım!!!

semih85

Az önce apartmanda daha yeni doğmuş bir kedi buldum ama annesinin terk edip etmediğinden emin değilim ne yapacağımı bilemiyorum. Ne yapmalıyım ?

11 CEVAP

dollfacepersian

Kediye hiç dokunmayın öncelikle,kedi ile aranıza biraz mesafe koyup annesini bekleyin. Anne kediler bebeklerini terk etmemiş ise uzun süre yalnız bırakmazlar. Beklediğiniz süre ne kadar olmalı tam bilmiyorum fakat bekleyebildiğiniz kadar uzun süre beklemenizi tavsiye ederim. Annesi gelmiyor ise bu saatte en uygunu sizin bakmanız olur şuan için. Sıcak su torbası üstüne bez/çarşaf benzeri bir şey koyduğunuz kutuya bebeği yerleştirmeniz ilk etapta yapmanız gereken şey bence. Çünkü yaz ayında olsakta yeni doğmuş bebeklerin bolca ısıya ihtiyaçları oluyor. Beslenme için bu saatte açık veteriner bulursanız yeni doğan kediler için uygun boyutta biberon ve yavru kedi süt tozu almanızı, bulamazsanız nöbetçi eczaneden biberon/şırınga ve insan bebekleri için yenidoğan sütü (belli bir numarası ve markası vardi sanırım kediler için uygun olanın ama maalesef hatırlamıyorum) almanızı tavsiye ederim. İnternetten kaç saatte bir besleyip, gazını çıkartıp tuvaletini yaptıracağınız hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu gün yada yarın açık veteriner bulursanız bebeği de götürüp sağlık durumuna gelişimine baktırmanizi tavsiye ederim. Çünkü anne kedileri bebeklerinde bir sorun olduğunda bırakmayı tercih edebiliyor. Umarım bebek yaşar ve uzun bir ömrü olur

dollfacepersian

@Semih85

O zaman yazdığım şeyleri kuzeniniz yapsa? Yani birinin müdahale etmesi gerekiyor ki bir canın hayatı tehlikeye girmesin. Lütfen kuzeniniz ile konuşun. En azından bu geceyı çıkarmasına yardımcı olsun annesi bıraktıysa:(

gislim

Yavru güvenli bir yerdeyse bir süre annesinin gelmesini bekleyin. Annesi bir yerden bir yere taşıyor olabilir. Yeni doğmuş bir kediyi sizin bakıp yaşatmanız zor. Eğer annesi gelmezse o zaman alıp süt anne arayabilir buluncaya kadar da biberon ve bebek mamasıyla besleyebilirsiniz. Ama bir veterinere danışmanız şart bunu yaparken :(

semih85

O yavrucuğa yardımcı olmayı o kadar isterdim ki ama mümkün değil :((( kuzenimin oturduğu evin bodrumunda bulduk sesini duyarak şimdi kuzenim le konuştum annesi hala gelmemiş ve bence gelmeyecek çok çok üzgünüm keşke gidip duymasaydım :(((( inşallah annesi gelip alır. Bu geceyi çıkarırsa kuzenim yarın veterinere götürecek. Allah o küçük bebeği korusun :(

ccamurr

İnek sütü verme kediler laktozu sindiremiyolar ishal olurlar veterinerlerde kedi süt tozu satılıyor onlardan alabilirsin sıcak tutması için su torbası veya havlu minik battaniyeler koyabilirsin altlarına

ccamurr

Genelde veterinerler kabul etmiyor yavru kedileri hastalık kaparlar diye nede olsa orası veteriner hasta hayvanlar geliyor şey dersiniz ilan açarsınız bu kedilere ücretsiz sahiplendirirsiniz insanlar hem sizden kediyi alır hemde kedinin eşyalarını sizden alırlar aşılarını sizde yaptırırlar sizde kazanırsınız de ama bunu böyle şak diye söyleme :D

semih85

Yavru için 0-6 aylık bebek maması aldım bir zararı olur mu acaba çalıştığım için gündüz veterinere gidemedim çaresiz bu mamayı aldım. Bugün hayvan barınağını aradım bi yere yönlendirdiler orayı arayın hemen gelip alırlar dediler aradık ama ne gelen oldu ne arayan. Görevi bu olanların bile hayvanlara acıması Yok!!!

ozmet

veterinere gidin dışarı yavru ile bir anneyibbekleyin gelir bence sesine kokusune

semih85

Yazdıklarınızın hepsini yaptık yavru şuan için yaşıyo karnı doydu tuvaletini yaptırdık ama yarın yine bütün gün yalnız olacak :((( hala annesi gelir diye ümitliyim yoksa barınağa göndericez mecburen umarım orada ilgilenirler

dollfacepersian

@Semih85

Şu ana kadar yaşatmanız harika,tebrik ederim sizi:) Yanlız kesinlikle barınak olmaz bu kadar küçük kediler için ölüm demek maalesef orası:( Süt anne bulursanız çok iyi olur, Instagram sosyopet,peggy_dilek , askpatinefestir, kesmeseker gibi sayfalarda süt anne ilanı açılmasını sağlayabilirseniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum. İnşallah bulabilirsiniz

semih85

Samsun da yaşıyorum belki buradan bir duyan olur süt anne için