Kedi Boynunda Açık Yara

Cennet29

Sokakta beslediğim kedinin bi yanağında şişlik vardı kavgada oldu sanırım sonra şiş patladı yara oldu. Yarasına ne yapabilirim evde "thiocilline" merhem vardı veterinere sorup ondan sürdüm. Böyle yaralarda ne tedavi uyguladınız tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi?

15 CEVAP

aslihan_e

Lenf bezi iltihaplanıp patlaması bu, kaşıyıp açmıştır büyük ihtimallle ki açılması da iyidir, iltihap akar. Kaşımaya devam ederse yakalık veya boğazı kapatan kıyafet giymesi gerekebilir. İçten de antibiyotik tedavisi görmesi gerekli. Varsa bir amoklavin hapı 20 parça gibi küçük parçalara böldükten sonra sabah akşam minik ekmek içine bir parça sıkıca sarıp ondan sonra sevdiği yiyeceğe saklayıp yutturabilirsiniz. O şekilde acısı ağzına çıkmıyor. Bu gibi yaralar için aslında depo antibiyotik de yapıyorlar, sokak kedisi getir götür uğraşmamak için. Sık batikon sürmek iyi değil, batikon açık yarada iyileşen hücrelere zarar veriyor maalesef. Hızlı iyileşmesi için Madecassol gibi yara iyileştirici merhem sadece yaranın kenarlarına sürülebilir.

Cennet29

Bugün veterinere gidip antibiyotik şurup aldım sabah akşam şırınga ile içiricem birde kremine sabah akşam devam edicem umarım hızlıca iyileşir. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🐈

Cennet29

Şimdi mama yedirdim ve yarasını kontrol ettim yara kurumaya başlamış çok şükür hatta kuruydu elimdeki thiocilline kremden sürdüm tekrar. Sabah akşam sürüyorum 3 gündür. Yinede antibiyotik alayım veterinerden tedaviyi desteklemek amaçlı

Cennet29

Uyguladığım krem ile yara kapandı ne başka kreme ne antibiyotiğe gerek bile kalmadı 😊 cevaplar için çok teşekkür ederim 🌟🌼

AhsenAise

Mümkünse sık sık baticon sürün,fucicort merhem varsa o oldukça iyi geliyor,bir de rif ampul kullanabilirsiniz
Çok geçmiş olsun

Cennet29

#aslıhan_e Yarın eczaneden furacin alayım diye düşünmüştüm açık yaraya sürülüyor diye okudum ama doğru mu. Kediyi biyerde saklayıp yakalık takma giysi ile korumaya alma şansım yok odamın camında besliyorum çok evcil değil ama ilaç yutturabilirim. Daha önceki diş tedavilerinden dolayı borç ödüyorum hala o yüzden kliniğe götürme şansım yoktur. Doğru şeyleri uygularsam iyi edeceğime inanıyorum her gün ilgileniyorum zaten. Antibiyotik veterinerden alsam daha mı iyi olur? Önceki yıllar hasta kedi için gittiğimde büyük pembe yuvarlak bi hap vermişti bölüp içir demişti

Cennet29

#AhsenAise cevap için teşekkür ederim baticon internetten baktım açık yaraya sürülmüyormuş bu açık yarayı hızlı şekilde iyie deceğim bi krem sürsem daha iyi sanırı

aslihan_e

Veterinerdekinin dozlamasını daha iyi yapabilirsiniz belki, iki türlü de olur, amoklavin-augmentin de kediler için güvenli ve etkili ama elinizde yoksa reçetesiz alamazsınız, o nedenle yoksa veterinerdeki antibiyotiği alabilirsiniz. Furacin kullanabilirsiniz tabi ki. İnternette yara iyileşmesini geciktirdiği ile ilgili bir bilgi kirliliği var, ben bu yüzden onun yerine terramycin kullanıyordum ama araştırmalara göre iyileşmeyi hızlandırıyormuş bile. Terramycin de furacin de iyileşmeyi hızlandırıyor, ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Furacin bir tık daha ucuz oluyor. Yara ilk başta daha kötüye gidiyor gibi görünebilir, çevresi iyice açılıp yara büyüyebilir, biraz yeşile dönebilir, endişelenmeyin. Büyük ihtimalle çevredeki deri tamamen dökülüp alt kısımdan yeni bir deri oluşacaktır. İçten antibiyotikle desteklenmesi çok önemli. Özellikle dışarıda yaşayan bir kedi mikroplara daha açık olur.

aslihan_e

Merhemi sürerken çevredeki kısımlara da sürün mutlaka, tüylü bölümlere bile sürün, o kısımlar da etkilenecek büyük ihtimalle. Dış deri sağlam görünüyor ama içten o kısımlar da alt tabaka ile ayrışıyor. Orta açık kısım yaranın görünen kısmı sadece. Mümkün olduğunca geniş alana uygulama yapın.

SevimliCadi

Aynısı geçen ay, sokakta beslediğim en az 6-7 kedide olmuştu. Genelde ısırma ve tırmalama kaynaklı oluyor, delinen yer enfeksiyon kapıp birden şişiyor.

Patlaması iyi, iltihap akmış. Yoksa kedinin anestezi alıp şişen yerin kesilmesi ve iltihabın temizlenmesi gerekirdi.

Bana veteriner Furacin ve Madecassol'u eşit miktarda karıştırıp yaraya uygulamamı söylemişti. Ayrıca kediyi gün aşırı antibiyotik alması için belediyeye götürmüştüm. Sizde de açık yara ve delik olduğundan kedinin antibiyotik alması gerekebilir. Bunu veterinere bir danışın isterseniz...

Mini2019

Böyle yaralarda deri çabuk iyileşir ama iç yara, ödem iltihap çabuk iyileşmez. kedi duruyorsa elinizle sıkıp iltihap varsa akıtın. iğnesi çıkartılmış bir enjektörle yara içerisine oksijenli su sıkın.
eczaneden RIF Ampul alın. açık yaralarda mükemmeldir. 3-4 günde büyük oranda kapatır. geçmiş olsun

peace92

2 sene önce sokakta beslediğim kedilerden birinde aynı durumu yaşamıştım.
Yarası iyileşene kadar günde 1-2 defa TERRAMYCIN deri merhemi uygulamıştım ve yara kapanmıştı.
TERRAMYCIN'in bir de göz için olan merhemi var, eczaneden alırsanız dikkat edin.
Gerçekten mucize gibi bir ilaç.

Iremzcnnn

Sık sık batikon sürmemelisiniz kesinlikle açık yarayı sulandırır ve iyileşmesini engellersiniz yaranın çevresini yaraya doğrı hafifçe günde 1 2 günde 1 batikonla silebilirsiniz ama yara merhemini sabah akşam sürmeye devam ederek çabucak iyileştirebilirsiniz kedoşu çok geçmiş olsun

naz96

Çok geçmiş olsun. Kaşıyor mu peki hiç gördünüz mü? Benim de bahçede beslediğim bir kedimde benzeri oluştu da doktor önce mantar dedi aşı yaptırdık olmadı, uyuz aşısı yaptırdık olmadı, hap verdik yok. Ben de anlamadım neden kaşınıp durduğunu. Mamasını bile değiştirdim kimi kedinin tavuğa alerjisi oluyormuş kuzu etli aldım. Ama dediğim gibi benim ki kaşıntı ile dökülüp yara oluyordu. Sizin ki kavga anında olduysa açık yarası biraz büyük olduğu için veteriner direk pansuman yapsa daha iyi olurmuş aslında.

AlbayFatmanur

Kesinlikle hızlı bir sonuç için cleapetturkey diye firma var orayı öneriyorum. Güvenilir temiz içerik instagramdan göz atabilirsin. Bende burada bi arkadaşın tavsiyesi ile tanıştım, tüy küsmesi yaşıyoruz bizde şimdi o ürünlerle tedaviye başlayacağız. Çok geçmiş olsun