Kedim Zayıfmı

ahmetiri

Yaklaşık 11 Aylık Dişi Scottish Fold Kedim Var Kedimin Kilosu 2.9 - 3 Kilo Arasında Değişiyor Sizce Kedim Zayıfmı Zayıfsa Ne Yapmam Lazım Vet. Çok Değil Ama Biraz Zayıf Demişti Kilo Aldırtmalımıyım Nasıl Kilo Aldırtabilirim. Haftada 2 Kere Yaş Mama Veriyorum Vitaminleri Macunları Ödül Mamaları Herseyı Veriyorum Ama Kilo Almıyor

15 CEVAP

kedilimadam

Bütçe aralığınızı bilemiyorum ancak mümkünse mamalarınızı değiştirmenizi öneriyorum.Severek yiyor sandığınız mamayı protein ihtiyacını yeterince gideremediği için bolca yiyor.Kedilerde açlık protein ihtiyacının karşılanması oranında tatmin edilir. Bu da şu manaya gelir.Protein oranı yüksek ve gerçek et kullanılan mamalarla kedi daha az yiyerek protein ihtiyacını tatmin ettiği için bu mamaları daha az tüketir.Bu durum bizlerde acaba sevmedi mi, niye az yiyor gibi soru işaretleri oluşturur.Durumun açıklaması bu kadar basit:)Proplan yüksek oranda et türevi içeren bir mama, ne yazık ki bu da mamanın içinde toz hale getirilmiş kemik, sakatat, hatta tavuk gagasına varana kadar bulunabilir demek oluyor.Yaş mamaya gelince gourmet'nin ne yazık ki kokusu dahi aslında ne kadar sağlıksız olduğunu gösterir...Size tavsiyem, hali hazırda tahıllı proplan çeşidi kullanıyorsanız bir an önce n&d'nin düşük tahıllı balıklı ürünlerine bir göz gezdirmeniz.Yaş mama için de schesirin kendi suyunda pişmiş tahılsız ürünlerine bakmanız.Bebeğinize yazık etmeyin, cebinize de yazık proplan verdiğiniz parayı hak eden bir mama değil.Kediniz sağlıklı bir kiloda olsun istiyorsanız mama konusunda gerçekten titiz davranmalısınız.Proplan ve türevi mamalarla uzun süreli beslemeye devam ederseniz birtakım mide sorunlarıyla karşılaşmanız da çok olası ki çevremde ne yazık ki bunun canlı örnekleri var.Yakın bir arkadaşımın kedisi uzun süre proplanla beslendi ve artık en sonunda gastrit olup kan kusmaya başlamıştı.Mama değişimi yaptılar ve yaklaşık 3aydır tüm kusmaları kesildi:)Onu daha sağlıklı ve gerçekten ihtiyaç duyduğu şekilde besleyebilirsiniz bence;)

kedilimadam

Rica ediyorum...Veterinerlerle hiçbir sorunum yok, işlerine etik ve gerçek hayvan sevgisi ile yaptıkları sürece sonsuz saygı duyuyorum.Bugüne kadar da hep çok hayvansever gönlü güzel veterinerlerle karşılaştım.Bir tanesi bile mama önerisi yapmadı, karışmadı...Size tavsiyem veterinerlere başka konularda güvenin ama mama konusunda güvenmeyin...Çünkü bu konuda kimileri komisyon aldıkları ürünleri iyi diye pazarlıyor kimi ise sırf tavsiyede bulunmuş olmak adına bir şeyler söylüyor.Mama konusunda kendiniz araştırın, okuyun, karşılaştırmalar yapın, kedilerle yaşayan güvendiğiniz tanıdıklarınızdan tavsiyeler alın, onların tecrübelerini dinleyin...N&D bütçenizi aşıyorsa Matisse Somonlu deneyebilirsiniz.Bir de ona bakın isterseniz...

kedilimadam

Kedilerin sindirim sistemi basit bir yapıda olduğu için çok çeşitli beslenme onlar için uygun değil.Örneğin bugün balıklı yaş mama verip yarın tavuklu yaş mama verirseniz çok iyi olmuyor.Çünkü bağırsak florasında hangi et türüne göre bakteri geliştirileceği konusunda kaos başlıyor.Bu nedenle örneğin 2 hafta balıklı yaş mama 2 hafta kuzulu yaş mama gibi periyotlar koyabilirsiniz.Kuru mamada bu süreci daha uzun tutmak gerekiyor örneğin 6ayda bir mama değişimi yapmakta fayda var çünkü kuru mamada yalnızca et yok, yanında birçok katkı maddesi var ve hepsine uyum sağlaması için daha uzun süreye ihtiyaç duyuyor.İmkanınız varsa zaten yaş mamanızı evde kendiniz yapmaya gayret gösterin derim:)

Bence zayıf değil normal

kedilimadam

Kusura bakmayın ancak cevap verebiliyorum.Yaz aylarında olduğumuz için Schesirin tavuklu çeşitlerini değil de kırmızı et ve balıklı çeşitlerini deneyebilirsiniz.Şöyle bir öneri sunabilirim: aldığınız ürünlerin açıklama kısmında "in cooking water" ifadesi olmasına dikkat etmelisiniz.Jel olanları çok önermiyorum.Kendi suyunda pişmiş olanların da her et çeşidinden ürünü var.Somonlu, ton balıklı, karidesli, tavuk filetolu, biftekli vs...Ben balıklı ürünleri tercih ediyordum ıslak mamayı kendim yapmaya başlayana kadar.Somonlu, ton ve karidesli olanı benimkiler çok sevdi.Bir deneyebilirsiniz bunları.Zaten çok karmaşık içerikli değiller, büyük sindirim sorunları yaşamazsınız.Ama yine de 2şer gün ara ile deneme yapmanızda fayda var.Doğru ürünü bulduğunuzda onunla düzenli devam edersiniz.

ahmetiri

Kullandıgım Kuru Ve Yaş Mamanın Iyi Oldugunu Sanıyordum Ben Sorduğum 2 Veterinerde Bu Mamayı Önerdiği İçin Hep Bunları Kullandım Tavsiye Ettiğiniz Kuru Ve Yaş Mamaların Fiyatlarıda Şuan Kullandıklarıma Göre Baya Yuksek Genede Tavsiyeleriniz İçin Teşekkür Ederim Dikkate Alacağim

Bence zayıf değil normal

kedilimadam

Aslında dişi kedi olması ve ayı itibariyle normal bir kiloda.Hangi kuru ve yaş mamayı kullanıyorsunuz?

ahmetiri

Küçüklüğünden Beri Pro Plan Yavru Kedi Maması Yaş Mama Olarakta Gourmet Gold Kullanıyoruz Bunları Severek Yiyor Farklı Bırkac Marka Kullandım Pek Yemedi Biraz Seçici Sanırım

ahmetiri

Bu Yakınlarda Kedimi Kısırlaştiracagim Kuru Ve Yaş Mama Alırken Kısırlaştırılmış Kedi Mamasımı Almam Lazım

kedilimadam

Bahsettiğim markaların kısırlaştırılmış mamaları da var.

ahmetiri

Çok Soru Sordum Kusurabakmayin Ama Yaş Mamada Tek Cesit Mamami Almak Lazim Mesela Ben Yaş Mamada 4-5 Çesit Alıp Değisik Degisik Yediriyorum Bunda Sorun Varmı Kedi Beslenmesı Konusunda Bilgili.Birini.Bulmusken Sorayım En Azından Benden Bilgilisiniz

ahmetiri

Yaş Mamada Schesirin Hangi Mama Çesidini Önerirsiniz Peki Baktım Simdide Baya Cesidi Var Hepsinden 2 Tane Alır Karısık Sirayla Karisık Veririm Diye Dusunmuştum ( Çarsamba Gunu 1 Cesidi Pazar Gunu 1 Cesidi Gibi ) Tek Çeşit Alayım Ozaman

Derdedermanim

Zayıf değil iyi bence durumu.

ozmet

haşlanmış çorbalık tavuk kilo aldırıyor deneyin