Kedide Mantar Tecrübelerim

Mini2019

Merhaba,

Nemin ve sıcaklıkların artmasıyla mantar vakaları bir bir pörtlüyor.

Yaşadığım tecrübeleri paylaşmak istedim. Çünkü çok fazla soru görüyorum..
Bunlar tavsiye değildir ve veteriner hekiminize danışmadan hareket etmemenizi öneririm.

Yaz aylarında beslenmenin azalması ile birlikte bağışıklıklar düşebiliyor. Kaşınmalar artabiliyor… ve bozulan deri bütünlüğüne mantar sporları yerleşebiliyor. Sonucunda da kabus gibi süreçler, yaralar, sağlıksız görüntü ve harcadığımız onca para sonrası, sanki tedavi süreçleri hiç yaşanmamış gibi her şey başa dönüyor. Ve yaralar tekrar pik yapıp yayılma eğiliminde oluyor.

Yaşadığım süreçlerde edindiğim bilgilere göre, Her Hastalıkta Olduğu gibi Semptomları geçici olarak ortadan kaldırmak Hastalığı tedavi etmek olmuyor maalesef.

Peki kedim mantar olduğunda ne yaptım..

İlk zamanlarda veteriner ne dediyse yapıyordum,

Ecosinle yıkama, tüm koşulları sağlayıp..
Mantar aşısı
Mantar kremleri..
Mantar hapları ! (Tane tane saymama rağmen Bizde böbrekleri yıktı)
Kekik suları
Gümüş iyonlu sular
Crystalin
Sirkeli su… gibi onlarca ilacı ve koca karı ilaçlarını denedim.

Sonra soru sormaya başladım kendime. Buna sebep olan ne?
Mantar sporları. E peki ezbere, genel geçer yöntemler yerine neden türü belirlenmiyor? Ve belirlenen türe en uygun ilaç neyse o yapılmıyor??

Veterinerimi değiştirdim. Çünkü bir veteriner bu yönlendirmeyi yapmıyorsa, tamamen sömürü düzenine ayak uydurmuştur diye düşündüm. Sonra, kazıntı, ekim testi yapıldı. Mikroskopta incelendi vesaire..
Sonra dediler ki, bu mantar türü ülkemizdeki aşının etki ettiği 2-3 mantardan biri değil…

Yani ben o kadar ağır aşıyı, ilaçları, gereksiz strese sokan yıkamaları, suları boşuna kullanmış oldum…
İlk başta böyle bir yönlendirme alsaydım, tüm süreçleri ve paramı kaybetmeyecektim. Kedim de onca stres ve depresyonu yaşamayacaktı.

Tespit Sonrasında bağışıklık yükseltici aşılar +2 doz mantar aşısı ( adını söyleyemiyorum) ve eser kalmadı..

16 CEVAP

Mini2019

Yasal olmayan bir ürünü yaptırın diyemem. Ben Rusya’da 2 doz yaptırdığımda 1 yıl koruyuculuğu var demişlerdi