Gençlik Hastalığı

utfsynd

Çok fazla kedim şu zamana kadar bir anda ağızlarında yara ve kötü kokuyla zayıflayarak ve kaskatı kasılarak öldüler (sokak kedisi bakabiliyorum ancak maalesef) ve gençlik hastalığı dendi hep bunun sebebi nedir ve onune geçilemiyor mu ayrıca bulaşıcı mı mesela aynı tabaktan yiyen kedilere bulaşır mı daha fazla kedinin bu hastalığa yakalanmasını istemiyorum bunun sebebi nedir nasıl engellenir

2 CEVAP

Poki

Öncelikle başınız sağ olsun ben de iki kelime bulmam kaybettim bahçede. Bu hastalığın %100 kesin çözüm yok diye biliyorum, en iyi önleyebilecek yöntem karma aşı. bahçenizde baktığınız kedilerin hepsine bu aşıyı yaptırmanızın pek imkanı olmayabilir. Belediye yapıyor deniliyor, ne kadar güvenilir oralarda belli değil zaten ama kendi belediyenizi arayarak öğrenebilirsiniz bunu, özellikle iç/dış parazit ve karma aşı yaptırmak gerek aslında. Bulaşıcı bir hastalık ve herhangi vücut sıvısı ile bulaşabiliyor diğer kedilere, ayrı tutmak gerekirse de ne kadar bahçede ayrı tutabilirsiniz birbirlerinden bilemiyorum, pek mümkün olmuyor. Mama ve su kaplarının sık sık değiştirilmesi gerek. Onun dışında bilgi verebilecek olan olursa ben de buradan bilgilenirim.

Poki

*iki kedimi bundan