Kedilerimi Kuma Alıştıramıyotum Yardım

Hellin

Evime iki aylık iki tane yavru kedi aldım İkisi de kumun içine koyduğum zaman tıslıyorlar Daha dün aldım ve şuan hala hiç girmediler ne yapmalıyım?

3 CEVAP

kedilimadam

Biraz sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum.Eğer birkaç gün sıkı bir nöbet tutar, kararlı davranırsanız kuma alıştırırsınız.Nasıl bir kum kullanıyorsunuz?Öncelikle silika kumlar o kadar minik kediler için hiç de uygun değil.Kazamazlar, patilerini yara dahi yapabilirler.Aslında silika kum yetişkin kediler için de hiç uygun değil.Kediler doğaları gereği kazma-gömme-saklama ihtiyacı duyuyorlar ama silika kum ne yazık ki bütün bu ihtiyaçları için uygun değil.Sanırım silika kum sadece biz insanların konforu için hala ısrarla üretilmeye devam ediyor...Her neyse, ince taneli bentonit kumlardan kullanmanızı tavsiye ediyor, önerime de bu doğrultuda devam ediyorum.Her mama yemelerinin ardından 10-15 dk geçtikten sonra ılık suya batırdığınız pamukla genital bölgelerine masaj yapıp kuma koyun, yapabilir yapmayadabilir...burada sabır dediğimiz şey devreye giriyor:) Olur da kazara evin herhangi bir yerine çiş ya da kaka yapacak olursa bir peçete yardımıyla dışkıyı kuma koyun ya da idrarın kokusunun kuma sinmesini sağlayın.Bu koku bir dahaki sefere kuma yapması için onu yönlendirecektir.Küçükleri takip etmelisiniz, tuvalet ihtiyaçları geldiğinde yüzlerini yerlere yaklaştırarak koklayıp kuytu bir yer aranırlar.Bunu fark ettiğiniz an yine hemen kuma koyup hafifçe patileriyle eşeleme hareketi yaptırabilirsiniz.Bir iki gün içinde anlattıklarımı uygulayarak sıkı gözlem altında tutarsanız tuvalet alışkanlıklarını kazanırlar.İki aylık oldukları için çok daha kısa da sürebilir bu.Kolay gelsin şimdiden:)

Derdedermanim

Her mamadan sonra kuma bırakın.Kedilerde bu içgüdüseldir yani siz öğretmeseniz bile bunu yapıcaklardır yardımcı olmak için kuma koyun biraz kumu eşeleyin içgüdü devreye girecektir bunu ne kadar sık yaparsanız okadar çabuk alışır ben hiç bir kedimde problem yaşamadım eve gelirgelmez bir kaö göstermeden sonra başlıyorlar hemen kullanmaya tabi oda çok geniş kum kabı bulamayacakları biryerde ise korktukları için ortaya çıkmayabilirler o yüzden küçük odaya alın kabı mama kabı kum kabına yakın olsun.

cat20

ama daha çok erken alışmaları için onlara biraz zaman vermelisin daha eve yeni cisimlere her şeye alışamadıkları için eminim biraz oda köşelerine filan bırakırlar dışkılarını ama sen bu süreçte sabırlı olup beklemelisin kumlarının üstüne oyuncaklarını koy mesela ilgilerini çekebilir ve zamanla alışıp oraya kakalarını ve çişlerini yapmaları gerektiğini anlarlar üstelik çok küçük oldukları için onlara nasıl kaka ve çiş yapmaları gerektiğini öğretmen gerekecektirbu süreçte başarıla diliyorum