Kedimi Senede 1-2 Kere Yıkasam Bi Zararı Olur Mu?

ilaydacakir

Kedim 1buçuk yaşında tüyleri falan sağlıklı dökülmesi de az. Suyu çok seviyor yani başarabilse su kabına girip oynayacak. Zararlı diye hiç yıkamadım şu ana kadar ama bugün hava bayağıııı sıcak yavrum sıcaktan bayılıp bayılıp duruyor serin köşelerde. Kafasına gelmeyecek şekilde su tuttum üstüne serinlesin diye keyfi yerine geldi hazır ıslanmışken veterinerin çenesi için verdiği kedi şampuanı vardı onunla da çok az elimde köpürtüp sırtını poposunu üstten bi sabunladım sever gibi bi de duruladım. Kendime hakim olamadım yani az biraz su tutayım derken yıkadım kediyi… Dediğim gibi hava çok sıcak zaten havluyla kuruladım kendi de yalandı ben de taradım 10 dakikada kurudu resmen hafif nemli sadece. Cildine bi zararı olur mu şimdi kafaya taktım bunu….. Ama keyfi yerine geldi bi mutlu diye de sevindim🫠

9 CEVAP

ilaydacakir

Sürekli yapmam zaten çoook sıcak olduğu için azıcık su tutayım dur biraz da patilerini yıkayayım derken aniden gelişti her şey 😂 Normal sabun falan da kullanmadım veterinerimiz bir keresinde bi kedi şampuanı vermişti çenesi akne oluyor orayı yıkayayım diye. Nohut tanesi kadar elime alıp köpürttüm tüy aralarına gelmeyecek şekilde üstten bi köpüğü sürüp duruladım yani foşur foşur köpürtmedim tüylerini 😂 Ama bir daha yapmam dediğiniz gibi sprey şişesiyle su falan sıkarım

Ebru-c

@AlbayFatmanur bahsettiğiniz hesaptaki kedilere baktım ama bana tüyleri parlak ve güzel gibi gelmedi. Benim kedilerimden birinin tüyleri fazlaca uzun serinlesin diye akşamları balkona çıkıyoruz, arada bi maltı buzdolabına koyuyorum ya da sıvı ödül mamalarını, yaş mamayı yine aynı şekilde soğuk veriyorum bol sulu, spreyle su sıkıyorum ya da nemli bezi üzerine örtüyorum serinlemesi için. Sizlerde bu tarz şeyler deneyebilirsiniz.

SevimliCadi

Kendini yalıyorsa, temizliyorsa yıkamanızı önermem. Mantardan egzamaya çeşitli deri rahatsızlıklarına, tüy sağlığının bozulmasına, üşütmesine, vs. neden olabilirsiniz.

Benim smokin de suyu çok seviyor, hem de uzun tüylü bir kedi kendisi. Serinlemesi için nemli bir bezi üstüne koyuyorum bazen. Bazen de suyla alakalı oyunlarla oynatıyorum. Fazla derin olmayan, geniş bir kabın içine 3 parmak su doldurup suyun üstüne pet şişe kapakları koyuyorum. Onlarla oynamaya bayılıyor. Arada patisini suya da değdirip oynuyor, serinliyor. Kapakların içine ödül maması da koyabilirsiniz. Daha bir şevkle oynar.

Sezgek

Yani iyi kurulamak çok önemli yaşadığınız yer neresi bilmiyorum bu sıcaklar da hemen kuruma ihtimali yüksek ama belki kışın sıkıntı olabilir çünkü hem üşütüp hasta olabilir ama en önemlisi de deri ph sı bozulup mantar egzama gibi hastalıklara neden olabilir sene de bir iki bir şey olmaz diye düşünüyorum ama seviyor diye de sık yıkamayın derim ben

aslihan_e

Baktığım uzun tüylü bir sokak kedisi kendisini asla yalamıyordu ve bu yüzden leş gibi kokuyordu, üzerine sümüklü böcek sümüğü, şeker, kaka vs ne pislik varsa yapışıyordu, onu yazın yılda bir defa yıkardım, kışın da çok zorda kalırsam bir defa ama deri yapısı zamanla hiç iyiye gitmedi, bölgesel kaşıntılar oluştu. O nedenle kendisini temizleyen bir kediyi yıkamanızı tavsiye etmem. Suyu seviyorsa ıslatın ama herhangi bir temizlik maddesi kullanmayın. Belki ıslak kedi kokusu olur ama yalanınca gider zamanla. Kedi yıkadığınızda önce tüyleri pırıl pırıl olur ama üzerinden zaman geçince deri ve tüy yapısı eskisinden daha kötü hale gelir.

AlbayFatmanur

https://www.instagram.com/reel/C8-AfllsVD3/?igsh=ZXZwNThkM2prcjNh

Bunu izlemenizi sonra kendi kararınızı vermenizi tavsiye ederim.

ilaydacakir

Yok sık sık yıkamam zaten yazın çoook sıcak olduğunda işte yıkarım bi senede 1-2 dediğim yaz mevsimi için. Videoyu da izleyeyim hemen

AlbayFatmanur

Yani dünya bu konuda ikiye ayrılmış durumda..açıkçası bende çok muallaktayım. Özellikle uzun tüylü kediler için, yıkamak bazen kaçınılmaz oluyor.
Geçenlerde instagramda epey ünlü baktığı çocukların sağlıklarıyla, güzellikleri ile ün kazanmış bir hanfendi ile sohbet etme şansımız oldu.
Ona kedilerini yıkayıp yıkamadığını sormuştum, kesinlikle cevabını aldım. (Bu arada kendisi kanadalı orada yaşıyor)
Ülkemizde özellikle veterinerin buna kesin bir dille karşı çıktığını söyleyince, bana çok şaşırdığını ve bizim ülkemizde ki veterinerler sık sık olmasa da 3,4 ayda bir yıkamamızı söylüyorlar, dedi.
Bilemiyorum, hangisi daha doğru.. yıkamak mı yıkamamak mı..

Merak edersen bahsettiğim hesap :
https://www.instagram.com/plush_dollface_persians?igsh=MTV2eTBjaGxjYTdibA==

ventricosa

Kedim 2 defa mantar geçirdi bu yüzden 2 ayda 5 defa yıkamak zorunda kaldığımızı biliyorum kıştı ve üşümesin diye kombiyi klimanın sıcağını kökleyip öyle kurutuyorduk bir de mantar ilaçlı olduğu için kendi kendine kurumasını bekliyorduk yani hiçbir problem yaşamadım 2 ayda 5 defa yıkadığım halde deri ve tüy sağlığı için vitamin kullanıyorum mevsim geçişi diye belki o da koruma sağlamıştır vetoskin ama bir problem yaşamadım bence insanlar kedi yıkamayı alışkanlık haline getirmesin diye korkutmuşlar biraz