Kedim Tüy Yumağımı Kusuyor

chromatica

merhaba. kedim daha demin bu şekil kustu içinde tüy yumağı vardı acaba sadece yumaktan dolayı mı kusmuştur? normalde hairball mama da kullanıyorum dışkı yoluyla atması gerekmiyor mu yoksa böyle kusarak atması iyi bir şey mi. 2 haftada bir bu şekil atıyor tüyleri kusarak. yardımcı olursanız sevinirim

7 CEVAP

AlbayFatmanur

Hayır kusarak değil dışkı yoluyla atması gerekiyor. Malt macun kullanmıyor musunuz? Kullanmıyorsanız hemen edinin, sabah akşam yarım parmak verin 1 hafta boyunca.
Kusmak tehlikeli olabiliyor.

chromatica

kusmanın tehlikeli olduğuyla alakalı bir şey okumadım, tüy yumağı kusması normal diye okudum her ihtimale karşı buraya yaziyim dedim. asıl tehlikeli olan o tüy yumağını çıkartamıyor olması.

aslihan_e

Kusmanın altında yatan farklı bir neden varsa da o sırada tüy de varsa onu da atabiliyorlar. Sadece yumaktan olup olmadığını ancak veteriner testler yaparak anlar. İyi bir veterinere denk gelirseniz ve maddi imkan sorunu da yoksa çeşitli testler yapabilir, aksi halde malt macun kullanıp kusmanın sadece tüy yumağı kaynaklı olması için dua edeceksiniz. Kediniz tüy döküm zamanındaysa sık sık tarayın.

bir miktar kefir ve yoğurt verin bizim kedimiz de kusuyor kefir ve yoğurt verince sorunu çözdük yediği mamadan da olabilir bir değerlerine baktırın

Ozlemkopuk

Malt vermeye kesinlikle alistirmalisiniz kusmak hayvana sadece acı verir ve sizde devamlı temizlemek zorunda kalırsınız. 2 gunde bir düzenli olarak malt verirseniz diski yoluyla tüylerinin çıktığını göreceksiniz

Poki

Malt veriyor musunuz? Veriyorsanız belki miktarını biraz daha arttırabilirsiniz hairball mama tek başına bu işi sağlamıyor olabilir. Bana çok hızlı yediği için kusmuş gibi geldi çünkü mamaları tam sindirememiş bile. Bir kaç gün gözlemleyin bence böyle bir sorun olursa veterinere danışırsanız çok daha iyi olur belki başka sorun olabilir

AlbayFatmanur

Bizim veterinerimiz sürekli dışkı yoluyla atması gerektiğini, kusmanın en azından en iyi ihtimal ile boğazını tahriş edebileceğini, midenin kasılma hareketi nedeniyle ağrıya sebep olabileceğini söylüyor. Hatta kustuktan sonra 2 saat mama vermeyin diyor. Biz malt kullanımından sonra kusma problemi yaşamadık.